Necla Arat: Polis geldiğinde Saylan'a kan veriliyormuş

Necla Arat: Polis geldiğinde Saylan'a kan veriliyormuş
Necla Arat: Polis geldiğinde Saylan'a kan veriliyormuşİSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - Ergenekon Operasyonu'nun 12. dalgasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın da evi de aranıyor. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Türkan Saylan'ın Arnavutköy'deki evine saat 08.00'de geldi. Radikal'in Saylan'la 09.30'da telefonla görüştüğü saatlerde arama hala devam ediyordu. Saylan, Radikal'e şunları söyledi:


- Evinizde arama yapılıyor mu hocam?
Evet, evet.

- Bir gözaltı işlemi yapılacak mı?
Zannetmiyorum.

- Ne zamandır arama yapılıyor?
8'den beri.

- Şu an ne aşamada hocam?
Herşey yolunda canım.

- Ne zaman bitermiş acaba?
Bitecek...

- Gözaltına alınacak mısınız?
Yok canım o kadar da değil, zannetmiyorum.

- Gözaltı olmaz diye düşünüyorsunuz...
Hayır, olmaz. Zaten hiç bir şeye halim yok ki, ben hastayım, biliyorsunuz (Öksürüyor)

- Ayakta mısınız, yatılı halde misiniz hocam?
Hem yatıyorum, hem idare ediyorum, yürümeye çalışıyorum.

- Tek misiniz hocam?
Hayır olur mu, çocuklarım var, arkadaşlar var, avukatlarım var.

- Belirtmek istediğiniz bir şey var mı?
Hayır hayır, sonra.


NECLA ARAT: KAN VERİLİRKEN GELMİŞLER

İSTANBUL - Cumhuriyet Mitingleri'nin organizatörlerinden, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Necla Arat, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'a rutin olarak kan verildiği saatlerde polisin arama için geldiğini söyledi.
Arat, operasyonu haber aldıktan sonra Türkan Saylan'ı aradığını ve görüştüklerini belirterek, şöyle dedi: "Sabahleyin kendisine kan veriliyorken, biliyorsunuz çok ağır bir hastalığı var, onu da yiğitçe karşılayan bir insan, polisler geliyor ve arama yapılıyor. Kendisine kan verilirken aramaya geldiklerini söyledi. Moralinin düzgün olduğun söyledi."
Arat, Saylan'ın evinde ne gerekçeyle arama yapıldığını söylemediğini belirterek, "Bir gerekçeye gerek yok. Gerekçenin ne olduğunu biliyoruz" dedi.
Önceki operasyonlardaki bazı arama tutanaklarında, 'terör örgütü üyeliği' isnadı gösterildiğinin anımsatılması üzerine Arat, şöyle dedi:
"Terör örgütü üyeliği ne demek, Cumhuriyet Mitingleri yapılırken, bizim en önemli sloganımız: 'Ne şeriat ne darbe' idi. Terörle ilgili herhangi bir şey söz konusu olamaz. Nasıl bir bağlantısı olabilir Saşlan'ın ve ÇYDD'nin. Mantık dışı pek çok iş oluyor Türkiye'de. Şu anda bakın, gözaltına alınması beklenen öğretim üyelerinin sayısı bir üniversite açacak kadar oldu."
Arat, tedirginlik hissedip hissetmediğine ilişkin soruya şu karşılığı verdi: "Eğer Cumhuriyet Mitingleri'ni ele alıyorlarsa, katılanları bile suçladıklarına göre, mitingde konuşma yapmış bizleri suçlamamaları için neden yok, onlar açısından. Bir tedirginliğim yok. Bize de ulaşırlarsa hoşgeldiler. Gereken yanıtları veriririz."