'Ne babamın ne de Gezi'nin temsilcisiyim'

'Ne babamın ne de Gezi'nin temsilcisiyim'
'Ne babamın ne de Gezi'nin temsilcisiyim'
Gezi Parkı eylemleri için dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen 11 kişilik heyette yer alan üniversite öğrencisi Nil Eyüpoğlu, facebook sayfasından yaşadıklarını ve düşüncelerini yazdı.

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la görüşen 11 kişilik heyette yer alan üniversite öğrencisi Nil Eyüpoğlu, facebook sayfasından yaşadıklarını ve düşüncelerini yazdı.

Eyüpoğlu facebook sayfasında şunları yazdı:

"Kusura bakmayın, biraz geç yazıyorum, ama ancak eve geldim ve kendime geldim.

Ben bu toplantıya bir birey olarak gittim. Ne babamın, ne annemin ne de Gezi parkın temsilcisiyim.

Görüşmeye neden davet edildim? Ortadoğu siyaseti okuyan, geçen sene Fransız Cumhurbaşkanına açık mektup yazan (Hurriyet) , Huffington Post (Le Monde’a ait)a yazan, Fransız Devlet radyosu (France Info) için eylemlerimiz hakkında 4 röportaj yapan, #occupygezi eylemlerine katılan, barışçıl bir ortamda direnmemiz için polislere kandil simidi dağıtan bir genç olarak davet edildim.

 

Babası Emek'i yıktı, kızı Gezi için görüşmedeEn iyisini yapmaya çalışıp, dürüst bir şekilde başbakanımıza yaşadıklarımı, gördüklerimi ve düşündüklerimi detaylı bir şekilde ilettim. Toplantımız 5 saat surdu, hepimiz çok iyi niyetliydik.

İlk olarak 31 Mayıs (saat 01:00) dan 11 Mayıs'a kadar (saat 03:00) Cihangir'de, Gezi'de, Taksim'de gördüklerimi teker teker anlattım.
Polisin çekilince ne kadar güzel ve pasifik eylem yaptığımızı söyledim. Parkın nasıl müthiş bir ortama dönüştüğünü, zıt insanların hep beraber nasıl bir araya geldiklerini söyledim.
Ayrıca (detaylara girmeye gerek yok siz çok iyi biliyorsunuz) tomalardan, gazlardan, ses bombalarında, polisin aşırı kuvvet kullandığını da anlattım, gördüklerimi ve yaşadıklarımı anlattım.

Sonuç olarak ben kısaca Tayyip Erdoğan'a:

- bizi dinlemenizi istiyorum
- özür dileminizi rica ediyorum
- parkın park kalmasını istiyorum
- Gezi parkında direnen gençlerle görüşmenizi istiyorum
- gençlerle bundan sonra gerçek bir diyalog kurulmasını istiyorum
- daha sosyal ve demokratik bir ülke kurmamız için kesin adımlar istiyorum
- Polisin aşırı güç kullanmasına dair hesap sorulmasını istiyorum
- Şiddetin durdurulmasını istiyorum

Dedim.
Ama bu sadece benim görüşümdür, bunlar benim düşündüklerim, kimseyi temsil etmediğimi hatırlattım.

Ayrıca yüzde 10 barajından bahsedildi.

Başından beri beni destekleyen arkadaşlarıma çok içten teşekkür ediyorum çünkü twitter, facebook, radikal vs de gördüğüm yazılar çok üzdü, iyi ki varsınız.
Benim için 11 haziran gecesinden sonra bu toplantıya katılmak çok zor oldu, ama azıcık da olsa diyalogun açılmasını istiyordum. Tayyip Erdoğan'a bu eylemin agresif, çapulcu, provokatör ve marjinal bir eylem olmadığını göstermeye çalıştım, ve galiba başardım.

Tekrar ediyorum, ben kimseyi temsil etmiyorum, edemem, temsil etmek istemem, oraya çağrıldım ve elimden geleni yaptım.

Hepinize iyi geceler,
Müsaadenizle, medyalardan biraz uzaklaşıp bir süre İstanbul dışına çıkacağım. Amaç durumu anlatmaktı, başına ve sosyal medyalara yem olmak değildi.


  http://www.radikal.com.tr/1137422113742211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi yi kim temsil ediyor - tunc2013

  Her gorusmeye giden '' ben Gezi' yi temsil etmiyorum kendim icin gittim'' diyor ve asagi-yukari 2-3 grup gorsutu hemsi ayni seyleri soyledi iyi de basbakan herkesle tek tek mi gorusecek her gorusmeye giden once ben buranin temsilcisiyim diyor ciktiktan sonra ben kendim icin geldim diyor. Olur basbakan soylendigine bakilirsa onbinlerce insanla tek tek mi gorusecek akil mantik aliyor mu her gorusmeden cikan '' basbakan gezidekilerle gorussun'' ne mantiksizlik. Keske bu gruplar kendilerine gore gruplara ayrilsa kim neden gucendiyse kendi aralarinda grup olusturup basbakanla gorussun en iyisi bu zannetmiyorum oradakilerin hepsi ayni gerekcelerle orada. Ben ozellikle bu olaylar baslamadan once Gezi de protesto yapanlarin basbakanla gorusmeye daha once gezi icin basbakanla gorusup iceride geziden, agac dan yesilden hic bahsetmeyenlerden daha cok hakettiklerini dusunuyorum.Samimi olarak o parkta yesil icin cadir kurup yesil icin direnen o ilk bastaki elle sayilir toplulugu saygiyla selamliyorum.

  Neyin Temsili? - user1107643

  Gezi Parki'ni temsil etmiyorsan ne isin var orda senin?

  bilgelik bilimsel akademiden geçmez temsilcii - semi ekrem

  başbakanın dikkate aldıgı gezi parkı olaylarının ılımlı heyetteki isimlerin duruşlarında ve düşüncelerinde kendilerini temsil ettiklerini açıklamalarına ragmen başbakana duygu ve düşüncelerini anlattıkları gibi bir de çogulcu grupların yaptıkları iyi ve kötü durumlarıda ifade ederek başbakanın seyir zevkini yükselterek bu eylemlerin daha eglenceli olacaklarını görüyorum hükümet rahat neden derseniz kürt halkı ile mutabakat içinde oldugundan bu eylemin paralı eylemcilerin paraları kesidiginde inanın bizden daha iyi vatan sever olarak düştükleri yanlışların pişmanlıgını hisedeceklr

  Bu ne taraftarlık! - capoeirista

  Yapılan yorumları görüyorumda; bu işi takım tutma taraftarlığına getirenler var. köhneleşmiş siyasi bilinç(sizlik)leri açığa vuruyorlar. Karşımızda psikolojik rahatsızlık derecesinde öfke ve kibre kapılmış, kendini sultan sanan ve arkasında bilinçsiz, menfatçi %50 olan, sağduyudan uzak, söylemleriyle bu ülkeyi içsavaşa götürebilme provakosyunu yapacak kadar gözü kararmış bir şahıs var. Ve bu duruma gelmesinin bir sebebi de çevresindeki dalkavuklar tarafından pohpohlanarak bilinçli bilinçsiz bir şekilde yanlış yönlendirilmesidir. Bu durumda amaç doğayı korumak, güzelliği yaşatmak, sağduyuyu oluşturmak, demokratik süreçleri devreye sokmak ve birbirimizle insan gibi konuşup anlaşıp ortak bir yaşam kurmak değil midir? İnsani ve barışçıl bir temelde kral'a çıplak olduğunu söyleyen "çocuk!" kendi görevini yapmıştır. Madem gezi bir halk hareketidir bu arkadaşımız da eylemlerin içinde olan halktan, bizden biridir. Başımızda bizi yönetenlere isyan edip bizi yönetmeyin, özgür bırakın derken, bu işi bir pazar alış verişi gibi görüp bizi temsil eden tek bir mercinin olduğunu ifade etmek ters bir mantık oluşturmuyor mu? Arkadaşımızın kendini açıkça ifade etmesini, tarfsızlığını ve temsilsizliğini ifade etmesini de taktirle karşılıyorum ve yüreğine sağlık diyorum.

  Objektif olalım - sks222

  Bu kızcağızımız ayrıcalıklı doğmuş. Babasının yaptığı servetin nimetlerinden yararlanıyor ama babasının yaptığı kirli işlerden sorumlu tutmaya hakkımız yok. Öte yandan ifade ettiği şeyleri söylemişse Başbakana bunu da takdir etmemiz lazım. Tabi Tayyip tiyatrosunda rol alıp direnişe karşı görev yaptığının ne kadar farkında bunu bilemeyiz. Keşke teklif geldiğinde görüşmenin doğru adresinin kendisi olmadığını belirterek reddetme tavrını gösterebilseydi. Yine de bu aşamada bu kızımızı hedef tahtasına koymanın anlamı yok.

  Tek bir soru - böylebuyurdu

  "Oradakileri" temsil etmiyorsan, güzel kardeşim, "oradakilerin" taleplerini ilgilendiren konuların müzakere edilmesinin beklendiği bu görüşmeye katılmayı neden kabul ettin?

  Kafadan baba ile kızını aynı kefeye koymak da ayrımcılıktır.. - BURCU-A

  Dinlemeden, bilmeden baba ile kızını aynı kefeye koymaya çalışmak ve yaftalamak ancak kendi yarattıkları muzip haberlerden nemalanmaya, heyecanı artırmaya çalışan basın mensuplarının heryerde rastlanan oyunlarından biridir. Burada iş bize düşüyor, bilmeden etmeden basının yarattıgı her soru isreti ile gaza gelip sosyal medyadada bilmediğimiz olaylarla ilgili gaz yorumlar yaparsak, şu anda sesini duyurmak için direnen o toplulugun çabalarına zarar vermiş, demokratikleşme isteklerine aykırı hareket etmiş ve ayrımcılık yapmış oluruz.. herşeye de kinlenmeyin yahu.. adam yapmışsa kızının sucu ne? herkes babasıyla aynı fikir de mi sanki bu ülkede?