Nasrettin Hoca artık Kürtçe de konuşacak

Nasrettin Hoca artık Kürtçe de konuşacak
Nasrettin Hoca artık Kürtçe de konuşacak
Yerel Mevzuat Yayıncılık, Nasrettin Hoca fıkralarını Kürtçe'ye çevirerek kitap hazırladı.

Radikal.com.tr - Geleneksel halk mizahının en ünlü ismi Nasrettin Hoca, artık Kürtçe de konuşacak. Yerel Mevzuat Yayıncılık, Nasrettin Hoca fıkralarını Kürtçe'ye çevirerek kitap hazırladı.
Akşam gazetesinden Eylül Akdeniz'in haberine göre, "Pekenoken Bijarti Yen Xoce Nisredin" (Seçilmiş Nasrettin Hoca Fıkraları) adıyla hazırlanan kitapta, toplam 200 Nasrettin Hoca fıkrası yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulu'ndan izinli olan kitap 15 Nisan'da kitapçı raflarında yerini alacak.
Yayınevi Genel Koordinatörü Burcu Er, "Her sözünde bir hikmet olan Nasrettin Hoca gibi yapıcı olmalıyız. Böylesine dil ve kültür zenginliğinin olduğu bir ülkede farklı kültürdeki insanların kendi anadillerinde eğitim görmesi, hatta okuyup yazabilmesi bizce sevindirici bir gelişmedir. Türkiye 'de yaşayan halkların anadildeki eğitimine destek olmak ve farklı dilleri yaşatabilmek amacıyla böyle bir hizmet sunmak istedik" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/112511911251192

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ???????? - _SHU_

  gerçekleri gösteren arkadaş bu bir kültür zenginliği değil mozaik değil. bu bir halkın kültürünü kendi diliyle yok etme çabasıdır. kürtlerin asıl hak talep eden kesimi tarafından yayımlanmamış her bir eser her bir konuşmna ve tv programı zayıf kürtlere dayatılan ve zor durumundan faydalanan bir asimilasyon politikasının eseridir.

  Kultur zenginligi - Gerçekleri gosteren

  Farkli kulturlerin, dilerin ve yasam tarzlarin bir arada olmasi, yaani mozaik bir tablo olusturmasi bir ulkenin baris ve huzur içerisinde olmasini saglar. Ayrica mozaik bir kulturun her konuda bir ulkeyi basariya dogru goturur. Bunu dusuncenin sahibini kutluyorum, çok guzel ve her konuda ornek alinmasi gerektigini dusunuyorum.