@ismailsaymaz

Ne istediniz Mardinli emlakçıdan!

Ne istediniz Mardinli emlakçıdan!
Ne istediniz Mardinli emlakçıdan!
Alanya'da ikinci perde: Mardinli emlakçı H.A'nın ilk gün aracını parçaladılar, ertesi gün işyerine molotof attılar, şüpheliler hala kayıp...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Antalya’nın Alanya ilçesinde, HDP’li olduğu gerekçesiyle Mardinli H.A.’nın emlak bürosunun bulunduğu iki katlı iş merkezi, iki saldırgan tarafından molotofkokteyli atılarak ateşe verildi. Radikal’in ulaştığı güvenlik kamerası kayıtlarına göre; motosikletli iki saldırgandan biri, iş merkezini yakmadan önce cadde üzerinde, yolun kenarında molotofkokteyli hazırlıyor. İki bira şişesine benzin dolduran bir saldırgan, ardından da diğerinin kullandığı motosikletin arkasına biniyor. Saldırganlar molotofkokteylini, iş merkezinin giriş katındaki mobilyacının önünde sergilenen yataklara atıp kaçıyor. İş merkezi alevlere gömülürken, binanın hemen önünden ve saldırganların hemen arkasından bir zabıta aracının yavaşça geçtiği görülüyor. H.A.’nın avukatları, Kürtlere ait iş yerlerinin bir liste dahilinde yakıldığını, aynı günün sabahında başsavcılığı “Önlem alın, saldıracaklar” diye uyardıkları halde önlem alınmadığını savunuyor. Öte yandan, iki saldırganın kimliği hala tespit edilemediği öğrenildi.

Alanya'da polis taşlama ve yangını seyretmiş!

Antalya’nın Alanya ilçesinde geçen 8-9 Eylül’de PKK’yı protesto gösterilerinde 27 iş yeri saldırıya uğradı ve bunlardan 11’i yakıldı. Bir polis engeline takılmaksızın alkış, slogan ve tekbirlerle hareket eden saldırganlar “Yak, yak” bağrışları eşliğinde iş yerlerini yaktı. İlçeden köylere yayılan saldırılardan ötürü sadece 12 saldırgan gözaltına alındı, onlardan hiçbiri tutuklanmadı.

 İLK GÜN ARABASI PARÇALANDI

Yakılan iş yerlerinden biri de Mardinli H.A.’ya ait olan LPT Elmak Bürosu’ydu. H.A.’ya yönelik ilk saldırı, 8 Eylül’de gerçekleşti. İddiaya göre ellerinde Kürtlerin ev ve iş adresleri ile araçlarının plaka numaraları bulunan saldırganlar, H.A.’nın evinin önüne giderek, park halindeki aracını yola sürükleyip ters çevirdi ve parçaladı. Sayıları 300’ü bulan saldırganlar, tekbirlerle aracı parçaladıktan sonra, içindeki fotoğraf makinesini çalıp gitti. Bu arada, park halindeki diğer araçlara zarar verilmediği gözlendi. Gruptan bazıları o gece H.A.’nın Barboros Caddesi üzerinde, iki katlı bir iş merkezinin ikinci katında bulunan emlak bürosunun camlarını taşlarla kırdı. H.A.’nın avukatı, ertesi gün Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, ilçede Kürtlere ait çok sayıda iş yerinin ateşe verildiğini, müvekkilinin adının listede olduğunu ve hayatlarının tehlikede olduğunu belirterek, önlem alınmasını istedi. Avukatın “Jandarma ya da polis koruyacak mı?” soru üzerine “Gerekli önlemleri alıyoruz” denildi. Bu söze rağmen, 9 Eylül’ü 10 Eylül’e bağlayan gece emlak bürosunun bulunduğu iş merkezi iki saldırgan tarafından molotofkokteyli atılarak ateşe verildi.

 JANDARMANIN EL KOYDUĞU GÖRÜNTÜLER KAYIP

Radikal’in ulaştığı güvenlik kamerası kayıtlarına göre, bir motosikletle gelen iki saldırgan, saldırıdan önce binaya yakınında biraz duruyor. Biri araç üzerinde durmaktayken, diğeri aşağıya inip yere çömelerek, bir pet şişe içindeki benzini iki bira şişesine döküp molotofkokteylini hazırlıyor. Caddenin üzerinde araçlar seyir halindeyken, saldırganlar telaşa kapılmadan patlayıcı hazırlarken görülüyor. Sonra motosikletin arka koltuğuna oturan saldırgan, patlayıcıyı tutuşturuyor. Motosiklet son hızla binanın önünden geçtiği sırada, arka koltuktaki saldırgan elindeki iki molotofkokteylini, binanın birinci katında bulunan Di Legno Mobilya’nın önündeki sergilenen yatakların üzerine fırlatıyor. Yataklar hemen tutuşurken, saldırganlar son hızla kaçıyor. Dahası dükkan ateşe verildikten hemen sonra, bir zabıta aracının da dükkanın önünden ve saldırganların ardından yavaşça ilerlediği görülüyor. İki katlı bina ve iki iş yeri tümüyle yanıyor. H.A.’nın avukatları mobilya dükkanın sahibinin Kürt veya HDP’li olmadığını, ancak üst kattaki H.A.’nın binasına zarar verebilmek için bu dükkanın yakıldığını kaydediyor.   

H.A.’nın avukatlarının iddiasına göre ertesi sabah gelen jandarma ekipleri, delil mahiyetindeki iki bira şişesini, içi benzin dolu pet şişeyi ve yanmış yama parçalarını almadan geri döndü. Avukatların itirazı üzerine geri dönen jandarma ekipleri delileri alıp ayrıldı. Öte yandan, jandarmanın el koyduğu mobilyacının güvenlik kameralarının “dosyada bulunmadığı” ileri sürüldü. H.A.’nın şikayeti üzerine açılan soruşturmada bugüne kadar herhangi bir şüphelinin tespit edilmediği belirtiliyor.