'Nasreddin Hoca Erzincanlı ben akrabasıyım'


'Nasreddin Hoca Erzincanlı ben akrabasıyım'

'Nasreddin Hoca Erzincanlı ben akrabasıyım'
Sivas'ta yaşayan araştırmacı-yazar Veysel Semih Danişment 20 yıldan bu yana yaptığı soyağacı araştırmasında Nasreddin Hoca'nın kendisinin 28'inci kuşaktan amcası olan olan Mengücek Hasan Gazi'nin torunun torunu olduğunu iddia etti.Antika eşya ve kitap pazarlamacılığı yapan araştırmacı- yazar Veysel Semih Danişment, 20 yıl önce soyunun nereden geldiğini bulmak için çeşitli araştırmalar yapmaya başladı. Danişment yaptığı araştırmada, 800 yıllık Nakib-ül-Eşraf defterlerinden, 276 tarih kitabından, İbn-i Bibi’nin Selçuknamesi adlı eserinden, vakıfnamelerden ve de kendi ailesinde yıllardır koruma altında bulunan ceylan derisine yazılmış olan Danişmendli şeceresinden yararlandığını söyledi. Kendisinin Danişment soyundan geldiğini söyleyen Veysel Semih Danişment, Nasreddin Hoca'nın 28’inci kuşaktan amcası olan Muhammed Danişmend Gazi’nin kardeşi Mengücek Hasan Gazi'nin torunun torunu Muhammed Muzaffereddin'in oğlu olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdığını anlattı. Veysel Semih Danişment, araştırmalarını daha da derinleştirdiğini ve Nasreddin Hoca’nın aslında Akşehirli olmadığını iddia etti.
Veysel Semih Danişment, yaptığı araştırmada Nasreddin Hoca'nın aslen Erzincanlı olduğu bilgisine ulaştığını savunurken şöyle dedi:
“Nasreddin Hoca aslen o dönemde Erzincan'a bağlı olan Şebinkarahisar’da doğmuştur. Ancak Selçuklular'ın, Moğollar'a yenilmesi ile Akşehir'e götürülmüş ve Akşehir'de Moğollar tarafından esir tutulmuştur. Daha sonra ise zamanla halkın sevdiği ve benimsediği biri haline gelmiş, orada kalmıştır..”
“Selçuklular'ın 1243 Kösedağ Savaşı'na girdi. Kösedağ Savaşı öncesi eniştesi 2’inci Gıyaseddin Keyhüsrev’in ısrarı ile hayatında ilk kez alkol alan Nasreddin Hoca, Moğolların Kösedağ'a doğru yaklaştığı bilgisini alınca alkolün etkisi ile askerlere ‘at bin' emri vermiş. Sarhoş olan 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev ile Nasreddin Hoca, 50 bin kişilik Selçuklu ordusunun Moğollar tarafından katledilmesine ve Selçuklu devletinin yıkılma sürecine girmesine neden olmuştur.”
Danişment, araştırma sonrası ulaştığı bilgileri kitap haline dönüştürdüğünü ve noter huzurunda bilgilerin doğruluğunu tasdik ettirdiğini söyledi. Danışment, kentteki bir yerel gazetede ‘Bin yıllık İlbeyliler tarihi' ve ‘Tarihteki 206 bilinmeyen' konulu yazılar kaleme alıyor.