Neler oluyor hayatta...

Neler oluyor hayatta...
Neler oluyor hayatta...

Nükleer atık varili kılığındaki eylemcilere müdahale edilmesini engelleyen Enerji Bakanlığı, 2010?da iki yeni nükleer santral ihalesi birden açmayı planlıyor. FOTOĞRAF: FEVZi KIZILKOYUN / aa

Greenpeace üyeleri, Enerji Bakanlığı'nın önünde eylem yaptı. Bakanlık görevlileri eylemcilere çay ikram etti!
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Nükleer santral protestosu yapıldı. Dünya yıkılmadı! Greenpeace üyesi yaklaşık 25 kişi dün nükleer atık varil kostümleri giyerek nükleer enerji karşıtı pankartlar açıp Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı. Bakanlık girişindeki merdivenlere oturarak eylemlerini sürdüren gruba özel güvenlik görevlileri müdahale etmek istedi. Ancak devreye bakanlık yetkilileri girerek engelledi. Bu arada bakanlıktan eylemcilere çay gönderildi.
Çaylarını içen eylemciler, bakanlık girişindeki merdivenlerde yaklaşık 20 dakika boyunca oturduktan sonra basın açıklamasının ardından eyleme son verdi. Bakanlık bahçesinin dışında bekleyen polis ekipleri de eylemcilere müdahalede bulunmadı.
Basın açıklamasını okuyan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Pahalı olduğu kadar kirli de olan nükleer enerjideki bu anlamsız ısrar, kamu ortaklığı gibi yeni teşviklerin sağlanması, Türkiye’yi daha büyük açmaza sürüklemekten başka bir işe yaramıyor” dedi.
Türkiye ilk nükleer santralın yapımına bu yıl çok yaklaşmıştı. Ancak Rus Atomastroyeşport ile Ciner ortaklığının aldığı ihale 14 ay sonunda iptal edildi. Bakanlık şimdi 2010’un ilk çeyreğinde özel sektör-kamu ortaklığıyla Mersin ve Sinop’ta iki nükleer santral için birden ihaleye çıkmayı hedefliyor.