Nazife Nine 6 ay sonra kelepçelerinden kurtuldu

Nazife Nine 6 ay sonra kelepçelerinden kurtuldu
Nazife Nine 6 ay sonra kelepçelerinden kurtuldu
PKK'nın dağ kadrosundaki oğluna kazak gönderdiği gerekçesiyle 'örgüte yardım' suçundan ev hapsi cezası alıp geçen Mart ayında ayağına elektronik kelepçe bağlanan 77 yaşındaki Nazife Babayiğit, 6 ay sonra bunlardan kurtuldu.

GEBZE - Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Masası'ndan gelen görevliler artık buna gerek olmadığını belirterek elektronik kelepçeyi çıkardı. Ancak yaşlı kadın, hastalık veya diğer zorunlu hallerde köy dışına çıkacağı zaman bunu yetkililere bildirecek.

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Pelitli Köyü'nde oğlu Kasım Babayiğit ile birlikte kalan Nazife Babayiğit, PKK 'nın dağ kadrosuna katıldığı iddia edilen küçük oğlu Metin Babayiğit'e, 2007 yılında Gebze'ye inşaatlarda çalışmak için gelen ve onu tanıdığını söyleyen 2 gençle kazak, iç çamaşırı, çerez ve kendisine ait olan bir vesikalık fotoğrafı gönderdi. Bu gençlerin yakalanması ve yanlarındaki eşyaları da onun gönderdiğini söylemeleri üzerine 'terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan gözaltına alınan, 12 gün cezaevinde yatan Nazife Babayiğit önce 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezayı Yargıtay'ın bozması üzerine yeniden yargılanan Babayiğit'in cezası, 2 yıl 1 aya düşürüldü. Yakınlarının başvurusu üzerine bu da ceza, 'ev hapsi'ne dönüştürüldü.

Nazife Babayiğit'in ayağına 13 Mart 2013 tarihinde, sadece kaldığı ev ve tuvalete gidebileceği alanla sınırlı elektronik kelepçe takıldı. Bu sınırdan bir adım ileri gitse veya elektrik kesilse alarm verdiğinden yaşlı kadının yaşamı kabusa dönüştü. Kelepçenin çıkarılması veya yaşam alanının biraz genişletilmesi için birçok milletvekili devreye girdi. Aile de başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok makama dilekçe yazdı.

Daha sonra bu girişimlerle elektronik kelepçenin sinyal alanı biraz daha genişletildi, yaşlı kadın evin kapısına kadar çıkabilir hale geldi.

Geçen cuma günü de Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Masası'ndan gelen görevliler, elektronik kelepçe ile ilgili mevzuatta değişiklik yapıldığını belirterek Nazife Babayiğit'in 6 aydır kabusu olan, ayağında yaraya neden olan elektronik kelepçeyi çıkardı.

Kürtçe konuşan ve söyledikleri oğlu 38 yaşındaki Kasım Babayiğit tarafından çevrilen Nazife Babayiğit elektronik kelepçeden kurtulmanın sevincini yaşarken, kelepçenin ayağında yaptığı yara izlerini gösterdi. İki gündür de komşularını ziyarete gitmeye başladığını, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. "Ben bu yaşta nereye gidebilirim ki. Ben bu cezayı hak etmedim" diyen Nazife Babayiğit, kelepçenin çıkarılması kararını verenlere de teşekkür etti.

Nazife Babayiğit'in oğlu Kasım Babayiğit, elektronik kelepçe nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını, ayrıca bu kelepçenin annesinin ayağında yaralar açtığını belirterek şunları söyledi:

"Biz elektronik kelepçenin kaldırılması için Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok yere dilekçe yazdık. Bazı milletvekilleri de aynı başvurularda bulunmuşlardı. Geçtiğimiz gün Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Masası'ndan görevliler geldi. Adalet Bakanlığı'nın bu konu ile ilgili mevzuatta bir değişiklik yaptığını, bu nedenle artık elektronik kelepçeye gerek kalmadığını belirterek çıkardılar. Annemiz şimdi rahatladı. İlk günler odasından çıktığı zaman veya elektrik kesildiğinde alarm veriyordu. Bu çok büyük rahatsızlık yaratıyordu. Daha sonra biraz esneklik getirildi, evin dışında belirli bir sınıra kadar çıkabiliyordu. Şimdi komşulara da gidebiliyor. Ancak hastalık veya diğer zorunlu hallerde köy dışına çıkılacağı zaman yetkililere haber vereceğiz. Ancak o şekilde çıkılabilecek" dedi. (Mesut IŞIK- Büşra KAYA/DHA)