Naomi Campbell Kızılay'da afet gönüllüsü olacaktı!

Sekreterinin kafasına telefon fırlattığı için yarından itibaren beş gün boyunca sokakları süpürme cezasına çarptırılan model Naomi Campbell, bu suçu Ankara'da işleseydi, Kızılay'da afet gönüllüsü olacaktı.

ANKARA - Sekreterinin kafasına telefon fırlattığı için yarından itibaren beş gün boyunca sokakları süpürme cezasına çarptırılan model Naomi Campbell, bu suçu Ankara'da işleseydi, Kızılay'da afet gönüllüsü olacaktı.
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı ile Türk Kızılayı arasında imzalanan protokol uyarınca, haklarında 'kamu hizmeti' cezası verilenler Kızılay'da çalışacak. Protokolle, kamu hizmeti cezası almış belli sayıdaki hükümlü, başta Afet Müdahale ve Yardım Yönetimi Bölümü'nde olmak üzere Kızılay'da kamu yararına ücretsiz çalışacak. Hükümlüler, çevre düzenlemesi, ambar düzenlemesi, temizlik ve çadır imalatı gibi işlerde görevlendirilecek.
Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, "Derneğimizde çalışacak hükümlü kardeşlerimiz, Türk insanının merhamet elini daha yakından görecekler ve güzel anılarla cezalarını bitirecekler" dedi. Hükümlüleri cezalarını bitirdikten sonra da yine Kızılay'da gönüllü olarak görmek istediklerini söyledi.
Kimler yararlanacak?
'Kamu hizmeti' cezası, 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Kanunu'yla Türk hukuk sistemine dahil edilmişti. Yasada, "İki yıl veya daha az süre ile hapis cezasına mahkûm olanlardan, hükümlülük süresinin yarısını iyi halle geçirenlerin, istekleri bulunmak koşuluyla kendilerinin, yasal temsilcilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istemi üzerine, mahkûmiyet sürelerinin geriye kalan yarısını kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına mahkemece karar verilebilir" düzenlemesi yer alıyor. (Radikal, aa)