NATO için dilenci temizliği

NATO zirvesi hazırlıkları öncesinde yol, yeşillendirme ve güvenlik önlemlerinin yanı sıra İstanbul'da kent estetiğine yönelik detaylarda dilenciler de unutulmadı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - NATO zirvesi hazırlıkları öncesinde yol, yeşillendirme ve güvenlik önlemlerinin yanı sıra İstanbul'da kent estetiğine yönelik detaylarda dilenciler de unutulmadı.
NATO hazırlıkları kapsamında, dilenci toplama işlemine de hız verildi. Meydan, cadde ve ana arterden toplanan dilenciler, Zabıta Müdürlüğü
Edirnekapı Dilenci Toplama ve Sevk Merkezi'ne götürülerek haklarında yasal işlem yapıldı. Geçen yıl 12 ayda 3 bin 265 dilenci hakkında işlem yapılırken, 2004 başından 21 Haziran'a kadar şehir merkezinden 2 bin 340 dilenci toplandı. Zabıta memurları, yetkilileri özellikle NATO zirvesinin yaklaştığı son aylarda dilencilere karşı daha hassas olmaları konusunda talimat aldıklarını söylediler.
Büyükşehir Belediyesi, dağıtmaya başladığı duyurularla da vatandaşları
"Kentte çirkin görüntü yaratan dilencilere itibar etmeyin" diye uyarıyor.
Dilenciler hakkında TCK 544 ve 545'inci maddelerine göre yasal işlem yapılabiliyor. Kişi başına 111 milyon 404 bin 848 lira cezaya çarptırılan dilenciler, yasa gereği dilencilik yaptıkları için bir hafta ile bir ay arası hapis cezasına, 15 yaşından küçük çocukları dilendirdikleri tespit edilmesi durumunda ise üç aydan az olmamak kaydıyla hapis cezasına çarptırılıyor. Ancak emniyet ve sosyal hizmetler arasında koordinasyon olmadığından dilenciler çoğu zaman 24 saat sonra serbest kalıyor.
Büyükşehir zabıta yetkilileri toplanan dilencilerin rehabilite edileceği bir birim kurulması gerektiğini söylüyor. Yetkililer, "Dilenciler için
ıslah birimi yok. Bu yüzden haklarında yasal işlem yapıp bırakıyoruz" dedi.