Narin hayata döndü, amca yemin etti

Siirt'te, yaralı haldeyken sedyede amcası tarafından bıçaklanan Narin, hayati tehlikeyi atlattı ancak ölüm tehditleri sürüyor. Tutuklu amca: Yeğenimi de erkek arkadaşını da öldüreceğim

SİİRT - DİYARBAKIR - Siirt’te yaşanan ikinci ‘Güldünya olayı’nda, ailesinin saldırısından kaçmak için altıncı kattan atlayan ve götürüldüğü hastanede amcasının bıçaklı saldırısına uğrayan 17 yaşındaki Narin E., hayati tehlikeyi atlattı. Tutuklu amca Abdürrahim E. ifadesinde “Bu benim için bir namus meselesidir. Gerek yeğenim, gerek erkek arkadaşı ölmezlerse, onları sonra öldüreceğim” dedi. Amcanın psikolojik sorunları nedeniyle askerliğinin yarım kaldığı öğrenildi.
Siirt’te ilköğretim okulunu bitirdikten sonra liseye devam etmeyen Narin E., iddiaya göre istemediği halde halasının oğluyla sözlendirildi. Bu yüzden sık sık ailesiyle tartışan Narin E., geçen cuma akşam evden çıkıp, yerel yayın yapan Radyo 56 FM’deki DJ arkadaşı Ö.M.E.’yi ziyarete gitti. Genç kızı takip eden babası, kardeşleri ve diğer yakınları, radyoyu basıp önce erkek arkadaşını dövdü, ardından Narin E.’ye saldırdı. Narin E., canını kurtarmak için altıncı kattan kendisini boşluğa bıraktı. Zemin kattaki manavın tentesinin üzerine düşüp yaralanan Narin E. Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Genç kız buradan Diyarbakır’a sevk edilirken, sedyeyi taşımaya yardım etmek bahanesiyle yaklaşan amcası, bıçağını çıkarıp genç kızın karnına sapladı. Ağır yaralı olarak Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Narin E., yoğun bakımdaki tedavisinin ardından hayati tehlikeyi atlattı. Genç kız dün ağızdan beslenmeye başlarken, Başhekim Doç. Dr. Sait Alan, Narin’in hayati tehlikeyi atlattığını belirterek, “Yoğun bakımdan ortopedi servisine alacağız” dedi.
Siirt’te Narin E.’yi ağır yaralı halde sedyede bıçakla öldürmeye kalkan ve tutuklanan amcası 24 yaşındaki Abdürrahim E.’nin psikolojik sorunları nedeniyle ‘askerliğe elverişşsiz’ raporu alarak askerliği yarıda bıraktığı ortaya çıktı. Abdürrahim E.’nin, polis ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:
“Ağabeyimin kızı Narin E., ablamın oğluyla nişanlı olduğu halde başka birisi ile arkadaşlık ettiği için ağabeyim ve yeğenlerimin evden kaçtıktan sonra kendisini takip ettiklerini, bulunduğu Radyo 56’da olduğu esnada Narin’in arkadaşlık ettiği şahısları dövdüklerini öğrendim. Ben de Narin’in Siirt Devlet Hastanesi’nde olduğunu öğrenince manavdan aldığım bir sebze bıçağıyla hastaneye gittim. Ambulansa bindirilmek üzereyken, yardım etme amacıyla kendisine yaklaştım. Üzerimdeki bıçakla kendisini öldürmek için bir kez sapladım. İkinci hamleyi yapacağım sırada polisler elimden tutarak beni etkisiz hale getirdi. Bu benim için bir namus meselesidir. Gerek yeğenim, gerek erkek arkadaşı ölmezlerse, onları sonra öldüreceğim. Kimsenin etkisinde kalmadan bunu yaptım.”
Polis, ifadesini aldığı Abdürrahim E.’nin ifadesinin altına, ‘Şizofren hastasıdır, cezai ehliyeti olup olmadığının belirlenmesi için araştırma yapılması gerekir’ notu düştü.

AKP milletvekili: Münferit olay
AKP Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, böyle bir olayın Siirt’te yaşanmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Demirkıran, olayın münferit olduğunu söyleyerek, “Hiçbir şekilde toplumla genelleştirilemez. Tamamen eğitimsizliğe ve cehalette veriyorum” dedi. Bu arada iki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı da çalışmalarına başladı. Sosyal hizmet uzmanları, koruma altına alınan anne, 12 yaşındaki erkek çocuğu ve ailenin diğer bireyleri ile görüşerek rapor hazırlayacak. Diyarbakır’daki tedavisinin tamamlanmasının ardından Narin de Siirt Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınacak. (dha)