'Ne Hrant olduk ne de Ermeni'

Hrant Dink'in arkadaşları, 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganı için izahat verdi: Tepki göstermek için öyle dedik. Ertesi gün Ne Hrant olduk ne de Ermeni.

İSTANBUL - Yunanistan'ın en çok satan gazetelerinden Ta Nea'nın Genel Yayın Yönetmeni Leon B. Karapanayotis, 19 Ağustos 1999'da yazıişleri toplantısına girdi. 17 Ağustos'ta Türkiye'de büyük bir deprem olmuş ve binlerce kişi ölmüştü. Karapanayotis, Ertesi günkü başyazısına "Hepimiz Türküz" başlığını koyacağını söyledi. Toplantı masasındakilerden bazıları özellikle milliyetçi Yunanlılardan tepki gelebileceği uyarısında bulundu. Ancak Karapanayotis fikrini değiştirmedi ve başyazı 20 Ağustos'ta o başlıkla çıktı: "Hepimiz Türküz."
Karapanayotis, 28 Ağustos 1999'da gazeteci Ferai Tınç'a verdiği demeçte sanılanın aksine bir tek tepki telefonu bile gelmediğini anlattı. Yunanistan'da kimse "Biz Yunan oğlu Yunanız. Böyle slogan olmaz" dememişti. Herkes "Hepimiz Türküz" sözünün deprem yüzünden büyük acı yaşayan Türk halkıyla dayanışma için söylendiğini ve sembolik bir önemi olduğunun farkındaydı.
Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te dört ırkçı, Genç ailesinin evini kundaklayıp beş kişinin ölümüne neden olduğunda Almanlar da "Hepimiz Türküz" diyerek yürüdü. Irkçılar dışında hiçbir Alman bu söze tepki göstermedi.
Benzer sloganlar Türkiye'de de atıldı. ABD'nin Irak işgalini protesto için pek çok ilde 'Hepimiz Iraklıyız', İsrail'in operasyonları nedeniyle 'Hepimiz Filistinliyiz' ve 'Hepimiz Lübnanlıyız' mitingleri yapıldı.
İlk tepki Şevket Kazan'dan
"Türkler Soykırım yapmaz" diyen birisi tarafından katledilen Ermeni gazeteci Hrant Dink'in ölümünün ardından yüz binlerce kişi tarafından atılan "Hepimiz Ermeniyiz" sloganına gösterilen tepkiler ise özellikle kendini milliyetçi olarak tanımlayan kesimlerin hoşgörüsünün sınırlarını gösterdi. Tepkiler öylesine arttı ki Hrant Dink'i Uğurlama Komitesi üyeleri açıklama yapmak zorunda kaldı: "Cenazede ayrımcılığa ve milliyetçiliğe karşı çıkmanın bir simgesi olarak Hrant'ın etnik kökenine sahip çıkılmıştır. Ermeni yurttaşlarımızla bir günlük olsa da duygudaşlık yapılmıştır."
'Hepimiz Ermeniyiz' sloganına ilk tepki cinayetten iki gün sonra SP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan'dan geldi. Sloganın 'yağcılığa' girdiğini ileri süren Kazan "Biz Hrant ve Ermeni değil, Mehmet ve Müslümanız" dedi. SP'nin ardından itiraz sırası BBP'deydi. Azmettiricilikle suçlanan Yasin Hayal'in eski 'ocağı' olan BBP'nin lideri Muhsin Yazıcıoğlu, önce diğer zanlı Erhan Tuncel'le çekilmiş fotoğraflarını izah etti daha sonra sloganı eleştirdi: "Ben çok gezerim. Fotoğraf çektirdiğim herkesi tanımam 'Hepimiz Ermeniyiz' diyerek devleti ve Türk milletini suçlu sandalyesine oturtma yaklaşımını kabul etmiyoruz!"
MHP lideri Bahçeli de koroya katılmakta gecikmedi: "Bu ne demek. Hepimiz Türküz, hepimiz Mehmet'iz. Bu olayı siyasi amaçları için kullanmak zilletine düşen bazı çevreler, ezik ve suçlu bir Türk toplumu portresi çizmek için birbirleriyle melanet yarışına girmişlerdir." DYP ve İP'nin de tepki gösterdiği sloganı nihayet Başbakan Tayyip Erdoğan'da eleştirdi: "Orada (cenazede) benim eleştirecek bir şeyim olabilir; O da temenni ederdim ki 'Sadece hepimiz Ermeniyiz' ifadesi olmamış olsaydı çok daha mükemmel olmuş olacaktı. Yapanlar iyi niyetle yapmış olabilirler. 'Hepimiz Hrant Dink'iz' demek zaten yetiyordu."
MHP ve BBP sokaklara 'Hepimiz Türküz' pano ve afişleri de asarken Tercüman gazetesi de milliyetçi söyleme "Hepimiz Türküz" manşetiyle çıkarak katkıda bulundu. Sinop'ta gazeteci Mete Çağdaş, cenaze yürüyüşünü düzenleyen tertip komitesi ve katılımcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. Çağdaş'a göre, slogan Türkiye'ye başkaldırıydı. Üstelik 301. madde de aşağılanmış, hakarete uğramıştı.
Siyasilerin bu tepkilerinin sokaktaki yansımaları daha vahim oldu. 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganı 'kanına dokunan' büfeci Nihat Acar, 180 yolcusu bulunan araba vapurunu iki saat boyunca rehin aldı. İnternetteki 'milliyetçi' sitelerde zanlı Ogün Samast tebrik edildi, cinayetlerinin arkasının geleceği belirtildi, "Asıl soykırım şimdi başlıyor" gibi cümlelere sık rastlanır oldu.
Tribünler de milliyetçi rüzgârdan nasibini aldı. Önceki gün oynanan Trabzonspor-Kayserispor maçında, 'Biz Türküz, Biz Trabzonluyuz, Hepimiz Mustafa Kemal'iz', 'Türküm, doğruyum, Trabzonluyum' ve 'Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' pankartları açıldı. Bu arada, tezahürat sırasında megafonla, 'Ayağa kalkmayan Ermeni olsun' anonsu yapıldı.
Pek çok genç stada Ogün Samast gibi beyaz bere giyerek gitmişti. CNNTürk'ün mikrofon uzattığı gençlerden biri şunları söyleyebiliyordu: "Şehit cenazelerinde kimse sokağa dökülmüyorken bir Trabzonlunun bir Ermeni'yi öldürmesine bu kadar tepki gösterilmesini kınıyorum."
'Ermeni Malatya-PKK'lı Elazığ'
Benzer sloganlar, Adana'da 5 Ocak Stadı'nda oynanan 2'nci Lig B Kategorisi Yükselme Grubu'ndaki Adana Demirspor-Alanyaspor maçında, Demirsporlu taraftarlar 'Hepimiz Mustafa Kemaliz, Hepimiz Türküz' yazılı pankart açtı. Tribün milliyetçiliği Malatya'da çığrından çıktı. Malatyaspor-Elazığspor maçı öncesinde, Elazığsporlu bir grup taraftar, Dink'in Malatyalı olması nedeniyle, 'Ermeni Malatya' sloganı atıp, 'Ne Ermeniyiz, ne Malatyalıyız, Elazığlıyız, Türkiye sevdalısıyız' yazılı pankart açtı. Malatyalılar da "PKK dışarı" diye karşılık verdi.
Ermeni karşıtı söylemler televizyondan da dile getirildi. Önceki gün Popstar Alaturka yarışmasında Bülent Ersoy, 'Hepimiz Hrant'ız' sloganının insanları tek yürek yaptığını, 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganını ise işin içine din karıştırıldığı için doğru bulmadığını söyledi. Bir önceki yarışmada birinci gelen Hasret'in 'Sarı Gelin' türküsünü söylemesi üzerine söz alan Ersoy sözlerine şöyle devam etti: "O insanların söylevlerine asla katılmıyorum. Ben Hıristiyan değilim. Hayatım boyunca vatansever oldum,
ölürken de gerçek bir Müslüman kızı olarak can vereceğim."
Daha sonra şarkı söyleyen yarışmacı Bahadır Han'ın eleştirilere sert hareketlerle tepki vermesi üzerine Ersoy, Han'ı kastederek: "Ermeni gibi üstümüze geliyor, n'oluyor dedim" diye konuştu. Sunucu Osman Tan Kır ise "Ermeniler eminim size kızmamıştır, tüm güvercinler barışı simgeler" diyerek durumu kurtarmaya çalıştı.
"Hepimiz Ermeniyiz" sloganının bu derece hedefe getirilmesi üzerine Hrant Dink'i uğurlama yürüyüşü düzenleyen kurum, kuruluş ve bireylerin oluşturduğu komite adına DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, İstanbul Meslek Odaları Koordinatörü Tayfun Mater, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz dün bir basın toplantısı düzenledi. Musa Çam şunları söyledi: Hrant, Ermeni olduğu için öldürülmüştür. Bu, milliyetçiliğin ve ayrımcılığın yol açtığı toplumsal bir olaydır. "Cenazede, ayrımcılığa karşı çıkmanın bir simgesi olarak Hrant'ın etnik kökenine sahip çıkılmıştır. Onunla ve Ermeni yurttaşlarımızla bir günlük olsa da duygudaşlık yapılmıştır. Aynı zamanda bu sloganla, ülkede yaşayan bütün farklı kimliklerde yurttaşların özgür ve eşit ve demokratik bir ortamda bir araya yaşamasına sahip çıkılarak kendisinden farklı olanların da acısı paylaşılmıştır."
Musa Çam, slogandan rahatsız olan siyasileri, Orhan Pamuk olmak üzere birçok aydının ölümle tehdit edilmesi, sokaklara "Hepimiz Ogün Samast'ız" çıkartmalarının yapıştırılması ve Kadıköy'de kilise duvarlarına Ermeni yurttaşları ölümle tehdit eden yazılar yazılması pervasızlığı üzerine düşünmeye de davet etti. Mater de anlamamakta direnenler için bir kez daha sloganın manasını açıkladı: "Bir Ermeni arkadaşımız etnik nedenlerle öldürüldü. Biz de kendimizi Ermeni olarak adlandırdık. Ama ertesi gün ne Hrant olduk ne de Ermeni."