NATO: Endişemiz yok

Amerikan televizyonları, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen patlamaları bültenlerinde ilk haber olarak verdi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Amerikan televizyonları, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen patlamaları bültenlerinde ilk haber olarak verdi. NATO zirvesi öncesinde meydana gelen patlamalar ittifakın Brüksel'deki merkezinde en üst düzeyde tepki buldu. NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, zirvenin güvenliği konusunda hiçbir endişesi bulunmadığını belirterek "Türkiye'ye güvenimiz tamdır" dedi.
Türkiye'de daha önce de bulunduğunu ve bu zirveye ciddi bir şekilde hazırlanıldığını bildiğini belirten Scheffer, şöyle konuştu:
"Türk yetkililerin zirvenin güvenliği için gerekli her türlü önlemi aldığına eminiz. Yaşanan olaylar terörün her yerde etkin olabileceğini ve her yerde şansını denediğini gösteriyor. Biz de İttifak olarak terörle her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz."
NATO, zirve boyunca görev yapacak üç AWACS erken uyarı uçağını Türkiye'ye gönderdi. Hava desteğinin yanı sıra NATO, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer saldırılar konusunda uzman, CBRN olarak adlandırılan bir ekibi de İstanbul'da görevlendirdi.
Televizyonlarda ilk haber
Amerikan televizyonları, İstanbul ve Ankara'daki patlamaları ilk haber olarak verdi. CNN, NBC, FOX gibi haber kanallarının da aralarında olduğu televizyonlar, ABD Başkanı George Bush'un Ankara ve İstanbul'a yapacağı ziyaretler dolayısıyla bombalı saldırılarla ilgili gelişmeleri yakından izledi.