Narkotik av peşinde

Narkotik Şube ekipleri İstanbul'da 2003'ün kasım ayında yarım ton, 2004 ocak ayında ise bir tonun üzerinde eroini tek bir operasyonda ele geçirdi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Narkotik Şube ekipleri İstanbul'da 2003'ün kasım ayında yarım ton, 2004 ocak ayında ise bir tonun üzerinde eroini tek bir operasyonda ele geçirdi. 'Partilerin' bu kadar büyük olması 'Uyuşturucuda patlama var' değerlendirmelerini beraberinde getirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürü Tufan Ergüder, durumu 'Türkiye'den geçiş yapan maddelerin artışı' ve 'polisin başarısı' olarak yorumladı. Ergüder'in değerlendirmeleri şöyle:
İşin sırrı iyi bir ekipte
Tarzımız değişti: Gerek Emniyet bünyesinde personele verilen kurslarla, gerek doğru yerlere yapılan takviyelerle iyi bir ekip kuruldu ve çok önemli sonuçlar aldık. Son altı ayda uluslararası kaçakçılık açısından önemli yakalamalar gerçekleştirdik. İç piyasada da sokak satıcılarına yönelik operasyonlarda çalışma tarzımızı değiştirdik.
Teknolojik operasyonlar: Risk analizi yapıyoruz, teknoloji kullanıyoruz. Uluslararası kaçakçılığa karşı kullandığımız yöntemi sokak satıcılarına karşı da kullanıyoruz.
Meyveleri alınacak: Yeni çalışma tarzının meyvelerini haziran-temmuz aylarında alacağız. Mesela sokakta yapılan çalışmalarda şimdi 3-4 kişi yakalıyorsak, bu rakamın 20'ye çıktığını göreceksiniz. Normalde ele geçirilen kokain yıllık 3-5 kilogramken biz son iki ayda 16 kilogram kokain ele geçirdik.
Çok az yakalıyoruz: Yakalanan tonlarca uyuşturucu Türkiye üzerinden geçen uyuşturucu madde miktarının çok altında. Yılda 10 ton yakalamış bile olsak yine çok az kalır. Yakalanan uyuşturucu miktarı tüketiciye 10 katı şeklinde ulaşıyor. Çünkü ele geçirilen eroin ortalama yüzde 60 saflıkta. Kullanıcı açısından saflık oranının yüzde 3-5 olması lazım.
Ecstasy tehlikesi
Avrupa örnek: 1999'da polis kayıtlarında bulunmayan ecstasy hapından 2003'te ele geçirilen miktar 447 bin 91 adet. Ecstacy bir önceki yıla göre beş kat arttı. Bu rakam pazarın büyüklüğünü gösteriyor. Türkiye için ecstacy ciddi bir problem. Avrupa'da eroin ve kokain kullanımı azalırken ecstacy kullanımı arttı. Türkiye'deki bağımlılar birden fazla madde kullanıyor. Ecstacy kullanımının artması diğer maddelerin piyasasının da artması anlamına gelir. Eğlence mekânlarında yaptığımız yakalamaların yüzde 70'ini ecstacy oluşturuyor.
İstanbul en büyük pazar: Türkiye'deki en büyük pazar İstanbul'da. Bu nedenle İstanbul'da büyük miktarların bulunduğu depolar yakalıyoruz.
Projeler hazırlanmalı: Batılı ülkeler mücadeleyi kaybettikleri için kontrol mekanizmaları oluşturmaya uğraşıyor. Hollanda talebi azaltamadığı için kontrollü kullanımı sağlamaya çalışıyor. Türkiye'de ise henüz mücadele kaybedilmedi. Ancak bu konuda öncelikli adımlar atılması gerekiyor. En az 3-4 yıllık projeler hazırlanmalı.
'Mafya ve teröre yarıyor'
Karapara: Uyuşturucudan kazanılan para terör örgütlerine ve mafyaya sermaye oluyor, karapara miktarı artıyor, bu da haksız rekabete yol açıyor, insanlar kirleniyor.."