'Ne kadar gayrimüslim varsa evine daldık'

'Ne kadar gayrimüslim varsa evine daldık'
'Ne kadar gayrimüslim varsa evine daldık'
6-7 Eylül 1955'te yağma olaylarını katıldığını söyleyen 'Eski İstanbul kabadayısı' Mikdat Remzi Sancak o geceyi anlattı

Radikal.com.tr - Agos gazetesinden Funda Tosun, 6-7 Eylül 1955'te İstanbul 'da yaşanan yağma ve talan eylemlerine katıldığını söyleyen Mikdat Remzi Sancak’la bir röportaj yaptı. Sancak röportajda 6-7 Eylül gecesi İstanbul sokaklarında yaşananları açık sözlülükle anlattı. Sancak'ın aktardıkları şöyle:

“Ben o sıralar İstanbul’da yeni sayılırım. Denizciydim. Mal taşırdım. Haydarpaşa Garı’ndan Eminönü haline. Tesadüfen, o gün memleketten gelen bir arkadaşla Tophane’de muhallebi yiyorduk. Baktık insanlar koşuyor. Ortalık karıştı. Duyduk ki Atatürk ’ün evine bomba atmışlar. Millet galeyana geldi tabii. Dükkânların camlarını kırıp içerde ne var ne yok alıyorlardı. Polisler de vardı ‘kırın, saldırın!’ diye bağırıyorlardı. Biz de katıldık, n'apalım?
Ne kadar Rum, Ermeni, Süryani, Musevi varsa hepsinin dükkânlarına girdik, evlerine daldık. Öyle bir kargaşa vardı ki, İstiklal caddesinde iki gün tramvay çalışamadı. Yola kumaşlar, perdeler, eşyalar atılmıştı. Bir ara baktım bir kuyumcu dükkânına saldırıyorlar. Ben de karıştım aralarına, vitrinde ne var ne yoksa doldurdum koynuma. Küpe, müpe, altın… Epey bir süre sonra gece 12 civarı asker geldi, biz kaçıştık. Gece de gayrimüslimlerin yaşadığı Adalar’a vapur kaldırdılar, insanlar doluşup oralara da gitti yağmacılık etmeye, ben gitmedim ama. Aldıklarımı teknenin altındaki mazgala gazeteye sarıp sakladım. Aldıklarımı diyorum ama aslında çaldıklarımı demem lazım, çünkü tekneye gidince yaptığımın hırsızlık olduğunu düşündüm. Niye aldım diye biraz pişman oldum. Sabah olunca baktım teknenin biraz ilerisinde bir kese altın, başka bir yerde üç tane beşi biryerde reşat. Aldım onları da…
Öyleydi, bir kargaşa olmuştu ki herkes ne çarptıysa kaldırdı. Düşün, o zaman tramvaylar 3 kuruş. Yozgatlı bir köylü vatmana bilet parası vermek için elini cebine atıyor. Bir tane binlik çıkartıyor. Vatman, ‘bozamam’ diyor. Adam tekrar elini atıyor, cebine bir binlik daha çıkartıyor. Köylü adam, bilmiyor ki parayı. Bir kere daha, bir kere daha, bitmiyor. Vatman polis çağırdı. Adamın üzerinden 40 tane binlik çıktı. Aslında olanlar olacak değildi.”

RÖPORTAJIN TAMAMI: ‘Beyoğlu’nda ne kadar gayrimüslim varsa hepsinin dükkânlarına, evlerine daldık’


  http://www.radikal.com.tr/1149605114960520

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  IMAGINE - nicleno

  Irk, din ve mezhep çatışmaları keşke tamamen sona erse. Ama ne yazık ki böyle olmuyor. Ertesi gün İzmir'in işgalden kurtuluşunun yıldönümünü kutlayacağız. Yunan işgal kuvvetleri İzmir'e ayak bastığı zaman karşılamaya giden kent metropolü papaz efendi '' Kadın, çoluk, çocuk ne olursa olsun Türk Müslüman kanı sizlere helal kılınmıştır' diyerek işgalcileri kutsayabilmiştir. 6-7 Eylül olaylarını olumladığım düşünülmesin, bunun gibi toplumsal linç girişimlerini provoke edenlere karşı uyanık olmak gerekiyor...

  Tarihin kara lekelerinden biri - akçakaya

  Bu ülke tarihinde kara lekeler çok. Bu yapılan olaylar kendiliğinden gelişen olaylar değil Bu ayaklanmaları örgütleyen ve tertipleyen sistemin kendisidir. Sistem vatandaşı öyle yönlendirmiş, vatandaşta öyle davranmış. Bir yerde adalet ve adaleti sağlayan kurumlar olsa, bu tür hareketlere müsaade edilir mi? En son Hirant Dink'i öldüren anlayışla bu olayları yapan ve yaptıran anlayış aynı değil mi? Sistem milliyetçi ve sun-i bir temel üzerine inşa edilmiş.Kendinden olmayan her farklılığı ise düşman bellemiş.Kuruluşundan günümüze kadar da böyle gelmiş.Sistem değişmedikçe, bu ve benzeri olaylar hep olacaktır.

  Cahil, cahil oldugunu bileyen kimsedir! - Ergun Tok

  Paradoks - momentum adli yorumcu "1077 de Selcuklarin Anadoluya acilmasindan beri bin yildir muslumanlikla idare edilen ulkemizde gayri muslimler haklari korunarak yasadi fakat laiklik geldi ust uste yapilan yagmalarla gayri muslimler taciz ediliyor" demis. Bir kere tarih 1077 degil 10771 dir. Ikincisi, yorumcunun Laikligin ne oldugundan da haberi yok. Laiklik dinin devletin calisma kurumlarindan cikarilmasi demektir. Yagmacilar hirsiz ve haydut zumresi olduklari halde musluman olduklarini mi zannediyorlar? Musluman devletler zamaninda boyle hareketler olmadi mi zannediyorlar? Tarikat kavgalari yuzunden nice kellelerden tepecikler olusturuldu. Her firsatta Laiklige ve sekulerlige hucum edip iyi musluman olduguklarini zanneden bu yobaz cahillerden gordugumuz zararlardan biktik artik. Bir tanesi de basimizda zaten.

  umut iste bu - oktay68

  bazi yorumcular pisman olduklarini cok net bir sekilde yaziyorlar, ve bunlari okudukca teselli olabiliyorum. Ben bir süryani hristiyanim ve o güzel diyarbakirimi cok severdim . Maglesef 70 ´li yillarda Kibris olaylari zamaninda o güzel memleketimi terketmek zorunda kaldim. Annem ve babam Almanya´da calisiyorlardi o zaman. Ben ise Anneannem´lerde yasiyordum. Izin icin Diyarbakir´a gelirlerdi, ikinci sinifa giden oglunu görmeye,hatta senede iki üc kere gelirlerdi. Kagida parmaklarimi cizip Anneme gönderirdim, onu ne kadar özledigimi, sevdigimi yazardim. Iste o izin de olan oldu. Okul cocuklari bana yine küfretmeye baslamislardi, sanki bir spor halina gelmisti. Parmaklarini hac sekline getirip, bana " haco" söyleyip hac`a tükürürlerdi, dinime küfrederlerdi. Ben buna tahammul edemeyip parmaklarimi minare sekline getirip, bu sefer ben de tükürürdüm, tabii ki cocuktum, bir diyarbakirli " Ali Pasa `li, korkmazdim. Ama 10 kisi üstünüze vahsi gibi saldirirsa ne yaparsiniz. Beni kötü dövmüstüler o gün. Saklamaya calistim, ama mümkün degildi Iste Annem`in ziyareti o güne denk gelmisti. Her yerim mos mor olmustu, yaralarimi Annem ve Babam dan saklamak mümküm degildi. Iste o gün Babam yeter dedi, ve Diyarbakir`i ve Veysel isimli müslüman kan kardesimi terk etmek zorunda kaldim. Demek istedigim, ben neden o kücük yaslarda öyle bir traumaý la karsi karsiya birakildim.

  niye yazan yok - oktay68

  Radikal gazatesine bu feci olaylari hatirladiklari icin gercekten cok tesekkür ediyorum. Cünkü baska gazatelerde bu gibi aci ve kara lekeli konulara raslayamassiniz. Dolayisiyla Radikal Türk Toplumuna aynayi net bir sekilde göstermistir. Biraz evvel yaptigim yorum la bütün bir toplumu hedef almak istemedeim. Tabii ki her kisi bu olaylara katilmamaistir hatta elestirmistir ve önlemistir. Ama demek istedigim bu toplumun icinde maglesef her zaman hristiyanlara kin beslemek kültürü vardi ve hala var. Bundan kurtulmaliyiz. Ümidim bu zaten. Saygilarimla

  niye yazan yok - oktay68

  evet kimse bisey yazamiyor tövbe eden yok, bizi affedin diye bir kisi´nin yorumunu henüz görmedim. Hiristiyan ve musluman kardesmis, nerde kardeslik...hepsi yalan!!! Demekki hristiyan´in malina mülküne, alnin teriyle kurdugu mekanina, dükkani hatta ahayatina el koymak demmekki okadar kolaydir, helaldir. Mesaj bu!! Eger dininiz bunu buyuruyorsa, size dua edecegim, cünkü yaptiginiz yerden göge kadar yalnistir vicdansizliktir. Hic kimse kendini sorumlu görmüyor. Ben size söyleyeyim Hepiniz bundan sorumlusunuz Böyle bir zihniyet sürdüren toplmu acaba Rab asla muvaffak edermi size soruyorum. Benim Haktan hic kuskum yok cünkü hepinizi Rabba emanet ediyorum emanet ediyorum Tövbe etmek zamani gelmistir. Türkiye ne zaman bir hristiyani ayni seviye´de görmeye kabullense ona ayni sansi tanisa her dalda ayni imkanlari tanisa kamu sektöründe ve özel sektörde, iste o zaman Türkiye bir hukuk devleti ve demokrasi ismini hak etmistir. Buna ama Tövbe gerek ve Allah korkusu. Saygilarimla

  kara leke - bizeke

  Olayı üzüntü ve hayretle izledim.Bu olayı DP organize ettiği söylenir. Ülkem adına kara bir leke olarak kalacaktır.Daha evvel hazırlık yapıldığı belliydi. Zira olayı yapanların ellerinde aynı tornadan çıkmış sopalar vardı.Yağma ve yıkma yanında kadınların da ırzlarına geçildiği söylenir.Bu olaydan sonra beraber mutlu bir milletin vatandaşları olarak beraber yaşadığımız gayri müslümlerin çoğu isimlerini değiştirdi ve ülke dışına kaçtı.O zaman çocuk yaşta olduğum için olayları tam algılayamamıştım.Daha sonra büyüdükçe yapılanların çok iğrenç ve inanılmayacak derecede barbarca olduğunu daha iyi anladım. Bu güne baktığımızda ülkede insan haklrının ne kadar geliştiğini çok daha iyi anlıyorum.Ülkem gelişiyor ve değişiyor diyebiliyorum.