Ne Zaman Emekli Olurum? GSS-SSK Sorgulama ve E-Devlet Şifre Alma

Ne Zaman Emekli Olurum? GSS-SSK Sorgulama ve E-Devlet Şifre Alma
Ne Zaman Emekli Olurum? GSS-SSK Sorgulama ve E-Devlet Şifre Alma
Genel Sağlık Sigortanızı(GSS) internet üzerinden rahatça sorgulatabilirsiniz. E- Devlet sitesine giriş yaparak borç sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sisteme giriş yaparak, BAĞ-KUR sigortalısı olan yurttaşlar da uygulama üzerinden BAĞ-KUR borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Sosyal Sigorta Kurumu(SSK)’na bağlı olan vatandaşların sigortalarını çalıştıkları yeri yatırmaktadır. BAĞ-KUR’a bağlı olan vatandaşlar da primlerini kendileri ödemektedirler. Bu sayede vatandaşlar emekli olabilirler. Emeli olabilmek için prim ve sigortaların tamamlanması ve yaşınızın da dolması gerekir. Primlerini tamamlayan ve emeklilik yaşı gelen vatandaşlar bağlı oldukları kurum tarafında emekli olup maaşlarını alırlar.

SGK’ ya bağlı şekilde çalışan vatandaşlar primlerini ve sigortalarını Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olanlar, sigorta ve emeklilik ile ilgili tüm işlemlerini SGK’dan yapabilmektedir.

SGK altında çalışan vatandaşlar için çeşitli uygulamalar ve hesaplama programları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde vatandaşlar işlemlerini rahat bir şekilde halledebildiği gibi emeklilik hakkında da bazı bilgilere ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun geliştirdiği uygulamalardan bir tanesi de ne zaman emekli olurum uygulamasıdır.

ONLİNE TAHSİLAT

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sayfasından veya online tahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/ adresinden erişim sağlanan SGK web tahsilat uygulamasına vatandaşlar SGK’nın dijital platform üzerinde yer alan uygulamasıyla çok daha rahat işlem yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ise doğrudan e-devlet sistemi ‘sisteme giriş’ ekranına yönlendiriliyorsunuz.

 4 farklı giriş yönteminden birini kullanarak e- Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Öncelikle  ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yapıldıktan sonra yeniden SGK borç sorgulama işlemleri için web tahsilat uygulamasına yönlendiriliyorsunuz. Sorgulama yapabilmek için öncelikle ‘4A işveren ödemeleri’ seçeneğini seçmelisiniz. Ardından borç sorgulama tipi T.C. kimlik numarası ve son olarak doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

Bu işlemlerin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlarınızı ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda GSS borç sorgulamanızı da bu siteden yapabilirsiniz. Web tahsilât uygulaması kısmında GSS borç sorgulama işlemleri için sorgu türü kısmını ‘diğer ödemeler’ , sorgu tipi kısmına da ‘ GSS prim ‘ seçeneklerini seçiyoruz ve ardından T.C. kimlik numaramız ve doğrulama kodunu girdikten sonra borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

HESAPLAMA İÇİN BAZI BİLGİLER

Hesaplama işlemi için gerekli olan bilgilerden bazıları; SSK prim ödenen gün sayısı, sigortalı olarak hizmete başladığı gün, sigortalı olarak çalıştığı gün sayısı gibi bilgileri hesaplama programına girmeniz gerekmektedir. SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı kurumları için farklı ne zaman emekli olurum uygulamaları bulunmaktadır.

SSK’DAN EMEKLİ OLANLAR SORGULAMA

SSK’ ya bağlı olalar Sosyal Güvenlik Kurumu için ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmaları gerekir. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra ilk olarak doğum tarihinizi, cinsiyetinizi, hizmete başlama tarihinizi gün, ay, yıl olarak girmeniz gerekir. Sonra sağ tarafta bulunan maluliyet ve erken yaşlanma durumunuz varsa seçmelisiniz. Alt tarafta bulunan SSK prim ödenen gün sayısı, diğer kurumlarda çalıştığınız gün sayısı, fiili gün sayınız, yurtdışında çalıştığınız gün sayısı ve 3600 günün doldurulduğu tarihi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Tüm bu bilgileri sisteme girdikten sonra emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Tıklayın : https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ 

BAĞ-KUR’DAN EMEKLİ OLANLAR İÇİN SORGULAMA

 Emeklilik tarihini öğrenebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun BAĞ-KUR için geliştirmiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapılır ardından emeklilik bilgileri bölümünde emeklilik türü, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinizi girmeleri gerekmektedir.  Özel durum bilgilerinde maluliyet durumunuz var ise derecesi ile ve erken yaşlanma durumunuz var ise seçeneklerde belirtmelisiniz. İşlemlerin ardında BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan vatandaşlar emeklilik tarihini öğrenebilir.

E-DEVLET’DE ŞİFRE ALMA

Şifrenizi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu şahsi fotoğraflı kimliğiniz ile PTT müdürlüklerinden ve yetkili şubelerden alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresi yurtdışında konsolosluklardan da temin edilebilir. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra yeni bir şifre belirlemeniz gerecektir. Belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.Tüm sorgulama işlemleriniz için https://www.turkiye.gov.tr/sorgu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.