@ismailsaymaz

Nakil faciasında ihale benzincide

Nakil faciasında ihale benzincide
Nakil faciasında ihale benzincide
Beş mahkûmun yandığı olayda ek bilirkişi raporu, hakkında daha önce takipsizlik kararı verilmiş akaryakıt şirketini yüzde 50 asli kusurlu buldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kayseri’de beş mahkûmun öldüğü cezaevi aracı yangınında çıkan ek bilirkişi raporu, soruşturmanın eksik yürütüldüğünü ortaya çıkardı. Davaya bugün devam edilecek.
İstanbul Metris Cezaevi’nden 11 Eylül 2011’de yola çıkan cezaevi nakil aracı yedi il ve beş ilçe dolaşıp beş günde 3 bin 166 kilometre kat ettikten sonra, motorundaki arıza nedeniyle 16 Eylül’de tutuşmuştu. Araçta elleri kelepçeli halde bulunan beş mahkûm ve tutuklu yanarak ölmüştü. Sürücü Cafer Sarı ve araçta görevli komutan İsmail Bostan hakkında ‘taksirle adam öldürmeye sebebiyet’ iddiasıyla Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.
Mahkeme, kazanın meydana gelmesinde kastı veya ihmali olanların kusur yüzdesinin tespiti için Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği’nden ek bilirkişi raporu istemişti. Prof. Dr. Yakup İçindur, Prof. Dr. Mustafa Sahir Salman ve Doç. Dr. İhsan Batmaz tarafından hazırlanan 20 Mayıs tarihli rapor nihayet mahkemeye ulaştı. Raporda, yangının standart dışı yakıt ve soğutma sistemi arızası gibi motordaki eksik bakımlar nedeniyle meydana geldiği sonucuna varıldı.
Rapora göre standart dışı yakıt ikmali yapan Elazığ Çayda Çıra adlı satış istasyonu yetkililerinin yüzde 50 asli ve araç komutanının yüzde 20 asli, aracın alım şartnamesini hazırlayanlar ve araç bakım ve onarımından sorumlu servis yetkililerinin yüzde 10’ar, araç komutan yardımcısı ve şoförün de yüzde 5’er tali kusurlu olduğu saptandı.
Mahkûm ailelerinin avukatı Necdet Edemen, yüzde 50 kusurlu bulunan akaryakıt şirketinin soruşturma başlarken aklandığını kaydederken, acil çıkış kapısını aracı yanlış noktasına yapan Adalet Bakanlığı’na da olması gerekenden daha az kusur tayin edildiğini belirtiyor. Edemen savcılığın ek bir dava açtırabileceğini ifade ediyor.