Nazlıgül'ün dosyası kapatıldı!

Nazlıgül'ün dosyası kapatıldı!
Nazlıgül'ün dosyası kapatıldı!
Kayseri'de "disiplinsizlik ve ahlaki durum" gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu intihar etmişti. Kayseri Cumhuriyet Savcılığı, 47 günde Daştanoğlu dosyasını "kovuşturmaya yer olmadığı" gerekçesiyle kapattı...

Vatan gazetesinden Arif Taşkın'ın haberine göre, 995 yılında Hava Harp Akademisini giren ve Kayseri 12. Hava Ana Ulaştırma Komutanlığı’nda görev yapan Hava İkmal Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu kendisine isnat edilen “disiplinsizlik ve ahlaki durum” nedeniyle görevden uzaklaştırılmasını gururuna yediremedi. Üzerine atılan suç karşısında ailesine ve küçük çocuğuna karşı zor durumda kalacağını düşünen Daştanoğlu 7 Kasım 2012’de silahını teslim etmek üzere ayrıldığı evinden bir parka giderek intihar etmişti. Kayseri Cumhuriyet Savcılığı başlattığı soruşturmayı “isnat edilen suçun unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığı”na karar verdi.


SORUŞTURMA EKSİK

Kısa bir sürede tamamlanan soruşturmanın yetersiz olduğu ve bazı noktaların araştırılmayarak soruşturmanın eksik yapıldığını iddia eden ailenin avukatı Müşir Deliduman, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığına verdiği dilekçede karara itiraz etti. İtiraz dilekçesinde öne çıkan detaylar ise özetle şöyle: “Kovuşturmaya yer olmadığına dair verilen karar hukuka aykırıdır. Kararda sadece olay yeri, maktulün kullanmış olduğu araç fiziki olarak tarif edildi. Gelen raporlara dosya üzerinde karar verildi. Etkin bir soruşturma yapılmadı. Ortada yeterli şüphe olduğu halde tespit edilmemiştir. Maktul Nazlıgül Daştanoğlu TSK’da ki görevinden ihraç edildiğine dair yazılı hiçbir tebligat işlemi yapılmadı. Eğer haksız ifade ve sorgu yöntemleri ile ifadeler alınmış ise iftira atanların, kanuna aykırı delil elde edenlerin ve yasak sorgu yöntemi uygulayanlar intihara sebep olmuşlardır. Türk Ceza Kanunun 84. maddesinde belirtilen ‘intihara yönlendirme ve intihar düşüncesini kuvvetlendirme’ suçu işlenmiştir.”


'SÜREKLİ AĞLIYORUM'

Kızı Nazlıgül’ün dürüst, ahlaklı, zeki ve sorumluluğu had safhada olarak tanımlayan anne Nevin Daştanoğlu, dosyanın kapatılmasına isyan etti: “TSK ‘İdari işlem başlatacağız’ dedi. Aradan geçen zamanda ne yapıldı bilmiyoruz. Genelkurmay’a çağırana kadar sürekli arıyorlardı ama şimdi hiçbir şey yok. Kızımın benden ayrıldığına 65 gün oldu. 65 gündür ağlıyorum. Benim kızımı kıskandılar, komplo kurdular. Kağıdın başına bir başlık koydular, altına da yalancı şahitlerle doldurmaya çalıştılar. Geride yaralı bir yavru bıraktı; yaralı bir anne, baba bıraktılar. Peşlerine de düşeceğim.” (Vatan)