Neçirvan Barzani: PKK Kürtlere zarar veriyor

Bush-Erdoğan görüşmesinin çok iyi geçtiğini belirten Neçirvan Barzani, "PKK’nın bütün faaliyetlerini kınadığımızı içten bir şekilde söylüyoruz. Ancak, sorun askeri yollarla çözülmez. PKK’nın yaptıkları Kürt halkına zarar veriyor" dedi

ERBİL - Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD Başkanı George W. Bush ve Başbakan Recep Tayyip Edoğan arasında yapılan görüşmenin çok iyi olduğunu belirterek “Görüşmeden çıkan sonuçların normal olduğunu gördük. Bundan dolayı sevinçliyiz" dedi.

Bölgede yaşanacak herhangi bir istikrarsızlığın bütün tarafların zararına olacağını söyleyen Barzani, “Biz, ABD, Bağdat ve ABD’nin Irak’taki güçlerinin komutanı General David Patreaus ile görüşme içindeyiz" diye konuştu.

Barzani, sorun değil çözüm üretmekten yana olduklarını belirterek şunları söyledi: "Türkiye ile iyi komşu olmak istiyoruz. Bunun için biz her türlü çözümü bulmaya hazırız. Ankara-Washington-Bağdat-Erbil hattında görüşmeler oluyor ve biz desteğimizi her zaman dile getiriyoruz. PKK’nın bütün faaliyetlerini kınadığımızı içten bir şekilde söylüyoruz. Ancak, sorun askeri yollarla çözülmez. PKK’nın yaptıkları Kürt halkına zarar veriyor. Eğer PKK bu politikasını sürdürürse zarar görecektir." (anka)