Ne Ziraat ne SSK, burası IKEA

Sakin geçen 1 Mayıs yerine patırtının '5 Mayıs IKEA Bayramı'nda kopacağı belliydi. Ümraniye'nin fethi sancılı olacaktı. Kapıya ulaştığımızda mahalle sakinleri, SSK/Ziraat Bankası çağrışımlı kuyruğa çoktan girmişti. "Muhite tesis kazandırdık" konuşması ve organizasyon, 'Mahalleye market açtı bizim emmioğlu' havasındaydı.
Haber: NUR ÇİNTAY A. / Arşivi

İSTANBUL - Bir statü simgesine, arzu nesnesine dönen kataloğun yarattığı heyecan, bu yıl olaysız geçen 1 Mayıs'ın yerine, esas patırtının '5 Mayıs IKEA Bayramı'nda kopacağını düşündürmekteydi. Ümraniye'nin fethi sancılı olacaktı.
Kendi halime bıraksalar, altı ay kadar ortalığın durulmasını beklerdim ama müdür ateşe atınca, olumlu düşünmekten başka çare yok: Habere gidip ezilmenin de haysiyetli bir yanı var, şehit oluyorsun!
Her felakete hazırdık: Yol, Şile sapağından kilitlenebilirdi. Zaten fazla büyük olmayan otopark, bu yükü kaldırmayacaktı, arabayı Çekmeköy'e bırakıp yürümek gerekebilirdi.
09.22'de otoparka vardığımızda, haftalarını katalog ezberiyle geçirenlerin büyük kısmının izdihamdan tırsmış, iki raf sistemi uğruna ezilmeyi göze alamamış olduğunu anladık. Buna karşılık mahalle sakinleri 'hoş geldin'e gelmiş, SSK/Ziraat Bankası çağrışımlı kapı kuyruğuna çoktan girmişti.
Tören, Fenerbahçe'nin erken şampiyonluğunun da ilanı gibiydi: IKEA'nın renkleri, İsveç bayrağı sebebiyle sarı lacivert. Etraf bu iki rengin hâkimiyetindeydi. Balonlar uçurulduğundaki manzara, Fenerlilerin gözlerini yaşarttı. Onun dışında, "Ümraniyemize yeni tesis kazandırdık" başlıklı konuşma ve sönük organizasyonun, biraz 'Mahalleye yeni market açtı bizim emmioğlu' havasında olduğu söylenebilir.
Bedavaysa, hepsini al!
Saat tam 10.00'da kapıyı açıp kuyruğun ilk bölümünü içeri buyur ettiler. Henüz izdihamdan eser yok, görevliler en ufak sorun çıkartmıyor, hızla geçiliyor kapıdan. Buna rağmen, aradan kaynamaya çalışanlar, 'Niye sıraya girdik biz burada' diye bağrışanlar, vatandaş anında belli etti yani kendini.
IKEA'da satış elemanlarına danışmak yerine işinizi kendiniz gördüğünüz için, hayatı kolaylaştırıcı bazı aksesuvarlar veriyorlar girişte:
Arkasını not kâğıdı olarak kullanacağınız yerleşim planlı mini broşür, kurşun kalem ve kâğıt metre. Kaçar tane gerekiyor bunlardan? Birer tane. Ama madem ki asker dikmemişler başına: Bir kızımız, kurşun kalemleri iki kere avuçlayarak, yaklaşık 30 tanesini çantasına attı.
Bir de sarı naylon torbalar var beleşe. İşte sihirli kelime: Beleş. Elbette ki herkes aldı bu kocaman torbalardan, sonra da tüm tur boyunca onu zapt etmeye çalıştı.
Depoya gitmektense teşhir ürününü alanlar, acil çıkış kapısını zorlayıp alarmı çaldıranlar, o hengâmeye pusette kırkı çıkmamış bebekle gelenler, konu komşu birbirini gördükçe sarılıp kucaklaşan ve hal hatır etmek için kanepe, koltuk, yakında ne varsa çöken mahalleli teyzeler, ünlü turizmci patronlar ve Nişantaşlı restoran sahipleri, kara çarşaf kostümlüler... Özetle vatandaş IKEA'ı bağrına bastı.
IKEA'da 'Orienteering'
Saat 11.00 gibi 'tesis' yükünü almıştı. 11.30'da Türk halkının İsveç köftesine olan açlığı giderilmekteydi. Restoran tamamen dolmuştu ve millet şimdiye kadar yediği yerli köftelerden çok da farklı olmayan misketten hallice İsveç köfteleri için bitmez kuyruklardaydı.
Olay, iki İsveçli'nin, IKEA ile 'Orienteering'in de buluşması niteliğindeydi.
İlginç bir rastlantı; 'Orienteering' de İsveç çıkışlı. Haritada işaretli hedefleri, en hızlı bulma amaçlı bu sporda, koşarken düşünebilmek, strateji belirlemek gerekiyor. 'Koşarken satranç oynamak' benzetmesini yapıyorlar hatta.
'Orienteering', 19. yüzyılda icat edilmiş, ordunun eğitiminin bir parçası olarak. Ama esas doğumu, 1918'de Stockholm'de düzenlenen yarışmaya denk geliyor. İsim babası Ernst Killander, pusulalı, haritalı, kişisel rotalı böyle karmaşıkça bir oyun yaratıyor. İş bacak kaslarında bitmiyor, zihinsel çeviklik de gerektiriyor.
Kuzeylilerin bu sporu nasıl da canı gönülden benimsediklerini göstermesi açısından: 1940'lara doğru, sadece İsveç'te 380 bin kişi 'Orienteering' yapmakta! Bu 40'lar, İsveç için önemli yıllar. Başka gelişmeler de var:
'Eve ilişkin her şey'
1943'te Ingvar Kamprad isminde bir başka yaratıcı adam, yıllar içinde dünyanın en sağlam markalarından biri haline gelecek olan o 'eve ilişkin her şey' zincirinin ilk halkasını kuruyor.
'Çoğunluk için daha iyi günlük yaşam yaratmak' mottolu IKEA'nın, ezberlemişsinizdir artık haberlerden, en temel özelliği, sade, süssüz ama işlevsel, konforlu, sempatik ve dayanıklı mobilya ile ev aksesuvarlarını, maliyeti asgariye çekerek çok çok makul fiyata sunması.
IKEA, yıllar içinde mobilya mağazası olmanın ötesine geçiyor, bir tarz, bir kültür yaratıyor. Ve işte bazen böyle, açıldığı ülkenin gündemiyle oynayabiliyor.
'Orienteering' benzetmesi, ilk güne mahsus değil. IKEA seferlerinin, özellikle önümüzdeki onlarca hafta sonunda sizin için de meşakkatli bir sportif faaliyet olacağından kuşkum yok.
Burayı hakkını vererek gezmek bile kolay değil, kaldı ki istediğiniz ürünü mağaza üstünüze kapanmadan arayıp bulup alıp çıkmak, sağlam kafa ve sağlam vücut gerektiriyor. Toplam 2 kilometre yol yapacaksınız, 6 bin 500 civarında ürün inceleyeceksiniz. Kaybolmadan ilerlemek, araziyi iyi okuyabilmek için, harita değilse de yerleşim planı, pusula değilse de masura kullanımını ihmal etmeyeceksiniz.
Kılık kıyafetiniz, ayakkabılarınız son derece rahat olacak. Leylek topuklarla sağ çıkmanız mevzubahis değil.
Yine 'orienteering'de harita ve pusulaya lüzumundan fazla konsantre olmamanız, düşünebileceğinizden daha hızlı koşmamanız tavsiye edilir. Burada da kafası kopmuş tavuk gibi etrafa saldırmayın, akıllı olun, dev stokla girdiler Türk pazarına, mallar kaçmıyor, sakin olun.
Rakamsal hata affetmez!
Birkaç tüyoyla bağlayalım:
Mümkünse hafta sonu değil, hafta arası gidin. Çünkü otoparkın kapasitesi sorunlu. Biz dönerken gelenler, arabayı ürkütücü mesafeye bırakmak zorunda kalıyordu.
IKEA'ya girdiğinizde önce yukarıdaki teşhir katına çıkıyor, bir kısmı küçük odacıklar halinde düzenlenmiş dev alanı geziyorsunuz. Beğendiğiniz ürünün kodunu kaydediyor, sonra da aşağıdaki depoda bizzat arıyorsunuz. Buradaki en mühim nokta, rakamları doğru yazmak! Sınavlarda şıkları kaydıran bir millet, altıyı dokuz, üçü beş yazdı mıydı, depoda hali harap. Ama biraz dikkat ettiniz mi de, kaybolmanız mümkün değil. Oklar, kocaman panolar, büyük kırmızı sayılar ve havaalanı mantığıyla düzenlenmiş depo, hiç de kafa karıştırıcı değil.
349.95 YTL'ye koltuk kılıfı
Dünyanın diğer IKEA'larındaki minimum danışma hizmetinin, bizde şimdilik bonkörce ve hoşgörüyle sunuluyor olması da rahatlatıcı. En olmadı gider sorarsınız, pek kendi kendimize iş halletme pratiğimiz olmadığı biliniyor.
'DIY/Do It Yourself' emrine de ne kadar uyabileceğimiz şüpheli. Ama endişelenmeyin, ücret karşılığında nakliye ve montaj var.
İşi aceleye getirmeyin, sindire sindire gezin, fiyatları iyi kıyaslayın. Etiketler genellikle makul hatta ucuz. Ama tuhaf dengesizlikler de yok değil. Mesela koltuğa bakıyorsunuz 250 milyon, ama kılıfı tek başına 179.95. Başka bir kanepenin sadece kılıfı, 349.95.
Vatana millete ve bizim çöp odaya hayırlı olsun, diye de bitirelim.


    http://www.radikal.com.tr/7451617451610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.