Ne savcılık ne de mahkeme 'pala'yı görmemiş

Ne savcılık ne de mahkeme 'pala'yı görmemiş
Ne savcılık ne de mahkeme 'pala'yı görmemiş
Gezi olayları sırasında palayla vatandaşlara saldıran Sabri Çelebi'nin palasından ne savcılık, ne de mahkemedeki işlemlerde bahsedilmemiş.

Gezi olayları sırasında elindeki palayla bir kadına vuran, ardından da sırtından tekmeleyen Sabri Çelebi’nin nöbetçi mahkemeye sadece, ‘kasten yaralama’ ve ‘görevli memura mukavemet’ten sevk edildiği, paladan hiç bahsedilmediği ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın ve Özge Eğrikar’ın haberine göre Taksim’de 6 Temmuz Cumartesi günü polis müdahalesinden kaçan Gezi Parkı eylemcilerine Talimhane’deki işyerinin önünde palayla saldıran ve bir kadına palanın eniyle vurup, sırtına tekme atan Sabri Çelebi’nin mahkeme tarafından serbest bırakılması tepkilere neden oldu. Polisteki işlemlerinin ardından savcılığa çıkarılan Çelebi’nin nöbetçi mahkemeye sadece ‘kasten yaralama’ ve ‘görevli memura mukavemet’ten sevk edildiği, paladan hiç bahsedilmediği ortaya çıktı.Sabri Çelebi’nin gözaltına alınmasından sonra işlemlerin kısa sürede tamamlandığını belirten polis yetkilileri, televizyonlarda görüntüleri yayınlanan kişinin yakalandığını nöbetçi savcıya bildirdik. Savcılık işlemlerin ardından adliyeye sevk edilmesini ve ele geçen pala ve döner bıçağının rapor alınması için Kriminal Laboratuvarı’na gönderilmesini istedi. Savcının talimatı doğrultusunda pala ve döner bıçağı laboratuvara gönderildi” dedi. Savcılık yetkilileri de Kriminal Laboratuvarı’ndan gelecek raporu beklediklerini söyledi. Rapora göre Çelebi hakkında ‘6136 sayılı yasaya muhalefet’ suçundan dava açılabilecek.

AKP'li vekil: Pala hukuki müdahale

TELEFONLA ARADIK GELDİ
Vali Hüseyin Avni Mutlu, palalı saldırganın teslim olmadığını, gözaltına alındığını söylerken Sabri Çelebi’nin ifadesinde, polisin kendisini telefonla çağırdığını söylemesi de tartışma yarattı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, “Bu da bir gözaltı yöntemidir. Kişinin kaçmayacağına yönelik bir değerlendirme yapılmış ve telefonla aranmış ve gelmiştir. Bugün yapılan bir uygulama değildir. Daha önce de bir çok olayda uygulanan bir yöntemdir. Burada olaya karışan 4 kişi, olaydan sonra gözaltına alınmış, suç aletleri ele geçmiş ve soruşturma dosyası eksiksiz olarak savcılığa intikal ettirilmiştir. Önemli olan da budur. Burada polise yönelik bir eleştiride bulunmak haksızlıktır” dedi.

O KADIN ŞİKÂYETÇİ OLDU
Bu arada Sabri Çelebi’nin, palayla vurduğu ve sırtına tekme attığı kadın da emniyete gelerek Çelebi’den şikayetçi olduğu belirtildi.

Taksim'deki palalı saldırganın babası 'direnişçi' çıktı