Namus cinayetinde 20 yıl hapise teşekkür

Türkiye'de geçen yılın en çok konuşulan cinayetlerinden biri, 20 yıl hapisle bitti. Eşini kabloyla boğup öldüren ve cesedini buzdolabında saklayan Şakir Er, önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm oldu. Cinayeti 'haksız tahrik' altında...

İZMİR - Türkiye'de geçen yılın en çok konuşulan cinayetlerinden biri, 20 yıl hapisle bitti. Eşini kabloyla boğup öldüren ve cesedini buzdolabında saklayan Şakir Er, önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm oldu. Cinayeti 'haksız tahrik' altında işlediği gerekçesiyle ceza 24 yıla, iyi hal nedeniyle de 20 yıla indirildi. Er, karar sonrası mahkeme heyetine teşekkür ederken öldürülen Alev Er'in annesi Şener Türkdoğmuş, "Benim kızım toprakta çürüyor. Katili elini kolunu sallaya sallaya 10 yıl sonra çıkacak" diye ağladı.
Cinayet, beş yıl önce karıştığı kavga nedeniyle dört aylık hapis cezası alan Şakir Er'in 3 Eylül 2006 günü Gelibolu'da tesadüfen yakalanmasıyla ortaya çıktı. Paniğe kapılan Er, gözaltındayken eşini öldürdüğünü
itiraf etti. Çiftin Urla'daki evine giden polis, güzelliğinden dolayı çevresinde 'Manken Alev' denilen 38 yaşındaki Alev Er'in cesedini buzdolabında buldu.
Doğum kontrol hapı, bir de piercing
Er, "18 yaşımdan beri birlikteydik. Hem çok seviyordum hem de çok kıskanıyordum ama o bana ihanet etti. 45 gün önce eşimle oğlumu tatil için Gelibolu'ya gönderdim. Bu arada, kulağıma başka erkeklerle birlikte olduğuna dair söylentiler geldi. Arayıp Urla'ya gelmesini istedim. Oğlumu bırakıp geldi. Eşyaları toplarken doğum kontrol hapı gördüm. Göbeğinde de yara bandı vardı. Merakla bandı kaldırınca piercing için delik açtırdığını gördüm. Cep telefonunda başka erkeklerden gelen mesajları görünce olan oldu. Namusumu temizledim. Şimdi çok pişmanım" dedi.
Çiftin çocuğu 17 yaşındaki E.A.E'yse karara isyan etti: "Benim annem namusluydu. Cinayetin nedeni sadece para. Annemin doğum kontrol hapı kullandığını biliyor, zaten kendisi eczaneden alıyordu. Ondan nefret ediyorum. O artık benim babam değil."