@idrisemen

Nargile 'kapalı'da yassak...

Nargile 'kapalı'da yassak...
Nargile 'kapalı'da yassak...

Mekan sahipleri kapalı alan yasağının nargiceliği bitireceğini düşünüyor. Fotoğraf: İDRİS EMEN

Yeni düzenlemeyle kapalı alanlarda nargile içimi yasaklandı. Nargile sunumu için de mekânlara belge zorunluluğu getirildi. Nargileciler isyanda.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
BURAK COŞAN / Arşivi

Kapalı alanlarda sigara içme yasağından sonra ‘nargileye’ de kapalı alanlarda satış yasağı geldi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından ‘Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ geçen pazartesi Resmi Gazete ’de yayımlandı. Böylece nargilenin kapalı alanlarda satılması yasaklandı. Düzenlemeye göre nargile satışı yapmak isteyen eğlence mekânlarının nargile sunumu yapması için ‘’Nargilelik tütün mamulü sunumu uygunluk belgesi’’ alması gerekiyor. Dolayısıyla bu belgeye sahip olmadan kafe, kahvehane gibi işletme mekânları nargile sunumu yapamayacak. Yeni düzenleme ile tütün değil ‘Organik tütün’, ‘Bitki nargilesi’ gibi bahanelerle kapalı alanlarda nargile içilmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.
Düzenlemenin en can alıcı noktası ise nargilenin sigara yasağı kapsamına dahil edilmesi oldu. Sigara yasağı kapsamına giren nargile artık kesinlikle kapalı alanlarda satılmayacak. Dolayısıyla nargile satışı yapmak isteyen mekân sahipleri nargile satışı için mekanlarını altı ay içerisinde yeni düzenlemeye uygun hale getirmek zorunda. Nargile satışı yapan mekân sahipleri yeni düzenlemenin nargile kültürünü yok edeceğini ve birçok çalışanı işsiz bırakacağını savunurken, nargile tiryakileri ise yasaklarla zevklerin sınırlandırılamayacağını savunuyor.

Bir yanıyla olumlu ama...
İşletmeciler sadece ‘belgesi’ olanların nargile satacak olmasını olumlu değerlendirirken, nargilenin sigara kapsamına alınması ise işletmeciler tarafından tepkiyle karşılanıyor. Nargile satan mekânlarının yüzde 90’ının kapalı mekânlar olduğunu, dolayısıyla bu yasağın nargilecilere ekonomik yönden büyük bir darbe vuracağını söyleyen Tophane nargile esnafından Bayram Doğdu şöyle diyor: “Nargile ile ilgili düzenlemeye karşı değiliz. Ancak kapalı alanlarda nargile satma yasağına tepkiliyiz. Çünkü kış aylarında kimse açık havada nargile içmek istemiyor. Dumandan rahatsız olan insanlar nargile kafeye gelmez ki. Bu yasak binlerce insanın işsiz kalması ve nargile kültürünün yok olması anlamına geliyor.’’

Bizi bilgilendirmediler
Nargile yasağının gelmesiyle birlikte satışlarda önemli düşüşler olacağını kaydeden toptancılar da “Satış yapamadıktan sonra toptan satış belgesi almanın ne anlamı olacak” diyor. Yıllardır Eminönü Mercan Yokuşu’nda nargilelik tütün ve nargile malzemeleri satan Tokel Nargile işletmecisi Mecit Tekdemir, nargile tütünü satmak için gerekli olan yeni şartlardan haberi olmadığını söylüyor. Tekdemir şöyle konuşuyor: “Yaptım oldu mantığıyla yasalar değiştiriliyor. Bize ne bir şey soruluyor ne de bilgi veriliyor. Bu işten binlerce insan ekmek yiyor. Nargile kafelere özel statüler getirilirse bu çözülür. Eğer yasaklarda ısrar edilirse toptancı da üretici de herkes kaybeder. Bizim gibi resmi tütün satan kurumlar, belge ile hareket ediyor. Ancak Eminönü’nde sokak ortasında ve açıkta nargile tütünü satanlar var. Kimse bu insanlara bir şey demiyor.”

Tütüncülere büyük darbe

Öte yandan sigara yasağı ve sigara zamları yüzünden son dönemlerde açık tütün ile nargile tütününe olan rağbet de arttı. Eskiden sadece Eminönü ve Beyazıt gibi belli başlı noktalarda bulunan tütün dükkânlarını artık her yerde görmek mümkün. İstanbul ’da yaklaşık bin tane tütün ve tütün ürünü satan ‘Tütün Shop’ bulunuyor. Ancak yeni düzenleme son dönemin yeni trendi olan ‘Tütün Shop’lara büyük darbe vurdu. Çünkü düzenlemeye göre nargile tütünü satmak isteyenler toptan satış belgesi almak zorunda. Bu da artık tütün ve tütün ürünlerinin perakende satışının yapılmayacağı anlamına geliyor. Yeni düzenleme ile insanların tütün kaçakçılığına yöneleceğini söyleyen Beşiktaş Tütün Shop’un sahibi Aziz Kaygaç, “Müşterilerimiz bir seferde en fazla yarım kilo tütün alıyor. Yeni düzenlemede perakende tütün satışı yasak. Peki insanlar evlerinde nargile içmek için tütünü nereden alacak? Zaten artık kapalı alanlarda nargile satmak da yasaklanıyor. İnsanları kaçakçılığa teşvik etmekten başka işe yaramaz’’ dedi.

Üreticiler de isyanda

 

İsmini vermek istemeyen bir nargile üreticisi iki yıl önce yaklaşık 30 kişiyi istihdam ettiğini, kapalı alanlarda nargile içme yasağından sonra sayılarının 12’ye düştüğünü belirterek, “Bir nargile yapmak için yanımda onlarca insan istihdam ediyorum. Demirini bir yerden, camını bir yerden, kumaşını bir yerden alıyorum. Bu yasaklarla sektörü öldürecekler ama kimsenin umurunda değil. Haftada 1200 nargile üretiyorum. Bundan iki yıl önce bu rakam 2 katından fazlaydı. Eğer böyle devam ederse kilit vuracağız” diyor.