@ismailsaymaz

Ne oğlunu ne mezarını ne de davasını görebildi

Ne oğlunu ne mezarını ne de davasını görebildi
Ne oğlunu ne mezarını ne de davasını görebildi

Oğlu gelir diye yıllarca evinin kapısı açık yatan Berfo Ana, 12 Eylül duruşmalarını bozulan sağlığına rağmen izledi.

105 yaşındaki Berfo Ana, "Oğlumun kemiklerini bulmadan beni gömmeyin" diyordu. 33 yıllık bekleyişi dün mezarı da davayı da göremeden bitti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Darbeden 1 gün sonra gözaltına alınan oğlu Cemil Kırbayır’ı 33 yıl boyunca arayan 12 Eylül mağduru anne Berfo Kırbayır, İstanbul İçerenköy’deki evinde dün sabah hayata veda etti. Mide kanseri tedavisi gören Kırbayır, oğlunu kaybedenlerin yargılandığını göremedi.
Başbakan Erdoğan’ın iki yıl, Adalet Bakanı Ergin’in 3 ay önce verdiği söze, TBMM’nin şüphelileri açıkça işaret eden raporuna rağmen Kars Savcılığı, Cemil Kırbayır’ın akıbetiyle ilgili soruşturmayı Berfo Ana hayattayken tamamlamadı. Kırbayır Ailesi’nin avukatı Yaşar Kaya uyardı: “Berfo Ana’nın gözü arkada gitti. Süreç biraz daha uzarsa sanıkları bile hayatta bulamayabiliriz.”
Şubat 2011: 12 Eylül ile hesaplaşma kapsamında, Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe’deki ofisinde ağırladığı Cumartesi Anneleri’nin arasında en çok Berfo Ana ile ilgilendi; ‘oğlunun katillerini bulacağı’ sözünü verdi.
Buluşmadan sonra TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde altkomisyon kuruldu. Zafer Üskül başkanlığındaki heyet, dönemin MİT, emniyet yetkilileri ve tanıklarla görüştü. Polisler Ergün Tosunöz, Mehmet Ali Akın ve Mehmet Aktaş’ın 18 Eylül 1980’de Kırbayır’ı Kars Eğitim Enstitüsü’ne sorguya getirdiği; MİT’çi Zeki Tunçkollu, Komiser Seyfettin Çelik ve zabıt görevlisi Selçuk Akyıldız’ın da sorgulayan ekipte yer aldığı anlaşıldı. Dönemin MİT Şube Müdürü Engin Yenilmez, Kırbayır’ın ‘kaçmamış, öldürülmüş olabileceğini’ ifade etti. Raporda, ‘Kırbayır’ın sorguda işkence sonucu katledildiği ve cesedinin kaybedildiği’ vurgulandı.
Ne var ki Kars Savcılığı’ndan ses çıkmadı. Başsavcı iki yıl içinde tanık ve sanıkları yeniden dinledi. Davanın 105 yaşındaki Berfo Ana’nın sağlığında açılması mümkünken, soruşturma tamamlanamadı. Aralık ayında Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Mikail Kırbayır ile avukatlar arasında bir gizli görüşme daha yapıldı. Görüşmede Ergin’in ‘davanın en yakın zamanda açılacağı’ güvencesini verdiği öğrenildi. Yine adım atılmadı.
Vasiyeti ne olacak?

3 ay önce sağlığı kötüleşen Berfo Ana “Vasiyetimdir Cemil’in nereye gömüldüğü bulunmadan ölürsem, beni gömmeyin, cenazemi kaldırmayın, oğlumla birlikte aynı mezara gömülmek istiyorum” diyordu. “Omzumuzda ağır bir yük var. Bu vasiyeti nasıl gerçekleştireceğiz?” diyen kardeş Mikail Kırbayır, katillerin korunduğunu , 12 Eylül zihniyetinin hâlâ sürdüğünü söyledi. Ailenin avukatı Yaşar Kaya, soruşturma sürecinin 2 yılı bulduğunu belirterek “Adalet sağ olsun! Ne yazık ki Berfo Ana bu dünyadan giderken gözü arkada kaldı. TBMM raporu hazırdı, tanıklar ve sanıklar dinlenmişti. Maalesef dava açılmadı. Başbakan ‘Suçlular yargılansın’ diyor, savcılık ketum davranıyor. Geciken adelet, adalet değildir” diye konuştu.
Son kez Galatasaray’da

Berfo Ana’nın ölüm haberinin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş birer başsağlığı mesajı yayınladı. Gözaltında kayıplara dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı’nda yaklaşık 20 yıldır eylem yapan ‘Cumartesi Anneleri’nden olan Berfo Ana’nın cenazesi, bugün son kez Galatasaray Meydanı’na getirilecek. Burada saat 10.00 düzenlenecek törenin ardından cenaze Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Okçu Köyü’nde toprağa verilecek.

Berfo Ana ‘Kenan Evren’in peşini bırakmam’ diyordu

Berfo Kırbayır, 3’ü kız 3’ü erkek 6 çocuk annesiydi. 46 yaşında doğurduğu oğlu Cemil, 13 Eylül 1980’de Ardahan’ın Göle ilçesindeki evinde gözaltına alındı. 26 yaşında kaybolan Cemil Kırbayır’dan bir daha haber alınamadı. Yıllar boyunca oğlu belki gelir diye evinin kapısını açık tutan Berfo Kırbayır, ‘ölene kadar Kenan Evren’in peşini bırakmayacağını’ söylüyordu.
Nitekim 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın yargılandıkları 12 Eylül davasının duruşmalarına ambulansla da olsa katıldı. 105 yaşındaki ‘Berfo Ana’nın oğlunun fotoğrafıyla, tekerlekli iskemleyle izlediği duruşmaya, 94 yaşındaki Evren ve 84 yaşındaki Şahinkaya, rahatsızlıkları gerekçesiyle katılmadı.