Ne eşitlik ne özgür seks, yaşasın teknoloji

Ne eşitlik ne özgür seks, yaşasın teknoloji
Ne eşitlik ne özgür seks, yaşasın teknoloji

Filipinli işçi kadınlar, haklarını söke söke almaya kararlıydı. FOTOĞRAF: AFP

İSTANBUL - Dünya Kadınlar Günü, dünyanın dört bir yanından kadınları da sokaklara döktü.
* İtalyanlar, Kadınlar Günü’nü ellerinde bayraklar ve pankartları, Roma sokaklarında geçirdi.
* Fransa’da  seks işçilerinin, transseksüel  ve lezbiyenlerin haklarını savunan dernekler, seslerini duyurmak için meydanlardaydı. Paris İranlı kadınların da gösterilerine ev sahipliği yaptı. İranlı kadınlar üzerinde ‘İran’da bir kadın eşittir yarım erkek’ yazan pankartlarla yürüdü.
* Aile içi şiddetin faturasının yıllık 5.7 milyar sterlin olduğu İngiltere’nin başkenti Londra’da ise en işlek caddelerden Oxford ile Regent dört saat boyunca trafiğe kapandı. 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşlerde ‘Hep birlikte şiddeti durduralım’ sloganları atılıp, düdükler çalındı.
* Hong Kong’da yüzlerce yerli ve yabancı ev hizmetlisi finansal desteğin artırılması ve haklarının korunması amacıyla yürüyüş yaptı.
* Tunus’ta müjde vardı. Tunuslu bir grup insan hakları savunucusu, ülkelerinde Feminist Üniversite’nin açılacağını duyurdu. 
* Pakistan’da, insan hakları savunucusu Abdul Sattar Edhi ve sanatçı Laila Zubari, Pakistanlı kadınları oy, kürtaj ve iş gibi konularda mücadeleci olmaya çağırdı.
* Hindistan ise olaylı bir 8 Mart geçirdi. Kadın örgütü Muslim Khawteen Markaz’ın gösterisinde gözaltılar yaşandı.
* Afgan kadınının 8 Mart merkezi Kabil’di. Sokaklara dökülen 200 kadar kadın ‘Barış ve adalet istiyoruz!’ sloganları attı. Devlet Başkanı Hamid Karzai gün boyu 8 Mart konuşmalar yaparken pek çok kadın derneği Afgan kadınlarının Taliban baskısı yüzünden yedi yıldır dünyadaki en katı eşitsizlikleri yaşadığına dikkat çekti.
* Vatikan’dan ilginç bir Kadınlar Günü açıklaması geldi. Vatikan’ın gazetesi Osservatore Romano’da yayımlanan makale:
“Bazıları günümüz kadınını bağımsızlaştıran şeylerin eşitlik, özgür seks, kürtaj hakkı olduğunu söylese de kadınları eşit ve özgür kılan en önemli durumun ‘teknoloji’dir. Çamaşır makinesi bu çağın kadını için ilaçtan daha iyidir. Deterjanı koy, kapağı kapa ve düğmeye bas! Bu, onun en büyük özgürlüğüdür.” (Yaşam Servisi)