Nargileci yasağı Binar'la delecek

Nargile kafeler kamuya açık tüm kapalı mekânlarda tütün dumanını yasaklayan yasaya karşı bitkisel karışımlı tütünsüz nargile malzemesi Binar'dan medet umuyor
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Kahvehaneler ve kafeteryalarda 19 Temmuz’da başlayacak tütün mamülleri yasağı nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan nargile kafeler şeker kamışından yapılan, bitkisel karışımlı, tütünsüz nargile türü olan ‘Binar’a sarıldı. Nargile kafeler tütün yasağını Binar ile delmeye hazırlanırken, Sağlık Bakanlığı, Binar’ın tütün ürünlerinden farksız olmadığı görüşünde.
Son yıllarda tiryakilerin gözdesi olan nargile kafeler, 19 Temmuz’da başlayacak tütün yasağı sonrası müşterilerine, Hindistan’tan getirilen Binar adlı bitkisel nargile sunmaya hazırlanıyor. Yasağın tarihi yaklaşırken, Binar nargileyi Türkiye’ye getiren firma, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan ve Tütün, Tütün Mamulleri Tuz ve Alkol İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden ürününün tütünle, dolayısıyla yasakla bir ilgisinin olmadığına dair rapor aldı. Bu raporda da ürünün nikotin ve tütün içermediği belirtiliyor.
Binar’ın Türkiye’ye getiren İshak Acı, bütün yasal izinlerin alındığını belirterek, “19 Temmuz itibarıyla binlerce esnaf ne yapacağını bilmiyor. Bu esnaflara kepenk kapattırmak yerine mağdur olmamaları sağlanabilir” dedi.

Sağlık Bakanlığı karşı
Firma, Binar nargile için reklam ve pazarlama çalışmalarına başladı. Ürün, ‘Hem sağlıklı hem yasal’ sloganıyla pazarlanıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı Binar nargilenin kullanımına karşı. Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, “19 Temmuz’da yasak yürürlüğe girecek. Ancak bitkisel nargile adıyla ruhsat almak ve 19 Temmuz sonrası kahvelerde bunun kullanılmasını sağlamak için başvuru yapılmış. Nargilenin sağlıklısı, bitkiseli söz konusu olamaz. Sigara gibi nargile de 19 Temmuz’dan itibaren yasak” dedi.