NATO yeni köprü peşinde

NATO'nun İstanbul zirvesi, dün Genel Sekreter Jaap De Hoop Scheffer ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuşmalarıyla açıldı.

İSTANBUL - NATO'nun İstanbul zirvesi, dün Genel Sekreter Jaap De Hoop Scheffer ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in konuşmalarıyla açıldı.
Açılışta birliğe yeni katılan Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya ve Slovenya'ya 'hoş geldiniz' mesajları gönderildi. Zirvenin resmi bölümüne geçmeden önce şu mesajlar verildi:
Genel Sekreter Scheffer: Bu son 18 ay içinde NATO sadece şekil değiştirmedi, aynı zamanda kararlılığını artırdı. NATO'nun geleneksel operasyonel alanı dışındaki tehditlerin algılanmasında farklılıklar yaşanıyor. Afganistan'daki ISAF'ın komutasının alınması, Akdeniz bölgesindeki güvenlik uygulamaları ve Irak'ta Polonya güçlerine verilen destek, buna örnek. İstanbul, tarih boyunca sadece iki kıtayı değil kültür ve uygarlıkları birleştiren gerçek bir köprü görevi üstlendi. Bunu daha ileri götürmek için İstanbul'da buluştuk. Avrupa ve Orta Asya'da görev yapan ittifak, şimdi Ortadoğu ve Akdeniz'e bir köprü uzatıyor.
Cumhurbaşkanı Sezer: Bu zirvenin, farklı kültür, din ve uygarlıklara yüzyıllar boyunca ev sahipliği yapmış olması nedeniyle, Avrupa-Atlantik bölgesinde merkezi ağırlığa sahip İstanbul'da yapılması, tarihin anlamlı bir yansıması. NATO çatısında aynı değerler etrafında kenetlenmiş 26 ülkenin birlikteliği, gelecek için dünyaya güçlü bir ışık saçmaktadır. Yeni ve çok yönlü tehdit algılamalarının ışığında, uluslararası güvenlik ortamında merkezi bir konuma kavuşan Türkiye'nin politikalarının, gerek NATO, gerek uluslararası toplum için artan stratejik bir önem kazandığının bilincindeyiz.
Fransa Cumhurbaşkanı Chirac: Zirve bir dönüm noktası. İstanbul'daki zirvenin başladığı gün, tarihte halklar için çok önemli olacak.