NATO ile PKK için pazarlık

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, dün Ankara'ya geldi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ABD temasları sırasında sitem ettiği Scheffer'in temaslarında, PKK ile...

ANKARA - NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, dün Ankara'ya geldi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ABD temasları sırasında sitem ettiği Scheffer'in temaslarında, PKK ile mücadele ittifakında Türkiye'nin ihtiyaçlarına yanıt verilmesi ve PKK'nın, NATO'nun terör örgütleri listesine eklenmesi istenecek.
Bugünkü temaslarına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile başlayacak olan Scheffer'in, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la da görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerde ağırlıklı olarak NATO'nun başta Afganistan olmak üzere uluslararası operasyonları, Irak ve İran'daki gelişmeler ve uluslararası terörizm ele alınacak. Org. Büyükanıt'ın ABD temasları sırasında gündeme getirdiği terör örgütleri listesi konusunun da görüşmelerde yer alması bekleniyor. Ankara, PKK ile mücadele konusunda ittifakın daha çok işbirliği yapmasını istiyor.
Diplomatik kaynaklara göre Scheffer'in ziyaretinin asıl nedeni, Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'nde müsteşar olan eşinin kardeşi M. Ooschot'u ziyaret etmek. Daha önce de iki kere Ankara'ya gelen Scheffer'in, gelmişken yetkililerle de görüşmek istediği kaydedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7664827664820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.