Nazilli'de kapkaça çözüm: Kapkaçırma

En kolay çözüm
Kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı Nazilli Emniyeti'nin ürettiği çözüm: Kuşkulu herkesi topla! 'Pazar tedbiri' konulu emre göre, 'malum şahıslar' ve 'tüm şüpheliler'in Genel Bilgi Toplama (GBT) sonuçları olumlu çıksa bile, pazar dağılana dek karakolda tutulması istendi.
Trenle gelen yandı
İlçe Emniyet Müdürvekili Uğur Avşar imzasıyla 22 Haziran 2005'te yayımlanan emir, pazarın kurulduğu perşembe günü trenden inen şüpheli kişilerin de aynı işlemlere tabi tutulmasını istiyor. Ancak uygulama, CMK'ya bağlı olarak çıkarılan 'Yakalama, Gözaltına Alma Yönetmeliği'ne uymuyor.
'Hukuka uyuyoruz'
"Benzer önlemleri 1 Haziran'dan beri uyguluyoruz" diyen müdürvekili Uğur Avşar, emirdeki, 'GBT'leri gelse dahi pazar dağılana kadar bırakılmayacaklar' cümlesi için "Oraya nasıl girdiğini bilmiyorum" dedi. Avşar cümleyi eleştirse de uygulamayı savundu: "Hukuk dışı bir iş yapmıyoruz."
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Nazilli Emniyeti, kapkaç ve hırsızlıkla mücadelede Türk usulü çözüm buldu; 'malum şahıslar' ile 'tüm şüpheliler', ilçede kurulan pazar dağılana kadar karakolda tutulacak.
Temel hak ve özgürlüklerle ilgili daha fazla iyileştirme talepleri sürerken, temel ceza yasaları ve bağlı yönetmeliklerle güvenceye alınan bazı temel haklardan uygulamada geri gidildiğine bir örnek de Nazilli'den geldi. Nazilli Emniyet Müdürlüğü, ilçede pazar kurulan perşembe günleri hırsızlık ve kapkaç gibi suçların önlenmesi amacıyla 22 Haziran 2005'te teşkilatına emir yayımladı. İlçe Emniyet Müdür-vekili Uğur Avşar imzasını taşıyan 'Pazar tedbiri' konulu yazılı emir şöyle:
"23 Haziran Perşembe günü ilçemizde büyük pazarın kurulması nedeniyle yankesicilik, yırsızlık, kapkaççılık ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi için aşağıdaki tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

 • Pazaryerinde devriye görevini ifa eden görevlilerimiz malum şahıslar ile durumundan şüphe edilen şahısların GBT (Genel Bilgi Toplama) sorguları yapılmak üzere, Devriye Ekip Amirliği'nin ..nolu ekibiyle Hürriyet Polis Merkesi'ne intikal ettirilecektir. Bu şahısların GBT'leri gelse dahi, pazar dağılana kadar serbest bırakılmayacaklar.
  Trenle gelen yandı
 • Tren garında görev alacak personel saat 11.30'da gar içinde ve altgeçidin istasyon kısmında görev alacak, 11.45 ve 14.00'te İzmir ve Denizli istikametinden ilçemize gelen trenlerden inen kişiler üzerinde kimlik kontrolü yapılarak durumu şüpheli şahıslar GBT'leri sorulmak üzere Hürrriyet Polis Merkezi'ne gönderilecek.
  Bu uygulama, 'keyfi gözaltı' eleştirilerine kaynaklık etti. Çünkü daha geçen ay sonu, yeni Ceza Muhakemeleri Kanunu'na bağlı olarak yayımlanan yeni 'Yakalama, Gözaltına Alma Yönetmeliği', polise bu kadar geniş yetki vermiyor, aksine yakalama ve gözaltına alma yetkisini sıkı kurallara bağlıyor.
  'Malum şahıslar' ile her şüphelinin GBT'leri geldikten sonra bile serbest bırakılmamaları istenen emir, bu yönetmeliğe aykırılık oluşturuyor.
  Her şeyden önce gözaltı süresi 24 saat, ilk bakışta polisin bu kişileri 24 saat tutma yetkisi var gibi görünse de, buradaki tam bir gözaltı da değil. Çünkü Emniyet'in yazısında bu kişilerin gözaltında olduğu, bunun için savcıya bilgi verilmesi de istenmiyor.
  Yönetmeliğin 5. maddesi, polise suçüstü hali ve haklarında arama tutuklama emri olanlar dışında ancak suça teşebbüs edildiğine dair kuvvetli
  emare bulunan şüphelileri yakalama yetkisi veriyor. Yönetmelik, gözaltındakilerin, GBT'sinin gelmesinden sonra da tutulabilmesine imkân tanımıyor.
  İmza sahibinin talimattan haberi yok
  Radikal'in sorularını yanıtlayan Emniyet Müdürvekili Uğur Avşar, 1 Haziran'dan itibaren 'benzer önlemleri alıyoruz' dedikten sonra, kendisine, belgede yer alan "GBT'leri gelse dahi pazar dağılana kadar serbest bırakılmayacaklardır" cümlesini okuduk. Talimatta imzası bulunan Avşar'ın buna tepkisi, "O cümlenin oraya nasıl girdiğini bilmiyorum" oldu. Avşar, diğer maddeler kendisine okunduğunda bu kez şunları söyledi: "Haklısınız, dediğiniz gibi olsa, bu keyfi gözaltı olur. Böyle şey tabii ki savunulmaz. Biz karakola şahısları kendimiz götürmüyoruz, yoldan toplama gibi bir uygulamamız yok. Şahsın bulunduğu yerden GBT'sini soruyoruz. 155'i arıyoruz. Eğer aranıyorsa, savcılığa sevk ediyoruz. Biz keyfi uygulamaya gitmeyiz."
  Emniyet amiri, yazının tarih no'su ve kendi imzasının olduğu hatırlatılınca, bu kez "Öyle değil. Ben doğrusunu size fakslayayım. Ben size döneceğim" dedi. Verdiği sürede aramayınca, kendisini üçüncü kez aradık. Bu kez özel kalemi müdür beyin ayrıldığını söyledi. Biz de haberi kullanacağımızı, göndermesi gereken belge varsa göndermesini ve özel kalemden kendisine ulaşılmasını istedik. Ancak Avşar 17.15 itibarıyla gazeteyi aramadı.


  • http://www.radikal.com.tr/7518377518370

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.