Namustan ölüme yol

Dört ilde 195 kişi
BM'nin, namus cinayetleri konusunda İstanbul, Adana, Batman ve Şanlıurfa'da 195 kişiyle görüşerek yazdığı rapor, 'namus'tan sadece 'kadın'ın anlaşıldığını ortaya koyuyor. Batman, 23 yaşında, erkek: "Tecavüze uğramış kadını öldürürüm." Adana, erkek, 39 yaşında: "Senin namusun, karındır."
'Akıllı kadın...'
Şanlıurfa, kadın, 70 yaşında: "Akıllı kadın namusunu rezil etmez. Çok gezen kadın iyi değil." Batman, erkek, 23 yaşında: "Kadının ilkokul bitirmesi yeterli. Bayanlar dışarıda çoğalınca fitne çoğalır." Batman, erkek, 34 yaşında: "Karım aldatırsa öldürürüm ya da kardeşine 'Öldür' derim."
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - "... Ben olsaydım kızı öldürürdüm." Bu sözleri, Batman'da yaşayan 23 yaşındaki bir genç sarf ediyor. Bunu ailenin ve erkeğin şerefi için yaptığını söylüyor... Söz konusu kişi ise kaçırılıp tecavüze uğrayan bir kadın. Dört ilde yapılan bir araştırmada verilen bu cevaplar Güldünya'nın, Sakine'nin nasıl öldürüldüğünü gözler önüne seriyor.
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Nüfus Bilim Derneği'nin, 'Türkiye'de Namus Cinayetlerinin Dinamikleri, Eylem Programı İçin Öneriler' başlıklı sonuç raporu, Türkiye'de uğruna göz kırpmadan cinayet işlenen 'namus'un nasıl algılandığını çarpıcı anlatımlarla ortaya koydu. Doç. Dr. Filiz Kardam koordinatörlüğündeki araştırma ekibi İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Batman'da sivil toplum kuruluşlarında çalışan kadınlar, genç üniversite öğrencileri, öğretmenler, toplam 195 kişi ile görüştü. Araştırmada, 18-25 yaşlardaki erkeklerin daha katı, orta yaşlı erkeklerin ise daha hoşgörülü olduğu ortaya çıktı. İşte, rapora yansıyan anlatımlar:

 • 19-22 yaş grubu, Şanlıurfalı bir grup erkek üniversite öğrencisi: "Namus, şu anda yaşamamızın sebebidir. Namus olmazsa, bilmiyorum yani, yaşamanın bir anlamı yok herhalde. Paran olmasın, şerefin olsun. Budur yani."
  'Namus karındır'
 • Adana, erkek, 39 yaşında, polis: "... Namus eşin aldatması. Kandırma anlamında değil de, başka bir erkekle ilişkiye girmesi. Namusun karındır."
 • Şanlıurfa, kadın, 70 yaşında: "... Akıllı kadın namusunu rezil etmez... E çok gezen kadın eyi değildir..."
 • Şanlıurfa, kadın, 30 yaşında, ortaokul mezunu: "Boyun eğersen namuslu, özgür ruhluysan namussuzsun..."
 • Batman, erkek, 23 yaşında, lise terk: "... İlkokulu bitirmesi yeterli. Bayanlar dışarıda çoğaldıkça, fitneler çoğalır, fitne çoğaldıkça zulümler artar..."
 • Batman, erkek, 26 yaşında, lise mezunu: "... Bekâreti gittiği zaman kızın hiçbir bir anlamı kalmıyor."
 • Batman, erkek, 34 yaşında, lise terk: "Boşanmaya karşıyım. Karım aldatırsa ya ben onu öldürücem, ya kardeşi varsa, abisi varsa diyecem 'sen öldür'..."
 • İstanbul, erkek, 64 yaşında (Tuncelili) "...Kızdır, kaçabilir. Belki biz vermeyecektik... Kişinin hürriyetine kastetme yetkin var mı? Olmaması lazım."
  'Sevdiğin zaman ölürsün'
 • Şanlıurfa, kadın, 27 yaşında, ortaokul terk: "... Burada bir aşirette sevemezsin. Sevdiği zaman öldürürler... Bi kız kaçarsa o kız yaşıyamaz."
 • İstanbul, erkek, 32 yaşında. İlkokul mezunu (Karadenizli) "... Benim eşim beni aldatsa, mahkeme olayı pek azdır yani, genelde cinayetle sonuçlanır."
 • Batman, kadın 29 yaşında, ilkokul mezunu (burun kesme cezasını anlatıyor): - Neden burnunu kesiyorlar?
  İbret olsun diye, o bizi nasıl küçük düşürdüyse, biz de onu küçük düşürelim...
  - Neden parmak değil de burun?
  Parmak olsa saklayabilir çünkü.
  - Seni bir erkekle gördüklerini söyleseler, kocan da böyle bir şey yapar mı?
  Yapar. Hem de acımadan.
  Bunlar da araştırmaya katılanların tanık olduğu olaylar:
 • Batman, kadın, 42 yaşında, okula gitmemiş, Siirtli (cezaevindeki bir adamın karısının başka bir erkekle ilişkisi olduğunu öğrenmesiyle yaşanan öyküyü anlatıyor) "Adam kayınbabasına, 'Kızın böyle böyle yapmış. Hamiledir kızın. Onun hakkı nedir?' diyor. 'Oğlum, bu kızın hakkı, ölümdür. Sen ne diyorsan, seninleyim.' Her şeyi kapattılar, kızı aldılar mezara koydular... "
  Ninesi kızı kurtardı
 • Batman, kadın, 42 yaşında, okula gitmemiş, Siirtli: "Amcamın kızı seviyordu, amcam vermedi... Adam kızı kaçırdı... Onu ondan aldılar yine... Kızı öldüresiye dövdüler... Diğer amcam, 'onu öldüreciis, sabaha diyecez ki kız ölmüş, onu götüreciz, gömeciz...' Kızın nenesi evdeydi. Bağardı, dedi, '...torunimi öldürürsen seni şikâyet edecim.' Öldürmediler kızı. Kaçan adama geri verdiler."
 • Adana, kadın, 45 yaşında, ilkokul mezunu, Şırnaklı: "Kız kardeşim kaçtı. Ben o aile meclisine girdim. Kimi dedi 'öldürecez'... 'Hayır, affedin' dedim. Zaten çocuğun aklı olsa kaçmazdı. O da 13-14 yaşındaydı... Eğer beni de kaybetmek istiyorsanız, beni de onunla beraber götürün, bu ölüm kararını görmeyeyim. Beni kırmadılar..."


  • http://www.radikal.com.tr/7655397655390

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.