NATO karşıtlarına sert müdahale

Mecidiyeköy ve Okmeydanı'nda NATO Zirvesi'ni protesto eden grup polisle çatıştı. 13 gösterici gözaltına alındı. 27 polisle 21 gösterici yaralandı.

Kadıköy'de dün gerçekleştirilen büyük mitingin aksine, NATO zirvesinin ilk gününde düzenlenen protesto gösterileri çatışmalara sahne oldu. Mecidiyeköy ve Okmeydanı'nda çıkan olaylarda 13 gösterici gözaltına alındı. 27 polis ile 21 gösterici yaralandı. 28 araç hasar gördü. Göstericilerin hedefi 'NATO Vadisi' olurken, polis eylemcilere çok sert müdahalede bulundu. 120'ye yakın sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin oluşturduğu 'NATO ve Bush Karşıtı Birlik' üyeleri, günler öncesinden duyurulan eylem için bu sabah saatlerinde Mecidiyeköy'e doğru yola çıktı. Okmeydanı yönünden gelen yaklaşık 2 bin kişilik grubun alana girmesine izin verilmedi. Bu gruptakiler Okmeydanı'ndaki Perpa İş Merkezi önünde toplanırken, diğer bir grup da Mecidiyeköy Meydanı'nda bir araya geldi. Mecidiyeköy'deki yaklaşık 70 kişilik grup 'NATO'ya geçit yok' yazılı pankart
açarak, basın açıklamasını okumak istedi. Bu sırada gaz maskelerini takarak, hazırlık yapan polis, göstericileri çembere aldı. Bunun üzerine eylecmiler kol kola girerek, bulundukları yere oturdu. Polis biber gazı ve gazyaşartıcı bomba kullandı ve gruptakileri coplayarak gözaltına almaya başladı. Müdahalenin ardından ortalık savaş alanına döndü. Bazı göstericiler yeniden bir araya gelerek NATO Vadisi'ne yakın Mecidiyeköy - Harbiye yolunda toplandı ve slogan atmaya başladı. Bu grup da cop ve gaz yaşartıcı bomba kullanan polisin müdahalesiyle dağıtıldı. Bazı eylemciler polise taş atarak karşılık verdi. Polisin göz yaşartıcı bombaları çok fazla kullanması nedeniyle eylemcilerin yanı sıra çevredeki vatandaşlar, gazeteciler ve çok sayıda polis de gazdan etkilendi.

GÖSTERİCİLER HAZIRLIKLIYDI

Mecidiyeköy'de bunlar yaşanırken, Okmeydanı'nda aynı görüntüler vardı. Burada
polis kadar eylemcilerin de hazırlıklı olduğu görüldü. Göstericilerde gaz maskesi, baget ve sapan bulunması dikkati çekti. Yaralanan göstericilere üzerinde 'sağlık görevlisi' yazan diğer eylemciler yardım etti. Gruba ilk müdahale Perpa önünde oldu.
Bunun üzerine dağılan eylemcilerden bir kısmı Darülaceze arkasındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım
Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü önüne ulaştı ve buradaki altı aracı ters çevirerek barikat oluşturdu. Diğer bir grup ise Okmeydanı'ndaki Şark Kahvesi girişine barikat kurdu. Göstericiler, atılan molotofkokteyllerini söndürmek için bölgede bulunan itfaiye araçları ile bazı polis araçlarına da zarar verdi.
Olayların daha geniş bir alana yayılarak devam etmesi üzerine, bölgeye takviye olarak jandarma ekipleri de gönderildi. Bu arada polisin müdahalesine göstericiler de kaldırım taşlarıyla karşılık verdi. Yaklaşık iki saat süren çatışmanın ardından göstericiler Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Okmeydanı bölgelerine dağıldı. Beşi polis, 15 kişi SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma
Hastanesi'ne kaldırıldı. Çevrede araştırma yapan polis, çok sayıda molotofkokteyli ele geçirirken, geride bırakılan ve bombalı görüntüsü verilen çok sayıda şüpheli paket de fünye kullanılarak etkisiz hale getirildi.

ÖDP TAKSİM'E ÇIKTI

Öte yandan, Taksim Meydanı'nda NATO Zirvesi'ni protesto etmek isteyen ÖDP'li
gruba müdahale eden polis, beş kişiyi gözaltına aldı. İstiklal Caddesi'ndeki
Mis Sokak'ın Tarlabaşı Bulvarı çıkışında toplanan ve yaklaşık 30 kişiden oluşan ÖDP'li grup, 'Bush defol, İstemiyoruz', 'İstanbul NATO'ya mezar olacak' sloganları atarak Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Protestoculardan birkaç kişi, güvenlik çemberini aşarak, 'NATO Vadisi'ne girmek için koşmaya başladı. Polis bu kişileri yakalarken, diğerleri ise olay yerinden uzaklaştı.