NATO'ya Irak'ta görev

'Çerçeve' rol
ABD Başkanı Bush, NATO zirvesinin açılışında Irak'ta yetkinin yerel hükümete devredildiğini bizzat açıklarken, dün yayımlanan 'Irak Bildirisi'ne 'transatlantik çatlağı' aşma çabası yansıdı. Bildiride NATO'ya şimdilik içi boş bırakılan bir görev biçildi.
Türkiye göreve hazır
Güvenlik güçlerinin eğitimine NATO yardımı önerilen bildiride, "Üyeleri, Irak güçlerinin eğitimine katkıda bulunmaya teşvik etmekteyiz" denildi. Ayrıca NATO Konseyi'nden ek öneriler getirmesi talep edildi. Türkiye: Eğitme görevine hazırız.
Afganistan'a ek asker
Müttefiklerin Irak'a katkıyı nasıl sağlayacaklarını bildirmesi, NATO'nun da eşgüdümü sağlaması bekleniyor. NATO ayrıca Afganistan'da Kâbil'le sınırlı görev alanının genişletilmesini ve asker sayısının 6 bin 500'den 10 bine çıkarılmasını kararlaştırdı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

İSTANBUL - Irak krizinin yarattığı transatlantik çatlağını aşmaya çalışan NATO, ABD'nin Ortadoğu politikaları uyarınca ittifakı yeniden şekillendirmeye çalıştığı dönemde İstanbul'da kritik bir zirve düzenledi.
İttifakın 26 üyesi ile işbirliği yaptığı 20 ülkenin liderlerinin katıldığı zirvede NATO'ya Irak'ta şimdilik içi boş bırakılan bir rol biçilirken, ABD'nin Irak geçici hükümetine yetki devri iki gün erkene alınarak dün gerçekleştirildi.
Bush, Erdoğan'a söylemiş
Dün İstanbul'da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Britanya Başbakanı Tony Blair'i Bağdat'ta yetki devrinin başladığını söyleyerek şaşırtmasının ardından, sahneye ABD Başkanı George W. Bush çıktı. Önce Başbakan Tayyip Erdoğan'a özel sohbette Irak'ta yetkiyi devrettiklerini aktaran Bush, ardından ittifakın 17. zirvesinin açılışında liderlere "Irak valisi Paul Bremer yarım saat içinde ülkeyi terk ederek evine dönüyor.
Irak artık Iraklıların yönetiminde. Bu, NATO'nun temsil ettiği özgürlük, bağımsızlık gibi değerlerle tarihi bir tesadüf oluşturuyor" diye seslendi.
Ama Fransa ve Almanya gibi ülkeler, bu işten geç haberdar edilmeye tepki gösterdi. Ardından Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac sözcüsü aracılığıyla soğuk bir açıklama yaptı: "Bu uzun süredir beklenen siyasi süreçteki ilk adım. Bunu diğer adımlar takip etmeli. Fransa, hükümetin başarısını temenni ediyor."
Bağlayıcı değil teşvik edici
Zirvede Irak'ta NATO'nun üstleneceği rolün açıkça belirlenmesinden yana olan ABD ve Britanya ile NATO bayrağı dalgalanmasına karşı çıkan Fransa, Almanya ve İspanya arasında hararetli tartışmalar yaşandı. Ama 'en ufak bir çatlak ses duyurmamak' için büyük çaba sarf edildi. Yayımlanan Irak bildirisinde, Irak güçlerinin eğitimi konusunda bağlayıcı olmayan ama teşvik eden bir söylem benimsendi: "1546 sayılı BM kararı uyarınca, Irak güçlerinin eğitimine NATO yardımı önermeyi kararlaştırdık. Üye ülkeleri, Irak güçlerinin eğitimine katkıda bulunmaya teşvik ediyoruz. Kuzey Atlantik Konseyi'nden, Irak hükümetiyle birlikte bu kararımızın uygulanması usullerinin ivedilikle belirlenmesini istedik. Konsey'den, Genel Sekreter'in raporu temelinde Irak güçlerinin desteklenmesi konusunda ivedilikle ilave önerileri ele almasını talep ettik."
'NATO şemsiyesi' yok
NATO'nun 'genel davet'le yetinmesinde Fransa, Almanya ve İspanya'nın Irak içinde eğitime muhalefeti etkili oldu. Dolayısıyla Irak'a desteğin takvimine, eğitimin Irak içinde mi dışında mı, hangi bayrak ve üniformayla yapılacağına atıfta bulunulmadı, 'NATO şemsiyesi' ifadesine yer verilmedi. Ancak bazı NATO yetkilileri, bu uzlaşmayla ittifakın Irak'ta resmi mevcudiyet gösterme olasılığının bile bulunduğu görüşünde. NATO'nun
Irak'taki rolünün ayrıntıları daha sonra belirlenecek. Irak'ta halen 16 NATO üyesi, asker bulunduruyor.
Irak bildirisinde şu vurgular da yapıldı: Irak'ın bağımsızlığı, egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğüne tam destek veriyoruz. Irak geçici hükümetine ittifakın tüm işbirliği olanaklarını açıyoruz. 2005'teki seçim sürecine destek vereceğiz. Irak'taki terör saldırılarını kınıyoruz, bu eylemler tüm bölgenin güvenliğini tehdit ediyor.
'Fransa Irak'a gitmez'
Ardından Chirac, basın toplantısında şöyle konuştu: "Fransa, askeri eğitime Irak dışında olmak kaydıyla katkıda bulanacak. Ama NATO'nun resmi varlığı, ittifakın önceki kararlarıyla çelişir. Iraklıların kendi ülkelerinin kaderini belirlemeleri gerek. NATO'nun Irak'a müdahalesi yanlış anlaşılır, siyasi ve psikolojik açıdan zararı faydasından daha fazla olur."
Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, "Bu bildiri askeri inşaya yardıma istekli ülkeler açısından yararlı gözüküyor. Belçika Irak'a asker göndermeyecek" derken, Macaristan Dışişleri Bakanı Laszlo Kovacs, Irak'a az sayıda eğitmen gönderebileceklerini, Iraklı polislerin Uluslararası Polis Akademisi'nde eğitilebileceğini söyledi.
AB'den Allavi'ye davet
AB sözcüsü Cristina Gallach ise Irak geçici hükümetini Brüksel'deki AB merkezinde ağırlamak istediklerini ve Bağdat'a özel bir temsilci gönderebileceklerini belirtti.