Necip Fazıl'dan Menderes'e 'ödenek' mektupları

Necip Fazıl'dan Menderes'e 'ödenek' mektupları
Necip Fazıl'dan Menderes'e 'ödenek' mektupları
Menderes'in Yassıada'da yargılandığı "örtülü ödenek" dosyasına ilişkin çarpıcı belgelere ulaştı. Ünlü yazarların Menderes'e yazdığı mektuplarda bazen yalvaran, bazen üstü kapalı tehdit içeren ifadeler yer alıyor

Habertürk’ten Abdullah Kılıç’ın haberine göre 1960 ihtilalinden sonra asılarak idam edilen Başbakan Adnan Menderes ile Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Salih Korur'un, Yassıada'da yargılanmasına neden olan yazar ve sanatçılara örtülü ödenekten verilen paralarla ilgili belgelere Habertürk ulaştı. Örtülü ödeneğin nereye harcandığı dair belge tutma zorunluluğu bulunmamasına rağmen Menderes, tüm harcamaları Müsteşar Korur'dan kayıt altına almasını istemiş, şahsi harcamaları da kendi banka hesabından karşılanmasını emretmişti.

KAHVERENGİ BAVUL

Darbeden sonra evinde yapılan aramada, örtülü ödenek harcamalarının binlerce makbuzunun olduğu kahverengi bavul bulundu. Açılan bu bavulda, gizli tutulması gereken makbuz ve mektuplar da çıktı. İşte o belgelerden bazıları, örtülü ödenek davasına konu olan yazar ve sanatçılara yapılan yardımlardı. Sanatçılara yapılan yardımlarla ilgili makbuzların yanısıra, o sanatçıların Menderes'e yardım talebiyle yazdığı mektuplar da ortaya çıktı.

KİMLER YOK Kİ...

Menderes'e gönderilen mektuplar arasında başta Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere Peyami Safa, Yahya Kemal Beyatlı, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Cemal Kutay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Mesut Cemil Bey, Yusuf Ziya Ortaç ve ressam İbrahim Çallı'nın mektupları dikkat çekiyor. İşte o mektuplardan bazıları:

'HER ŞEYİ UĞRUNUZA RİSK ETTİM'21 Ocak 1954

'MUHTEREM EFENDİM'

- "Muhterem efendim" diye başlayan mektupta Emniyet Genel Müdürü'ne kovuşturmalarla ilgili gerekli talimatın verilmesini, huzura kabul edilmesini ve kendisine yardım yapılmasını talep ediyor.

26 Aralık 1956

'HER ŞEYİ UĞRUNUZA RİSK ETTİM'

"Müsteşar Bey'den 2500 lira ve 'Mecmuanı çıkar da görelim ve sonra yardım edelim' cevabı aldım. İlk defa bir itimatsızlık sezer gibiyim. Ben parayı alır da mecmuayı mı çıkarmam veya çıkarırım da uygunsuz bir istikamet mi tutarım? Ben ki her şeyi uğrunuza riske etmiş, her defa mükemmel eseri vermiş ve bu kadar tecrübe ve çileden geçmiş bir adamım. Şahsım, kalbim ve kalemim her türlü teminatın üzerindedir.

'SÜRÜNMEKTEYİM'

Benim yaptığımı yapanlara hükümetler ve rejimler servetlerini ve nimetlerini yağdırır. Bütün bunlara karşı 15 bin lira zarar çarpıtılmış ve daha nice kasıt ve sabotaja karşı yalnız bırakılmış olarak sürünmekteyim. Haftalardır Ankara 'nın bu hücra ve münzevi otelinde cinnet buhranları içinde çırpınmaktayım. Bütün istediğim zarara birkaç bin zamla 20 bin lira temininden ibarettir. Bunca muvaffakiyetten sonra uğratıldığım bu hal ve düştüğüm şeref kırıklığı hayatıma mal olabilir. (...) Artık Necip hakkında olmak mı olmamak mı kararı sizi de üzüntüden kurtaracak şekilde verilmeli ve bu iş bitirilmelidir. Ben kararlıyım ve her şeye razıyım."

14 Ocak 1958

'HESABI NASIL VERECEKSİNİZ'

"Ben hastayım. Şekerliyim. Ayrıca çıldırmak üzereyim. Bütün hastane halime acıyor. Bu vaziyette emrin uzaması benim ölüme ve cinnete terk edilmem demektir. Başıma bir hal gelecek olursa Allah'a, Türk Milletine ve "Allah bir" diyenlere karşı hesap nasıl verecektir. Kadiri mutlakın üzerine yemin ederim ki yalan söylemiyorum, mübelağa etmiyorum, rol oynamıyorum, edebiyat yapmıyorum."

14 Haziran 1958

'10 BİN LİRA LÜTFEDİLİRSE'

Reklam ve sair ihtiyaçlarım için 10 bin lira lütfedilirse... Ayda 6 bin lire tahsis olunursa... Akis, Kim, Form gibi mecmuacıklarla bütün muhalefet matbuatını saf fikirle çürütücü, muazzam bir içtimai ve edebi, ideoloji, bina edici kaalara ve yüreklere nüfuz edici bir mecmua kuracağıma emin olunabilir. Bu da olmazsa tam altı aydır bir tek yardım görmeyen beni vazife günüme kadar her ay muayyen ve mukarrer bir mikyas altında kurmaktan ve göz yaşları içende yalnız ibadet ve mücerret eserler kaleme almaya terk etmekten başka iş kalmaz."

ORHAN SEYFİ ORHON: KALEMİMİZİ BU HİZMETTE KULLANMAYA HAZIRIZ

"Yusuf Ziya Ortaç ile Akbaba'yı 1954 seçimlerini sonuna kadar muhalefetin hiciv, istihza ve tarizlerini aynı silahla hem çok daha incelik ve zerafet le karşılayan bir mizah dergisi olarak çıkarmayı kabul ediyoruz. Akbaba, iktidarı destekleyerek muhalefete hucum edeceği için kazançlı bir iş olmaz. Bu gazeteye konması kararlaştırılan parayı Akbaba'yı 1954 seçimlerinin sonuna kadar çıkarmak için kullanacağız. Şayet Akbaba, partice çıkarılırsa matbaa, kağıt ve diğer masraflar temin edilirse biz kalemimizi bu hizmette kullanmaya hazırız."


YUSUF ZİYA ORTAÇ: 2 BİN DOLAR BULUP ARABACIK GETİREMEDİM

(Müsteşar'a yazdığı mektupta Ortaç, Almanya'da okuyan oğlu için para istiyor)
"Almanya'da tahsil gören oğlum bu sene yurda gelmedi. İmtihanları var. Elbiseleri, pantosu, iskarpini kalmamış. Kendisine 2500 lira göndermek niyazındayım. Ben de 15 gün içinde İsviçre'ye gideceğim. Miktar söylemeyeceğim. Bunu senin kardeş delaletinle benim aziz başvekilimin takdir ve tensiplerine bırakıyorum."

"Üzelecek bir şey söyleyeyim mi? Bizim meşhur otomobil iki aydır garajda. Otomatik vitesli olduğu için kullanması zor. Param parça ettiler, şimdi Amerika'dan yedek parça bekliyorum. (...) Ben 2 bin dolar bulup bir arabacık getiremedim. Kırılıyorum... Amma o kadar darılamıyorum."

'HÜRRİYET YÜZDE 99.5 MUHALEFETİN MALI OLDU'

- (İktidarın tek gazetesi Zafer'dir. hem de hiç kafi değildir. Çünkü katıksız hükümet ve parti organıdır, bir Ankara gazetesidir, efkarı umumiyeyi yapan ise İstanbul gazeteleridir. Hürriyet Gazetesi yüzde 99.5 muhalefetin malı olmuştur. Terzi İzzet Apartmanı'nda yapılan toplantılardan konuşulan mevzulardan, alınan kararların hepsi bence malumdur. Sedat Simavi'nin oğlu Haluk da burada ağa düşürülmüştür. Mutlaka işin büyüklüğüne nazaran küçük bir fedakarlığa katlanılmalı ve hemen şimdi İstanbul'a bir gazete kurulmalıdır. Bunu da ben yaparım."

PEYAMİ SAFA: MÜŞKÜL DURUMDAYIM

(O dönem Milliyet'te yazan piyami Safa, Müsteşar'dan, eşinin yurt dışındaki tedavisi için döviz istiyor)
Başvekil efendiyi rahatsız etmekten çekiniyorum. Bana olan teveccühünü kaybettiğim zannı ve endişesi içindeyim. (...) Bu müşkül durumumda bana yine bir kardeşlik yapmanı ve meseleyi münasip gördüğün kanaldan halletmeni ehemniyetle rica ederim.


  http://www.radikal.com.tr/111495911149597

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  soldan sağa - alıcı

  gerçekten ülkemiz sağının yetiştirdiği sağ görüşlü sanatçıları bir saysanız!!! Necip Fazıl ve İsmet Özel gibi soldan sağa geçenler de dahil iki elin parmaklarını bulur mu ki? emir komuta ile, cemaat bilinci ile baştaki siyasilere yaranmak çabasıyla sanatçı olunamıyor çok şükür!!!

  Neyi savunuyorsunuz? - SDD

  Necip Fazıl'ı hadi savunuyorsunuz diyelim o zaman Adnan Menderes'i savunamazsınız. Öyle bir ortam yaratmış ki memlekette sağ görüşlü yazarları parayla kendine bağlamış, sol görüşlülere ise hayatı zehir etmiş. Necip Fazıl'ı da savunamazsınız aslında, bu duruma karşı gelme sorumluluğu varken kalemini hükümete kiralamış. Tarih bugün kendini tekrar ediyor, Erdoğan Menderes atasının açtığı yolda muhaliflere hayatı dar ediyor, yandaşlara yandaş oldukları sürece sınırsız imkanlar sunuyor ve bize de Necip Fazıl'dan şiirlerle kendince akıl veriyor. Bu düzeni nerden tutsanız elinizde kalır. Bu insanları savunacağınıza, düşüncelerinden ötürü hapiste çürüyen gazeteci rekortmeni olan ülkenizin halinden utanın ve bu duruma bir dur deyin.

  tipik kemalist refleks - olaylar

  her zamanki gibi ulusolcu kemalist güruh olaya cepheden bakmaya başlamış. sanatçıyı ve durumunu böyle tartışırsanız sanatçı diye levent kırcaya kalırsınız. sanatçıyı bu hale getiren ortamı kültürü tartışmak lazım. necip fazıl bütün kemalist sanatçıların bir araya gelse yarısı olamayacakları kadar büyük şair.size ataol behramoğlu yeter.

  Bu mektuplar zaten Necip Fazıl'ın kitabında var! - edius

  Habercilik yaptığınızı mı zannediyorsunuz? Necip Fazıl zaten bu mektupları 'Benim gözümden Menderes' kitabında anlatıyor. Sadece bu mektupları da değil yaşadığı başka şeyleri de. Ayrıca sadece bu mektuplara bakarak belli bir sonuç çıkarmakta yanlış. Çünkü öncesini ve sonrasını bilmiyoruz. Burda yapılan hata iyi dönemleri okunmaması. 1950li yılları bilmeden, o yıllarda yazılan eserlere vakıf olmadan sadece bu dönemin şartlarıyla olayları yorumlamak yanlış bir durum.

  ÖRTÜSÜZ ÖDENEK - N.Ö.Altanay

  Menderes'e kimlerin ve ne niyetle el avuç açtığı da anlaşılıyor böylece.Bir fikir vermek için: Necip Fazıl'ın 20 bin liracık istediği tarihte mesleğe yeni giren bir teğmenin aylık maaşı 187 lira idi.Necp fazıl BÜYÜK DOĞU dergisinde devrimlere ve çağdaşlığa ve CHP ye adeta küfürler etsin diye bu paraların verildiği anlaşılıyor.Bu durum da mektuplarda belli zaten.27 MAYIS ASKERİ HAREKATI işte bu ve buna benzer nedenlerle yapıldı. İyi olmadı belki ama Necip FAZIL hayranlarının 27 Mayısa öfkeleri vesayet karşıtlığından değil Hasan'ın böreğinden pay kapma sevdalarındandır.

  tanrı ve para - wanhaldi

  para icat edildiği günden bu güne hep bir görülmeyen tanrı olmuştur ve olmaya devam edecektir 19.20.ve 21. yüz yılda ise bu para olgusu tamamen tanrının yerini almıştır tanrıya inanan yada inanmayan herkes ASLINDA paraya tapmaktadır yada paraya tapmak zorunda bırakılmıştır bu yüz yılda aslında asıl tanrı paradır diğer dini yöndeki tanrı sadece bir söylence durumunda kalmıştır ve korkunç olan ise en kuyu dindar kişinin bile farkında olması ve uygulamasıdır.

  Ne sanıyordunuz - şoreş haki

  Ne sanıyordunuz ki siz! Bir roman yazarsın bu ülke de 5 bin mi sattı, 5 milyar para kazanırsın. Şairlikten bahsetmiyorum o zaten sürünme sanatı. Burası avrupa değil, Türkiye ve değişen bir şey yok! Kaç nesil sanatçı kayboldu bu sularda, kaç nesil kahvaltı yapabilenin işi sanat deyip vazgeçti habersizdiniz galiba