'Namlu şiştikten sonra ateş edemedim'

Askerler, mahkemedeki ifadelerinde kurşunları bitene kadar çatıştıklarını söyledi. Bazı askerler 12 askerin şehit olduğu olay gecesini şöyle anlattı:

VAN - Askerler, mahkemedeki ifadelerinde kurşunları bitene kadar çatıştıklarını söyledi. Bazı askerler 12 askerin şehit olduğu olay gecesini şöyle anlattı:
Halis Çağan (Uzman Çavuş): Akşamdan dinleme yapan arkadaşlar yoğun konuşmalar tespit etmişler, değerlendirmeye çalıştık. Hatta komutanımıza 'Burada bir hareketlilik olabilir' diye fikrimizi de söyledik. Saat 24.00 sıralarında dinlenme olarak kullanılan çadırlar bölgesine uğramıştım, döneceğimi düşünerek silahımı almamıştım. Bir anda etraftan ateş edilmeye başlandı. 81'lik havan mevzisinde sahipsiz bir silah ve hucüm yeleği vardı, aldım. Askerleri yönlendirdim. Elimdeki silahla ateşe karşılık verdim, şarjörümdeki mermi bittiğinde hücum yeleğimdeki son şarjörü taktım. Teröristler yaklaşmıştı. İçlerinden birisi çok düzgün Türkçe ile 'Teslim olun' çağrısı yapıyordu. Ben bu kişiyi gördüm, nişan aldım ancak silah tutukluk yaptı. Bu arada er Ramazan Yüce'nin Kürtçe bildiği için teröristlere Kürtçe bir şeyler söylediğini duydum, sanırım onlar da teslim olmuştu. Yaklaşan teröristlerden biri bana silahını doğrulttu ve 'Teslim ol' dedi.
Ramazan Yüce (er): Kürtçe bildiğim için komutanımız, beni dinleme kestirme cihazının başında görevlendirdi. Gündüz ben, gece Fuat Başoda duruyordu. Akşam üzeri bazı şifreli konuşmalar kaydettim. Bunları Türkçe'ye çevirerek komutanımıza bildirdim. Daha sonra görevi teslim ettim ve istrahate çekildim. Saat 24.00 sıralarında çatışma başlayınca ben de silahımı alarak kestirme cihazının olduğu mevzi bölgesine gittim. O bölgede çok yoğun el bombası ve silah atışı vardı.
İkinci şarjörü taktığımda silah tutukluluk yaptı, ellerine geçmesin diye kayalıklara sakladım. Şehit Mustafa Uzman Çavuş beni havan mevzisine çağırdı. Üç sefer havan atışı yaptık. Yakınımdaki mevzilere sızma oldu ve yoğun olarak mevzilere el bombası gelmeye başladı. Türkçe 'Teslim olun' diye bağırdılar. Yaralandığım, silahım da olmadığı için Kürtçe 'Teslim oluyorum' diye cevap verdim. Silah zoruyla tepelere doğru 'Teslim olun' diye bağırdım. Zaten tepeler teröristlerin eline geçmişti.
İrfan Beyaz (er): Ben MG-3 nişancısıyım. Çatışma süresince teröristlere karşılık verdim. Silahım birkaç kez tutukluk yaptı ve tutkululuğunu giderdim. En son namlu şiştikten sonra ateş edemedim. Önce Cüneyt Ömür yanımıza geldi. Sonra gelen Hasan Hüseyin Karacabağ, 'Tepe düştü. Komutanlar geriye çekiliyoruz' dedi, geride kimsenin kalmadığını söyledi. Ayağa kalkıp bir iki adım atmıştık ki 'Teslim olun' dediler. Ben de komutanlarımız zannederek 'Komutanım' diye hitap etmiştim. Karşıdaki ses, 'Ne komutanı' dedi. Ben üzerime düşen görevimi yaptığıma inanıyorum. Çatışma esnasında herhangi bir komutanımızın veya askerin desteğini görmedik. Kendi başımıza çatıştık.