Nasıl olacağını biliyor da...

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) kimsesiz küçük çocukları hiçbir vasfı olmayan temizlikçi kadınlara emanet ederken, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu anne-babalar için hazırladığı...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) kimsesiz küçük çocukları hiçbir vasfı olmayan temizlikçi kadınlara emanet ederken, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu anne-babalar için hazırladığı 'Aile Rehberi'nde çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini bilimsel gerekçeleriyle anlattı.
Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu tarafından 3 bin adet basılarak teşkilata dağıtılan rehber, sadece analı-babalı çocuklara hitap ediyor. Kitabın önsözünü de Malatya'daki çocuklara şiddet nedeniyle eleştirilen Devlet Bakanı Nimet Çubukçu yazmış.
Kitapta, ana-babalara yönelik tavsiyelerden bazıları şöyle:

 • Çocuklarla sağlıklı ilişki kurulabilmesi, onlarla olan iletişime bağlıdır. Anne-baba, yetişkinlerden çok farklı bir yapıda olan çocuğun ruh dünyasını iyi bilmeli.
 • Çocuklarla iletişimde bilinçli olmayan ebeveyn sayısının toplumumuzda oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Çocuğun dilinden anlamayan ya da anladığı halde çocuk psikolojisine uygun davranışlarda bulunmayan anne -babalar ciddi derecede iletişim kazalarıyla karşılaşır, hatta iletişim kazalarıyla dolu bir yaşam sürer.
 • Çocuğu anlamaya çalışmadan onunla sağlıklı diyalog kurulamaz. Akıl ve ruh sağlığı bakımından dengeli, uyumlu çocuklar yetiştirilebilmesi, sorunların onlarla konuşularak ortak çözüme varılmasıyla mümkündür.
 • Sorumlu bir kişilik yapısına ve düzenli bir yaşam tarzına sahip çocuklar, genellikle ilkeli anne-babaların yetiştirdiği çocuklardır. İlkeli yetiştirilen çocuklar aynı zamanda sağlam bir karakter yapısına sahip olarak büyürler.
 • Tutarlılığın da aile içinde ebeveyn-çocuk ilişkilerindeki önemi büyüktür. Hassas ve dikkatli bir zihin yapısına sahip olan çocuklar, anne-babaların, aile içindeki davranışlarında ve koyduğu kurallarda ne kadar tutarlı olduğuna çok dikkat etmektedir.
 • İlkeli ve tutarlı davranmayan ailelerin çocukları, sorumluluk düzeyi düşük davranışlar ve sürekli taviz koparıcı hareketlerle huzursuzluk kaynağı olabilirler.


  • http://www.radikal.com.tr/7619467619460

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.