NATO'nun şifrecisi

TÜBİTAK'ın geliştirdiği kriptoloji cihazı 'ISDN Kripto BRI', NATO'nun açtığı ihalede üç adaydan biri.

ANKARA - TÜBİTAK'ın geliştirdiği kriptoloji cihazı 'ISDN Kripto BRI', NATO'nun açtığı ihalede üç adaydan biri.
TÜBİTAKElektronikve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Müdürü Önder Yetiş, NATO'nun geniş bant haberleşme sistemlerinde kullanılacak kripto cihazı için bir yarışma açtığını söylerek şu bilgileri verdi:
"Geliştirdiğimiz cihazlar Pentagon'daki SECAN denilen güvenlik testlerinden başarıyla geçti. Testlerin ardından NATO, bu cihazlar için ihale açtı ve üç ülkeyi davet etti. Sonuçlanma aşamasına gelen bu ihaleyi büyük ihtimalle kazanacağız. Eğer kazanırsak NATO ülkeleri arasındaki haberleşme, geliştirdiğimiz ISDN Kripto BRI adını taşıyan kripto cihazlarıyla gerçekleştirilecek. Ayrıca bu kadar üst seviyede teknoloji içeren bir Türk cihazı ilk kez Avrupa'ya ihraç edilecek."
Yetiş, 1993 yılında Genelkurmay'ın bir projesi için kriptolojiyle ilgili çalışmaya başlayan TÜBİTAK'ın bugün bu alanda dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olduğunu belirtti. Halen TÜBİTAK'ın ürettiği iki kriptonun NATO ülkelerinde kullanıldığını, üç kriptoloji cihazının da 'NATO cihazı' olarak onaylandığını söyleyen Yetiş, bekleyen üç cihazın da onay alması halinde Türkiye'nin NATO içinde ciddi bir teknolojik güç olacağını belirtti.