Nefesleri kesen kurtuluş

Kaçkar Dağı'nın 3 bin 900 metresinde üstüne yıldırım düşen Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü...
Haber: CEM BAKIRCI / Arşivi
TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Kaçkar Dağı'nın 3 bin 900 metresinde üstüne yıldırım düşen Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Onur Çelik, ölümden döndü. Arkadaşlarının müdahale edip duran kalbini yeniden çalıştırdığı Çelik, heyecanlı bir operasyonun sonunda hastaneye kaldırılarak kurtarıldı. Kaçkar Dağı'ndaki inanılmaz olay, önceki gün saat 13.00'te meydana geldi. Zirveye çıkmak için 19 Ağustos Pazar günü Kaçkar'a giden Bilkent Spor Kulübü dağcılarından dördü kız 10 kişilik grup, sabah saat 06.00'da tırmanışa başladı. Dağın 2 bin 500 metre yüksekliğine ulaşıldığında, dağcılardan yedisi zirveye çıkmaktan vazgeçerek kamp kurdu. Zirveye çıkmakta kararlı olan Murat Akar, Erinç Yener ve Onur Çelik, gruptan ayrılarak tırmanışı sürdürdü ve saat 13.00'te olayın yaşandığı 3 bin 900 metreye ulaştı.
Yağışlı havada başlayan tırmanışta, üç dağcı zirveye 37 metre kala yağmur şiddetlendi. Bu sırada fotoğraf çekmek isteyen Onur Çelik, sırt çantasından makinesini çıkarmak istediği sırada üzerine yıldırım düştü. Genç dağcı yere yığıldı.
Dağda kalp masajı
Korku ve paniği kısa sürede atlatan Murat Akar ile Erinç Yener, vücudunun sol tarafının büyük bölümü yanan Çelik'in kalbinin de durduğunu fark edince kalbe masaj ile suni tenefüs yapmaya başladılar. Genç dağcı, kalp masajı sonrası yeniden hayata dönerken, Murat Akar ve Erinç Yener, yaralı arkadaşlarını kurtarmak için harekete geçti.
Zirveye çıkmaktan vazgeçerek 2 bin 500 metredeki ara kampta bekleyen dağcılar, arkadaşlarının geri dönmemesi üzerine zirve hazırlığı yapan Dağcılık Federasyonu'na bağlı ekipten yardım istedi. Bu ekipteki iki dağcı, yanlarına uyku tulumu ve gıda maddeleri de alarak gece saat 21.00'de olay yerine ulaştı. Dağcılar burada çadır kurdu ve tıbbi yardım için Murat Akar ile birlikte Kaçkar'ın 3 bin 300 metresine kadar
inerek, cep telefonuyla AKUT üyesi Atilla Ulaş'ı arayıp askeri yetkililerden yardım talebinde bulunmasını istediler. Bu arada yaralı Onur Çelik ile Erinç Yener geceyi çadırda geçirdi. Sabahın erken saatlerinde 20 kadar dağcı, olay yerine ulaşarak Onur Çelik'i sırt çantalarından yaptıkları sedye ile 3 bin 300 metreye indirdi.
Kötü hava koşulları devam ederken 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş devreye girdi. Akbaş'ın emriyle Erzurum'dan havalanan Sikorsky helikopter saat 18.00'de Çelik'i Atatürk Üniversitesi Hastanesi'ne ulaştırdı.
Tehlikeyi atlatan Çelik, "Büyük bir gürültü koptu. Kendime geldiğimde arkadaşlarım çoraplarımı çıkarıyordu. Bana sakin olmam için telkinde bulunuyorlardı.