Namaz vakti dava olmazmış

Gözaltında işkenceyle öldürülen Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş davasında yine uzatmalar oynanıyor. 13 yıl önce meydana gelen ölümle ilgili olarak hâlâ ifadesi alınamayan bir sanık polisin avukatı...

ANKARA - Gözaltında işkenceyle öldürülen Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş davasında yine uzatmalar oynanıyor. 13 yıl önce meydana gelen ölümle ilgili olarak hâlâ ifadesi alınamayan bir sanık polisin avukatı, son olarak duruşmanın cuma namazı saatine bırakılmasına itiraz etti. Mahkeme heyeti bu itirazı reddetti, ancak bulunamayan sanık hakkında yakalama emri çıkarılması talebini de kabul etmedi.
Yargıtay'dan dönen Altunbaş davasına dün Ankara 2 No'lu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, sanıklardan İbrahim Dedeoğlu ve Hasan Cavit Orhan ile avukatları ve davacı ailenin katılımıyla devam edildi. Duruşmada, sanıklardan Süleyman Sinkil'in ikametinin bulunduğu yerde ifadesinin halen alınmadığı belirlendi. Müdahil avukatı Behiç Aşçı, bu duruma tepki gösterdi, ifadesi alınamayan sanık hakkında yakalanma emri çıkarılmasını istedi. Bu talebi kabul etmeyen mahkeme duruşmayı 1 Temmuz Cuma günü saat 11.00'e erteledi. Ancak sanık avukatı Mehmet Ener itiraz etti. Mahkeme başkanı, gerekçesini sorunca, "O saatte cuma namazı var, kılmayalım mı hâkim bey?" yanıtını aldı. Mahkeme, bu gerekçeyi, 'meslekle ilgili olmaması' nedeniyle reddetti.
4 yıllık ceza Yargıtay'da bozulmuştu
Altunbaş davasında dört sanığa 'Faili belli olmayacak şekilde, işkence sonucu adam öldürmeye sebebiyet verme' suçundan verilen 4 yıl 5 aylık hapis cezaları Yargıtay tarafından sanıklar aleyhine bozulmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7485267485260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.