Ne ruhsat var ne de önlem...

Sağlık Bakanı Akdağ, İstanbul'daki Vakıf Gureba Hastanesi'nin röntgen bölümünün ruhsatsız çalıştığını açıkladı. Akdağ: Klima sistemi çökmüş, radyasyonun insanları etkilememesi için kurşun kaplama yok.

İSTANBUL/ANKARA - Türkiye'de devlet hastanelerinde bile ruhsatsız röntgen cihazı bulundurulduğu en yetkili ağızdan itiraf edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bezm-i Âlem Vakıf Guraba Hastanesi'nin röntgen bölümünün ruhsatının olmadığını ve radyoaktif sızıntının hasta ve çalışanları etkilememesi için gerekli kurşun kaplamaların bulunmadığını açıkladı. Ancak, ruhsatsız hastane sadece bununla sınırlı değil. İstanbul'da üç hastanede daha ruhsatsız cihaz bulunuyor.
Soru önergesine yanıt
Recep Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, Bezm-i Âlem Vakıf Gureba Hastanesi'nin röntgen bölümünün ruhsatı bulunmuyor, radyoaktif sızıntının hasta ve çalışanları etkilememesi için gerekli olan çekim, soyunma odalarının kurşun kaplama işlemleri devam ediyor. Hastalar ise fazla radyasyona maruz kalıyor. Bu gerçek, Sağlık Bakanı Akdağ tarafından, CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar'ın soru önergesini yanıtlamasıyla ortaya çıktı. Akdağ hastanenin tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından ruhsat başvurusunun yapılacağını belirtti.
CHP'li Neşşar, Akdağ'ın bu açıklamasına tepki gösterdi. Neşşar, şunları söyledi: "Sayın Recep Akdağ bir an önce bu bölümü kapatmak ve bu bölümde çalışanlarla, tetkik ve tedavi görmüş hastaları gerekli kontrollerini yapmak için bir an önce hastaneye davet etmek zorundadır. Bakanlık bununla da yetinmemeli, ülke genelindeki bütün hastanelerde radyasyon sızıntısı tehlikesi bulunan tüm bölümleri denetlemeli ve gereğinde kapatmayı göze alacak çalışmayı başlatmalıdır. Eğer Sağlık Bakanlığı'nın gereğinde hizmet satın almasına uygun bir örnek aranıyorsa, o örnek işte budur."
Personel de tehlikede
Bakan Akdağ'ın soru önergesini yanıtlamasıyla gündeme gelen ruhsatsız röntgen cihazları tartışması yeni değil. Topçular SSK Dispanseri'ndeki röntgen çekim odasının kurşunla kaplanmaması nedeniyle dört kişi hayatını kaybetmiş, üç kadın da kansere yakalanmıştı. İl Sağlık Müdürlükleri, ölüme neden olan röngten cihazlarıyla ilgili yeterli denetim yaptığını savunsa da örnekler durumun öyle olmadığını gösteriyor. Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği verilerine göre, İstanbul'da üç hastane ruhsatsız çalışıyor. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki cihazların ne lisansı ne de ruhsatı bulunuyor. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de ruhsatsız çalışıyor.
Buradaki röntgen ve röntgen cihazlarından 50 kat fazla radyasyon yayan anjiografi cihazlarının ruhsatı yok. Çalışanların maruz kaldığı radyasyonu ölçen dozimetre bulunmuyor. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde de ruhsatsız cihazlar var.


    http://www.radikal.com.tr/7455747455740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.