Nazım Hikmet Meydanı'nda buluşalım!

Nazım Hikmet Meydanı'nda buluşalım!
Nazım Hikmet Meydanı'nda buluşalım!
İzmir Karşıyaka'da Nazım Hikmet Meydanı açıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak yakında Nazım Hikmet Kültür Merkezi açacaklarını da söylediİZMİR - Karşıyaka Belediyesi tarafından oluşturulan "Nazım Hikmet Meydanı" törenle açıldı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Yamanlar Mahallesi’ndeki meydanın açılışında yaptığı konuşmada, insan odaklı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.


Nazım Hikmet Kültür Merkezini de inşa edeceklerini anlatan Durak, "bu güzel projeyi gelecek dönemdeki belediye başkanına hediye ediyoruz. Bu güzel çalışmaların hiç kesilmemesi gerekiyor" dedi. Durak, Yamanlar Mahallesi sakinlerinden, yeni ilçe olan Bayraklı’nın CHP’den Belediye Başkan adayı Hasan Karabağ’ı desteklemelerini istedi.


CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan da törende yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet’in, Türk ulusunun dünyaca tanınan en büyük değerlerinden biri olduğunu kaydederek, "Nazım Hikmet denince akla kavga gelir; ulusal bağımsızlığın, emeğin hakkının alınması kavgası. Nazım Hikmet denince akla sevgi gelir; insan, ülke, doğa, toplum sevgisi. Nazım Hikmet denince akla aşk gelir, Nazım Hikmet aşkı en iyi anlatan şairdir. Geçmişte Nazım Hikmet’i vatan haini ilan edenlerin, şimdi kürsülerde onun şiirlerini okuduğunu görüyoruz. O da güzel" diye konuştu.


Törende, şairler Veysel Çolak ve Rıza Aslan, Nazım Hikmet’in şiirlerini okudu.


Konuşmaların ardından, Nazım Hikmet’in, heykeltıraş Ahmet Uzun tarafından yapılan heykelinin de yer aldığı meydan açıldı. Toplam 3 etaptan oluşan rekreasyon projesinin ilk etabı olan Nazım Hikmet Meydanı’nın 200 bin TL’ye mal olduğu bildirildi.(aa)