Nedim Şener'in gözyaşları

Nedim Şener'in gözyaşları
Nedim Şener'in gözyaşları
Gazeteci Nedim Şener, hazırladığı bir haberde Hanefi Avcı'ya ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşmasında eşi ve Orhan Dink'e sarılarak ağladı

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Nedim Şener, "Şenay Avcı: Kimlikler görev gereğiydi" başlıklı haberinde "soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Nedim Şener, Devrimci Karargah Terör Örgütüne yönelik soruşturma kapsamında evi aranan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı'nın konuşmalarına dayalı olarak yaptığı haber nedeniyle "soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek" suçlamasıyla hakkında 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

NEDİM ŞENER DURUŞMADA EŞİNE VE ORHAN DİNK'E SARILARAK AĞLADI

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Nedim Şener ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Nedim Şener'in eşi Vecide Şener, öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink, Gazeteci Uğur Dündar ve Sedat Ergin'in de aralarıda bulunduğu bir grup gazeteci izledi. Gazetecilerin bir kısmı da salonun küçük olması nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. Duruşma salonuna Nedim Şener'in getirilmesiyle birlikte duruşma salonu önünde bekleyen gazeteci arkadaşları 'Nedim seni seviyoruz' diyerek Nedim Şener'i alkışladılar. Duruşma salonuna getirilen Nedim Şener, eşi Vecide Şener'e ve Orhan Dink'e sarılarak ağladı.

"ERGENEKON DAVASININ SANIĞI OLARAK KARŞINIZDA BULUNUYORUM"

Ergenekon Soruşturması kapsamında 43 gündür tutuklu bulunan Nedim Şener, suça konu yazının eser sahibi olduğunu belirtti. Nedim Şener , "Ergenekon davasının sanığı olarak karşınızda bulunuyorum" demesi üzerine mahkeme başkanı Rüveyde Çakmak Kaner de "Hayır, siz gizliliği ihlal etmek suçundan buradasınız" dedi. Nedim Şener ayrıca komplolara ve iftiralarada kurban gittiğini sözlerine ekledi.

"HANEFİ AVCI'NIN EŞİ ŞENAY AVCI İLE GÖRÜŞTÜM"

Araştırmacı gazeteci olduğunu ifade eden Nedim Şener, emniyet mensubu olan şüpheli Hanefi Avcı'nin evinde vahim silahlar ele geçirildiği şeklinde basında haberler çıktığını hatırlattı. Nedim Şener, "Konuyu araştırmak için Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı ile görüştüm. Şenay Avcı ile yaptığımız görüşmede silahların eşinin görevi dolayısıyla ve istihbaratçı olması sebebiyle devlet tarafından kendisine verilen silahlar ve kimlikler olduğunu beyan etti. Bende bu beyanının dayanaklarını sordum. O da arama sırasında düzenlenen tutanakları faksladı" dedi.

"BİR GAZETECİ OLARAK GERÇEĞİN ORTAYA ÇIKARILMASI İÇİN YAZIYI KALEME ALDIM"

Nedim Şener savunmasına şöyle devam etti: "Bu tutanakları incelediğimde basında ruhsatsız olarak lanse edilen silahın tutanağın 1. sırasında yer almasına rağmen ruhsatın 34. sırada yer aldığını, dolayısıyla bu eşleştirme yapılmadan dikkatsizlik sonucu sanki ruhsatsız silahmış gibi kamuoyuna duyurulduğunu tespit ettim. Bir gazeteci olarak gerçeğin ortaya çıkarılması suretiyle adaletin sağlanmasını hedeflediğim için bu hususu suça konu yazıda kaleme aldım. Yazıda tek amacım ve hedefim buydu"

"BERAATİMİ İSTİYORUM"

Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek gibi bir kastının olmadığını savunan Nedim Şener, suçsuz olduğunu belirterek beraatine karar verilmesini istedi. Avukatları Şehnaz Yüzenden, Yücel Döşemeci ve Günay Erkan, Nedim Şener'in suçsuz olduğunu belirterek, beraatini istediler. Mahkeme Başkanı Rüveyde Çakmak Kaner, dosyanın karara bağlanması için incelenmesine karar vererek duruşmayı 31 Mayıs'a erteledi. Mahkeme Başkanı Rüveyde Çakmak Kaner Nedim Şener'e "bir sonraki duruşmaya gelmek istemiyorsan sizi duruşmaya çağırmayız" demesi üzerine Şener, 'Çağırın gelirim' diye cevap verdi.

İDDİANAME

Nedim Şener'in soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsi isteniyor. Nedim Şener 6 Mart 2011'de Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Nedim Şener, 43 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

"NEDİM ŞENER'E ARKADAŞLARINDAN DESTEK"

Şener'in tutuklanmasını protesto eden arkadaşları ve meslektaşları "Dokunan yansa da dokunacağız" sloganıyla bir araya gelerek Şener'e destek verdi. Grup adliye önünde pankart açarak "Ahmet, Nedim onurumuzdur" diyerek bağırdı.

GAZETECİ SEDAT ERGİN: HERKESE EŞİT ADALET İSTİYORUZ

Adliye önünde basın açıklaması yapan Gazeteci Sedat Ergin, "Adalet arıyoruz. Adalet istiyoruz. Çünkü evrensel hukuk normlarının uygun herkese eşit adalet istiyoruz tutuklu bulunan tüm gazeteciler için eşit adalet istiyoruz. Adalet bir gün hepimize lazım olacak" dedi.

BEN BUNA İSYAN EDİYORUM

Uğur Dündar ise , "Nedim Şener bu ülkenin bankaları kaynakları hortumlanırken, ülkenin dışına milyarlarca dolar kaçırılırken, mafyalar çeteler yargısız infazlarına faili meçhullerine devam ederken bunların kitaplarının yazmış, naylon holdinglerin halkı tüyü bitmemiş yetimi nasıl sömürdüğünü tüm Türkiye 'ye anlatmış, çok değerli dünyaca saygın gazeteciden biridir. Nedim'i bir takım insanlar eleştiriyor. Türkiye soyulurken, Türkiye'nin bankaları hortumlanırken mafyalar çeteler Susurluk çeteleri faili meçhul cinayetlerini işlerken tek satır yazı yazmayan bu insanların Nedim'i Ahmet'leri sorgulamaya hakları var mı? Ben buna isyan ediyorum" dedi. (dha)