'Ne YÖK'le ne hükümetle'

Hükümet ile YÖK arasındaki kavgayı eleştiren Eğitim-Sen, üniversiteler üzerinde iktidar kavgasında kim galip gelirse gelsin asıl mağlubun üniversiteler olacağını savundu.

ANKARA / BURSA - Hükümet ile YÖK arasındaki kavgayı eleştiren Eğitim-Sen, üniversiteler üzerinde iktidar kavgasında kim galip gelirse gelsin asıl mağlubun üniversiteler olacağını savundu.
Yazılı açıklama yapan EğitimSen YÖK tasarısıyla ilgili hem hükümeti hem de YÖK'ü eleştirdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın seçimler öncesinde her mitingde YÖK konusunu açtığı, bu yolla hem YÖK'e karşı toplumsal destek arayışını sürdürdüğü hem de konunun kendisi açısından sandığa olumlu yansıyacağı hesaplarının yapıldığına işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
"Üniversiteler başta olmak üzere kamusal alanı İslamileştirmeyi amaçlayan Başbakan Erdoğan, hükümet olmanın gücünü bu amaca dönük olarak kullanmak istemektedir. Erdoğan'ın asıl amacı, üniversiteleri dine ve sermayeye bağımlı yapılar haline getirmektir. Ne AKP hükümeti ne de YÖK, üniversitelerin sorunlarını çözmek istemektedir. Üniversitelerin gerçek sorunlarını tespit etmekten ve çözümden uzak yaklaşımlardan birisi belki galip gelecek ama asıl mağlup üniversiteler olacaktır."
'Çalışamaz hale getirildi'
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamada da hükümetin, 'Üniversiteleri, kadro vermeyerek ve mevcut kadroları açmayarak çalışamaz hale getirdiği' öne sürüldü. Açıklamada, "Bu iktidarın üniversitelere bakış açısında çağdaş unsurlar, ancak motif olarak kullanılmaktadır. Ana gayeleri ise bir meslek lisesi olan imam-hatip lisesi mezunlarına, üniversitelerin her alanına girebilme hakkını yaratmak, yasal olarak çözmeleri olası olmayan türban yasağına üniversite yönetimlerinin hareketsizliğini baskı yoluyla sağlayarak fiilen uygulanmasını engellemek ve kendine üniversitelerde bir taban oluşturmaktır" denildi.
(Radikal, aa)