'Ne barışıyoruz ne öldürüyoruz'

Hazro Belediye Başkanı Hamit Ergin kan davasının pençesindeki tek başkan değil. Ergin'in dört aydır belediye başkanı olduğu Hazro ilçesine giremediğinin duyulmasının ardından...

DİYARBAKIR - Hazro Belediye Başkanı Hamit Ergin kan davasının pençesindeki tek başkan değil. Ergin'in dört aydır belediye başkanı olduğu Hazro ilçesine giremediğinin duyulmasının ardından, Diyarbakır'da Hani ve Çınar ilçeleri ile merkeze bağlı Bağıvar belde belediye başkanlarının da kan davalı olduğu ortaya çıktı. Ancak bu kan davalarında kan dökülmüyor. Başkanlar karşı tarafla barışmıyor ama kimseyi öldürmeye de kalkmıyor.
'Oğlumu öldürdüler'
Çınar Belediye Başkanı Vecdi Arzu'nun barış girişimi, oğlunun öldürülmesi üzerine son bulmuş: "Birkaç yıl önce ben barışmak istedim. Onlar gelip oğlumu öldürdü. Hak etmeyen bir insan vurulursa, bu durum insanı üzer. Kan davalılarda biri dik, diğeri yumuşak kafalıdır. Barışın sağlanması için hoşgörü olması lazım. Oğlumu öldürdükleri için barışmadık. Barış zamanı gelince olabilir."
İlçeyi terk ettiler
Hani Belediye Başkanı Celal Kayhan da geçen yıl yol genişletme çalışmasında bir evin duvarının yıkılmasından sonra çıkan olayda bir oğlunun öldürüldüğünü, bir oğlunun da yaralandığını söyledi. Olaydan sonra kan davalı aileden altı kardeşin aileleriyle birlikte ilçeyi terk ettiğini belirten Kayhan, "Kan davalı olduğumuz bu aile ilçeyi terk ettiği için bir problem yaşanmadı. İlçeye kötü örnek olmamak için kan davası gütmedik" dedi.
Bağıvar Belde Belediye Başkanı Mahmut Akyıl'ın ise geçen yıl borç yüzünden yeğeni öldürülmüş: "Karşı tarafla barışmadık. Zaten suç işleyen hapiste. Bizimki de mezara gitti. Ne barışıyoruz ne öldürüyoruz. Karşı tarafla bir araya gelmek istemiyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7542347542340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.