Ne zaman gidecekler?

Sinagog saldırılarından Dink suikastına kadar pek çok olayda eleştirilen Vali Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, ne istifa ediyor, ne görevden alınıyor.

İSTANBUL- İstanbul'da yaşamı felç eden güvenlik uygulamasına imza atan Vali Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, daha önce de benzeri uygulamalarla İstanbulluları yollarda bırakmış ya da bazı olaylardaki tutumlarıyla ağır eleştirilere hedef olmuştu. Eylül 2006'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Galatasaray-Bordeaux Şampiyonlar Ligi mücadelesine gidenler, yollarda perişan oldu. Güler "Stada gelen sıkıntıyı göze almalı" diyerek suçu vatandaşa attı. Papa'nın ziyaretinde de kapanan yollar nedeniyle vatandaşlar saatlerce trafikte kalmıştı. Yetersizlikler bunlarla sınırlı değil:

  • 15 Kasım 2003'te günü Beyoğlu'ndaki Neve Şalom ve Şişli'deki Beth İsrael sinagoglarına yönelik saldırılardan sonra yeterli önlemler alınmamış, aynı katliambeş gün sonra Levent'te HSBC'de ve Beyoğlu'nda İngiliz Konsolosluğu'nda bomba yüklü araçlar patlamıştı.
  • 6 Mart 2005'te Beyazıt'ta 8 Mart Kadınlar günü için eylem yapan gruba polis sert müdahalede bulundu. Polisin dayağına maruz kalanların birçoğu kadınlardı.
  • Eylül 2005'te Fatih Camii önündeki Hizb-ul Tahrir örgütünün yasadışı irticai gösterisine müdahale edilmedi.
  • Cerrah'ın Savaş Ay'la yaptığı 28 Kasım 2005 tarihli söyleşi de ibretlikti. Cerrah "Eşim de kızlarım da iyi silah kullanır. İlkokuldan beri ateş etmeyi öğretirim çocuklarıma. Ateş etmek rahatlatır insanı. Patlayan tabanca sesi huzur bizim gibilere. Stresini alır" diyordu.
  • 4 Nisan 2006'da da fuhuşa yönelik 'Barbie' operasyonunda gözaltına alınanlar deşifre edildi. Cerrah "Polisimiz namuslu kişileri afişe etmez" dedi.
  • Vatan Caddesi'nde 2006 30 Ağustos'undaki Zafer Bayramı töreninde Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden dört üniversiteli linç edilmek istendi. Cerrah linç girişimi için "Güzel tepki" karşılığını verdi.
  • Hrant Dink suikastinden 11 ay önce Trabzon Emniyeti'nden suikaste ilişkin ihbar alan İstanbul Emniyeti, bu yönde herhangi bir tedbir almadı. Dink'e yönelik tehditlere karşın kendisine koruma tahsis etmedi.