'Namus candan öte, öldürülen kadın masum değil'

".. Burada bazı kişiler namuslarını candan öte görürler. Bu vatan aşkı gibi, Allah aşkı gibidir. Öldürülen Gülistan Gümüş masum değildir..."

İSTANBUL/DİYARBAKIR - ".. Burada bazı kişiler namuslarını candan öte görürler. Bu vatan aşkı gibi, Allah aşkı gibidir. Öldürülen Gülistan Gümüş masum değildir..."
Gümüş'ü öldürmek suçundan yargılananların avukatı Zafer Yaşlı savunmasını bu mantık üzerine kuruyor ve mahkemeden müvekkillerini serbest bırakmasını istiyor. Avukatın masum olmamakla suçladığı Gümüş, berdel usulü evlendirilmiş, baskılara dayanamayıp İstanbul'a kaçmıştı. 'Berdel bozulur' düşüncesiyle döndüğü köyünde gizlendiği sandıkta uzun namlulu silahlarla öldürülmüştü. Mahkeme sanıkları tahliye etmedi ancak avukat Yaşlı'nın töreyle ilgili söyledikleri, yapılan bilinçlendirme çalışmalarına karşın 'töre cinayetinde' zihniyetin değişmediğini gösterdi.
'Ceza caydırıcı olmalı'
Gümüş'ün öldürülmesiyle ilgili 'töre saikiyle kasten adam öldürmekten' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen dördü tutuklu sekiz sanığın yargılandığı davaya dün Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada söz alan müdafi avukat Meral Danış Beştaş, töre ve namus adına işlenen cinayetlerin caydırıcı cezalarla önlenebileceğini vurguladı: "Sonradan ifade değiştirerek iki sanık bu suçu üstlendi. Bu suç bir ya da iki kişinin kararıyla işlenecek bir suç değil."
Söz sırası gelen sanık avukatı Zafer Yaşlı'ya göreyse Gümüş 'kafeste bir kuştu' ve sekiz kişi tarafından organize şekilde öldürülecek biri değildi: "Burada bazı kişiler namuslarını candan öte görürler. Bu vatan aşkı gibi Allah aşkı gibidir. Bu kadının öldürülmesi basit bir cinayet değildir. Öldürülen Gülistan Gümüş masum değildir."
Katiller pişman değil
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı'nın yaptığı bir araştırmanın ilk sonuçları töre suçundan cezaevinde bulunanların avukat Yaşlı'yla aynı görüşü paylaştığını gösteriyor. 2008 yılına kadar sürecek olan araştırmada görüşülen 51 mahkûmdan sadece üçü pişman olduğunu söyledi.