'Nalet olsun içimdeki insan sevgisine' baskını

'Nalet olsun içimdeki insan sevgisine' baskını
'Nalet olsun içimdeki insan sevgisine' baskını

İsmail Ş.?nin (altta) üstüne atlayarak durdurmaya çalışan Ahmet Açıkbaş (üstte), dün gözyaşlarıyla toprağa verildi. Makam odası delik deşik olan Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı , tabancasını çekip kendini yere attıktan sonra camdan kaçarak kurtuldu. fotoğraf: MAHMUT DüZYOL / aa

Birecik Belediyesi'ni Kalaşnikof'la basan taşeron işçinin 'Kurtlar Vadisi'ndeki 'Muro'ya özendiği iddia edildi. Su faturası ödemeye gelen 18 yaşındaki genç açtığı ateşte öldü

ŞANLIURFA - 18 yaşındaki Ahmet Açıkbaş, önceki gün su faturasını yatırmak için evden çıktı. Şanlıurfa’nın Birecik Belediyesi’ne gitti. Gelmişken 29 Mart’ta seçilen yeni belediye başkanı SP’li Faruk Pınarbaşı’nı da tebrik edecekti. Çay ocağında beklemeye başladı. Saat 16.00 sularında, belediye binasının içinde biri Kalaşnikof’la ateş açtı.  Ahmet saldırganın üzerine atlayıp silahını almak isterken ağır yaralandı ve öldü.
33 yaşındaki, beş çocuk babası belediye işçisi İsmail Ş., yeni Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı’yla ‘iş meselesi’ni görüşmek üzere belediye binasına gelmişti. Kalaşnikof’la  rastgele ateş açtı. 55 dakika binada terör estirdikten sonra teslim olan İsmail Ş.’nin poliste “Ateş açarken sürekli gözümün önüne kardeşim ve onun benden istediği ama benim yollayamadığım 250 lira yurt parası geliyordu. Önüme geleni vurup intihar edecektim” dediği öğrenildi.
Muhtar savaşları yeni bitti...
29 Mart seçimlerinin ardından muhtarlık seçimleri nedeniyle yaşanan ‘savaş havası’ yeni bitmişti ki, bu kez Birecik’ten kanlı bir baskın haberi geldi. 
İsmail Ş.,  DP’li başkan döneminde, taşeron firmanın elemanı olarak  Birecik Belediyesi’nde çalışmaya başlamıştı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Sancak Mahallesi’nde evinin karşısındaki bir parkta bekçilik yapıyordu.
29 Mart yerel seçimlerinin ardından hayatı değişti. Kendi iddiasına göre, ‘Şirketi kendisini işten attı’. Belediyeden verilen bilgiye göre ‘İşten atılmadı, sadece park ve bahçelerden alınarak temizlik işlerine verildi’.  Ve bunun üzerine önceki gün yeni başkan Pınarbaşı’yla görüşmeye gitti.  Görüştü.  Ardından saat 16.00’da yeniden binaya geldi. Bu kez yanında, montunun altında gizlediği bir Kalaşnikof tüfek vardı.
İddiaya göre ‘Kurtlar Vadisi’ndeki Muro karakterine özendiği için Muro olarak anılan, Muro’ya benzemek için sakal uzatan İbrahim Ş.’nin polisteki ifadesinde “Herkesi öldürüp intihar edecektim” dediği öğrenildi.
İddiaya göre İbrahim Ş., polisteki ifadesinde önceki gün yaşananları şöyle anlattı:
“Benim beş çocuğum var, bir de üniversitede okuyan kardeşim. Bunlara bakmak zorundayım. Başkana gidip beni işten atmamasını gerekirse her işi yapacağımı söyledim. Ama ikna olmadı. En sonunda kardeşime 250 lira yurt parası göndermem gerektiğini anlatıp ısrar edince bu kez başkan taşeron firmayla görüşmemi isteyip beni yolladı. Yaşadığım psikoloji sırasında üniversitedeki kardeşim arayıp parayı gönderip göndermediğimi sorunca kendimi kaybettim. Eve gidip beş yıl önce inşaattan düşerek ölen babamdan miras kalan Kalaşnikof’u alıp belediyeye geldim. Hedefim başkanı öldürmekti. Başkanı vurmak istiyordum ama o pencereden atlayarak kaçtı. Hayatımın bittiğini anlayınca ne yapacağımı şaşırdım. Sürekli gözümün önüne kardeşim, onun istediği ama benim yollayamadığım 250 lira geliyordu. Çıkar yol bulamayınca, yedek şarjörümü de takıp önüme geleni vurmayı ve son kurşun ile de intihar etmeyi planladım. Ancak, bu sırada kapının önünde duran komutan ve emniyet ümiri sürekli benimle konuşuyorlardı. Hastaneye gidenlerin durumunu sordum. Ölmediklerini öğrenince biraz rahatladım. Kardeşimin durumunu anlatınca komutan ve amir, eğitimine yardımcı olacaklarına dair söz verdiler. Onlar söz verince ben de teslim oldum.”
İsmail Ş.’ye kimse ölmedi denildi. Ama ona engel olmak isterken vurulan Ahmet Açıkbaş kurtarılamadı. Biri başkanın makam odasında, üç kişi kurşanla, iki kişi pencereden atlarken yaralandı.  Sağa sola ateş açarak gelen İbrahim Ş. makam odasına girdiğinde yere yatarak tabancasını çeken SP’li başkan Pınarbaşı da daha sonra pencereden atlayarak kurtulabildi.
A.A’ya konuşan belediye yetkililerine göre İsmail Ş.’ye belediyede eski işine döneceği sözü verilmiş, hatta İsmail Ş. başkana teşekkür ederek ayrılmış ama sonra nedense yeniden binaya gelip ateş açmıştı. 
Bu ateşte ölen 18 yaşındaki Ahmet, dün Gaziantep Nizip’te toprağa verildi. “Evimin tek erkek çocuğu, üç bacının kardeşi yüreğimi yaktın” diye Kürtçe-Türkçe ağıtlar yakan anne Elif Açıkbaş’ı cenazede kimse teskin edemedi. Sağır ve dilsiz baba Aldülkadir Açıkbaş perişan haldeydi. (dha)