NATO'nun bilgilerini SIR saklayacak

NATO'nun bilgilerini SIR saklayacak
NATO'nun bilgilerini SIR saklayacak

SIR, tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçti.

NATO'nun gizli bilgileri, Türk teknolojisi ürünü cihazla korunacak. SIR adlı bellek yabancı ellere geçtiğinde içindeki bilgiler silinecek

ANKARA - NATO’nun gizli bilgileri, Türk kripto cihazıyla saklanacak. TÜBİTAK araştırmacıları, NATO’ya üye ülkeler arasında gizli bilgi ve belgelerin saklanmasında yüksek güvenlik sağlayan bir cihaz geliştirdi. Cihazın ‘tamamen milli ve özgün’ bir tasarım olduğu belirtildi. NATO, 600’den fgazla cihazı Türkiye’den temin edecek.
TÜBİTAK yetkilileri, “Dünya genelinde TÜBİTAK’ın geliştirdiği türde taşınabilir boyutlarda, yüksek gizlilik dereceli bir ürün henüz yapılmadı” dedi. 

Çalışma 2007 yılında başladı
TÜBİTAK’ın Gebze’deki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma  Enstitüsü’nde (UEKAE) görevli elektronik ve haberleşme mühendisi Koray Arıkan, kripto cihazı ilgili şu bilgileri verdi:
TÜBİTAK UEKAE, ‘gizli ve daha alt dereceli bilgilerinin güvenli olarak taşınmasını sağlamak için’ 2007’de ar-ge çalışması başlattı. Bu kapsamda ‘kendi alanında tek olan’ bir kripto cihazı, ‘Güvenli USB Bellek Cihazı’ (SIR) geliştirildi.
NATO’da bilgi güvenliği ürünlerini değerlendiren SECAN birimi tarafından uygulanan testlerden başarıyla geçen SIR, ocak ayında teknik ve operasyonel ihtiyaca uygunluğun değerlendirildiği OPEVAL testlerinden de tam puan aldı.
Arıkan SIR’ın ‘yüksek gizlilik içeren bilgi ve belgelerin saklanmasında dünyanın en güvenli sistemi’ olduğunu anlattı:
“Cihaz, bir şekilde açılmaya çalışılırsa içerisindeki gizli bilgiler otomatik olarak siliniyor. Yanlış şifre girilmesi durumunda ya da istenildiğinde cihaz üzerindeki tek tuşla bilgiler silinebiliyor. Ürünün tasarımının ve üretiminin yüzde 100 yerli mühendislik ve yerli kaynaklarla gerçekleştirilmiş olması TÜBİTAK ve Türkiye adına gurur verici bir olay. Bu özellikleriyle ürün, sahip olduğu güvenlik kabiliyetleriyle dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Dünya genelinde TÜBİTAK’ın geliştirdiği taşınabilir boyutlarda,  yüksek gizlilik dereceli bilgiyi güvenli saklayabilecek türde bir ürün henüz yapılamadı. Böyle bir ürünü geliştirebilmek için pek çok ülke halen uğraş veriyor.” 

‘Rakibi yok’
Arıkan, NATO’nun teknik ve idari şartlarını sağlayabilen bu ürüne rakip olabilecek teknik yeterlilikte ikinci bir ürün önerilemediğinden, NATO’nun 2009 ihtiyacı  600’ü aşkın fazla cihazın TÜBİTAK UEKAE tarafından sağlanacağını söyledi.(aa)