NATO karşıtı 'sivil füzeler'

İstanbul'daki NATO zirvesine karşı düzenlenen protesto gösterileri dün de sürdü.

İSTANBUL/ANKARA - İstanbul'daki NATO zirvesine karşı düzenlenen protesto gösterileri dün de sürdü.
İstanbul'da Greenpeace üyeleri NATO zirvesi ile nükleer silahlanmayı nükleer başlıklı füze maketleri ile protesto etti. Maketlerin içine girerek Ortaköy Meydanı'na gelen 10 kişilik grup NATO'nun nükleer bir ittifak olduğunu, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da 10 binden fazla nükleer silahının bulunduğunu söyledi. Beyazıt ve Fatih camilerinde cuma namazı çıkışında NATO karşıtı gösteri yapıldı. Üsküdar Sahili'nde toplanan Emekçi Kadınlar Birliği üyesi bir grup, 'NATO'ya hayır' yazılı uçurtmaları uçurmak istedi. Rüzgâr nedeniyle bu eylemi gerçekleştiremeyen gruptan dört kadın, Kızkulesi'nde 'Tecavüzcü NATO def ol' yazılı bir pankart açtı. Kadıköy Altıyol'da toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu'na üye grup da, NATO'yu protesto etmek için kendilerini bileklerinden birbirlerine zincirledi.
Aksaray yerine Kadıköy
Aksaray'da NATO karşıtı gösteri yapmak isteyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK), başvurusunu İstanbul Emniyet Müdürlüğü kabul etmedi. Emniyet, KESK'e eylem alanı olarak Kadiköy'ü gösterdi. KESK'in eylemi yarın Kadıköy Meydanı'nda yapılacak.
NATO karşıtı eylemler Ankara'da da devam etti. İşçi Partisi Öncü Gençlik, 'NATO'ya Hayır, Tam Bağımsız Türkiye' sloganıyla Anıtkabir'e yürüdü. Ankara Platformu, NATO zirvesinin Türkiye'de yapılmasına karşı topladıkları imzaları TBMM Genel Evrakı'na teslim etti.
İzmir'de Ulusal Birlik Hareketi içerisinde bulunan 25 derneğe üye yaklaşık 50 kişi Konak'taki Emekli Sandığı binası önünde toplanarak zirveyi kınadı.