NATO'ya karşı imzalar BM'ye

NATO'ya karşı yapılan gösterilere destek vermek amacıyla İstanbul'a gelen Dünya Barış Konseyi Sekreteri Iraklis Tsavdaridis...
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - NATO'ya karşı yapılan gösterilere destek vermek amacıyla
İstanbul'a gelen Dünya Barış Konseyi Sekreteri Iraklis Tsavdaridis, Türkiye'nin dört bir yanından toplanarak Başbakanlığa iletilen yaklaşık 400 bin NATO karşıtı imzayı Birleşmiş Milletler'in (BM) gündemine taşıyacaklarını söyledi.
Merkezi Yunanistan'da bulunan ve Türkiye'den Barış Derneği'nin de üye olduğu Dünya Barış Konseyi'nin Sekreteri Iraklis Tsavdaridis NATO karşıtı eylemlere destek vermek üzere İstanbul'a geldi. Dünya Barış Konseyi'nin Sekreteri Yunanlı aktivist Tsavdaridis, "BM bünyesinde daimi temsilciliğimiz var. Türkiye'de NATO'ya karşı büyük bir tepki olduğunu gözlemledim. İstanbul'daki gösteri, tarihin en büyük NATO karşıtı eylemiydi. Bu eylemler gösteriyor ki, Türk halkı NATO'yu istemiyor. Tüm ülke çapında İşgale Karşı Komiteler tarafından NATO'ya karşı 400 bin imza toplanarak geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan'a gönderilmiş. Biz bu imzaları çok önemsiyoruz. Devletler ne derlerse desinler, ne tür ittifaklar yaparlarsa yapsınlar, bir ülkede 400 bin kişi NATO'ya karşı iradesini ortaya koyuyorsa, mutlaka ciddiye alınmalı. NATO karşıtı bu iradeyi, BM'nin Cenevre'de toplanacak olan Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde gündeme getireceğiz. Bu imzalar, Türk insanının demokrasi ve barış talebinin kanıtıdır" dedi.
Konseyin çağrısı üzerine İstanbul'a 6 ülkeden aktivist geldiğini söyleyen Tsavdaridis "Yunanistan, Belçika, Norveç, Suriye, Portekiz ve Danimarka'dan
barışseverler NATO karşıtı eylemlere destek vermek için İstanbul'da. Türkiye'deki gelişmeler dünya barışı için gerçekten umut verici. Özellikle son yıllarda barış hareketinde önemli gelişmeler olduğunu gözlemliyoruz" diye konuştu.