Ne parası, dedemin suyu!

Ne parası, dedemin suyu!
Ne parası, dedemin suyu!

Kartepe deki mahalle sakinleri, binlerce liraya ulaşan su paralarını ödeyemeyince yetkililer polisle gidip suyu kesti.

Mahalleye dönüşen eski köyün sakinleri, yıllar önce dedelerinin dağdan getirdiği suya 'saat' takılınca olay çıkardı, polis geldi.

Kocaeli’ne bağlı Kartepe ilçesinin mahalleye dönüşen eski köylerinde oturanların yıllar önce kendi çabalarıyla dağdan getirdikleri su için İzmit Su İşletmesi’nin para istemesi tepkiye neden oldu. Son olarak dört yıldır su parası ödeyemeyen 24 hanenin suyu da polis eşliğinde kesildi.
Kartepe ilçesinin daha önce köy statüsünde olan Arslanbey Şevketiye Mahallesi’nde su parası ödemeyen ve 1000 lirayla 5 bin lira arasında değişen su borçları bulunanlar yapılan ihbarlara rağmen, “Bu suyu babalarımız ve dedelerimiz kendi paralarıyla getirdi. Siz sadece çeşmelerimize saat taktınız” diyerek ödemedi.
Biriken su borçlarını tahsil için birkaç kez evlere giden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İzmit Su İşletmesi (İSU) yetkilileri, iddiaya göre ev sahipleri tarafından kazma ve kürekle kovalandı. Polis bunun üzerine o semte Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memurlarıyla gitti. İSU yetkilileri ve polis ekipleri borçlu hanelerin sularını kesti. Sularının kesilmesine tepki gösteren ev sahiplerinden Şükrü İnce, şunları söyledi: “1000 lira su parası geldi. 400 lira da faiz eklendi. Mahkemeye başvurdum. Belediye benim babaannemin arazisine bizden habersiz su deposu yaptı. Bizim dedelerimiz bu bölgedeki suyu dağdan getirdi. İSU’dan herhangi bir hizmet alamıyoruz. Bu yüzden bu su paralarını semt sakinleri olarak ödemek istemiyoruz.”

‘Vana bağlayıp para istediler’

Kendisine yaklaşık 2 bin lira borç geldiğini anlatan Nuri Mut, borcunu ödeyemediği için avukata başvurduğunu ifade ederek, “Bölgemizdeki suyu bizim büyüklerimiz getirdi. İSU ise hiçbir destek vermeden vana ve saat bağlayıp su parası istemeye başladı. Hiçbir katkı sağlamadan semt sakinlerinden para istiyorlar. En azından borçlar ertelensin ve bu bölgenin insanlarına daha uygun fiyatlara su verilsin” diye konuştu.