Nemden bunalıyoruz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı hava sıcaklıkları mevsim normallerinde olmasına karşın, insanlar aşırı sıcaktan bunalıyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı hava sıcaklıkları mevsim normallerinde olmasına karşın, insanlar aşırı sıcaktan bunalıyor. Uzmanlar, hava sıcaklıklarının olduğundan daha fazla hissedilmesinin nedenini yüksek nem oranlarına bağlıyor. Havadaki nem oranı yüzde 70'lere ulaşıyor. Örneğin İstanbul'daki 32 derecelik sıcaklık, yüzde 70'lere ulaşan nem oranı nedeniyle 41 derece hissediliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yüksek nem oranının terin buharlaşmasını yavaşlattığını söyledi. Kadıoğlu, "Yüksek nem, çok sıcak havalarda canlılar için doğal bir soğutma mekanizması olan terin vücuttan buharlaşmasını yavaşlatır. Bu durumda insan, vücut sıcaklığını 37 derecede tutmakta zorlanır ve bunalmaya başlar" dedi.
Kadıoğlu: Öldürebilir
Sıcak ve nemli havanın mevcut sağlık problemlerini artırabileceğini, ölümlere neden olabileceğini belirten Kadıoğlu, yapılabilecekleri şöyle anlattı: "Sıcak hava dalgası veya bunaltıcı günlerde medya aracılığıyla halka ulaştırılan hava durumuna ilave olarak insanların nemden dolayı gerçekte hissedeceği hava sıcaklıklarının da bildirilmesi gerekir. İnsanlara önceden bilgi verilmeli, bilinçlendirilmeli.
Sağlığı tehlikeye girebilecek yaşlı ve kimsesiz kişiler önceden belirlenmeli, günün tehlikeli zamanlarında o kişiler klimalı alışveriş merkezlerine götürülmeli. Kalp, astım, solunum ve damar rahatsızlıkları bulunanlara sıcaklık ve nem durumuna göre nasıl giyinecekleri ve hangi saatlerde dışarı çıkacakları bildirilmelidir."
Korkut: Hareketi azaltın
İstanbul Tıp Fakültesi Kalp Damar Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ferruh Korkut da, sıcakların nemle birlikte sağlığı zorlayan bir faktör olduğunu belirtti. Sıcaklarda daha az hareket edilmesini isteyen Korkut, gölge ve serin yerlerde bulunulmasını önerdi.
En çok etkilenenler
Korkut, "En çok 60 yaş üzerindekiler, kalp, yüksek tansiyon, şeker ve akciğer hastaları, damar sertliği olanlar, hamileler ve bebekler sıcaktan, nemden etkileniyor. Bu kişilerin normal zamanlardan çok daha dikkatli olması gerekiyor. Vücuttaki su ve tuz kaybı giderilmeli" diye konuştu.
Korkut'a göre, meyve-sebze yenilmeli, çay, kahve, alkollü içeceklerden, yağlı yiyecek ve kızartmadan uzak durulmalı, su, meyve suyu içilmeli, vücut soğuk tutulmalı.
***
Bunlara dikkat edin!

 • Dengeli ve hafif şeyler yiyiniz.
 • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği takdirde düzenli olarak bol su içiniz. Su, sık sık ve azar azar içilmelidir.
 • Bira ve benzeri alkollü içeceklerden ve yatıştırıcı ilaçlardan uzak durunuz.
 • Fiziksel etkinliklerinizi azaltınız.
 • Fazla güneşlenmekten sakınınız.
 • Klimalı yerlerde ve gölgede kalınız.
 • Cildinizi mümkün olduğu kadar çok örten, bol ve hafif giyecekleri tercih ediniz.
 • Yüzünüzü ve başınızı beyaz-geniş bir şapka giyerek, sıcaktan koruyunuz.
 • Erkekler daha fazla terleyerek su kaybeder.
 • Sıcak hava dalgalarındaki ölümlerin insanın gelir seviyesiyle de ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Örneğin, ABD'de evinde klima cihazı olduğu halde yüksek elektrik faturasını ödeyemediği için klimasını kullanmayan bir-çok kişi de hayatını kaybetmektedir.
 • Şehirlerde yaşayanlar, kırsal alanlardakilerden daha fazla sıcak hava dalgalarından etkilenmektedir.
 • Binaların üst katlarında oturanlar da alt kattakilerden daha fazla etkilenmektedir.
 • Hava sıcaklığı 37.8 derecenin üzerinde olduğunda hava hareketi ısı stresini artırır. Bu nedenle hava sıcaklıkları 32.3 derece ve nem yüzde 35'den büyük olduğunda soğutma için vantilatör kullanmayınız.
 • Sıcak havanın dışarıda ve soğuk havanın içeride tutulması için, perdeler kapalı tutulabilir, pencere ve duvarlar güneş ışınlarını geri yansıtan alüminyum folyo ile kaplanabilir.
  ***
  Risk grupları ve alınacak tedbirler
 • Yaşlılar
  60 yaşın üzerindeki kişilerde en büyük risk tansiyon yükselmesi. Yaşından dolayı zaten idrara az çıkan yaşlıların, böbrek fonksiyonları azalır. Ayrıca kalbin çalışması bozulur. Ani tansiyon yükselmesi de beyin damarlarına zarar verir. Beyin kanamasına neden olabilir. Özellikle aşırı yağlı gıdalardan uzak durmalılar. Aşırı sıcaklara bağlı olarak tansiyonlarında ani düşme ve yükselme olabilir. Bu nedenle efor sarf etmemeye ve ağır hareket etmeye özen göstermeliler.
 • Çocuklar ve bebekler
  Bu grup çok kolay su kaybeder. Aşırı sıcak yüzünden bir çocuğun ateşi hemen yükselebilir. Vücudu su kaybeder ve kısa sürede kuruyabilir. Bu bir çocuk için ölüme neden olabilir. Aşırı su kaybı, bebekler için de çok vahim sonuçlar doğurur. Anneler çok dikkatli olmak zorunda. Bebeklerin su kaybına uğramamaları için özen gösterilmeli, çocuklara taze meyve ve sebze yedirilmelidir.
  Özellikle bebeklere günlük yemek yedirilmesi çok önemlidir. Çünkü bebekler bekletilmiş yiyecekler içinde üreyen bakterilere karşı çok hassastır. Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı.
 • Şeker hastaları
  Zaten su kaybetmeye yatkındırlar. Şeker hastasının metabolizması sıcaktan çok olumsuz etkilenir. Böbrek fonksiyonları çok kolay bozulur ve şekerleri çok kolay yükselir. Aşırı sıcaklarda uyguladıkları diyet konusunda daha dikkatli olmalılar. Ayrıca su kaybının yaratacağı tahribat bu kesim üzerinde daha fazla olduğu için çok miktarda su içmeliler.
 • Hamileler
  Hamile kadınların kan hacmi gebelik sırasında 500 santimetreküp artar. Bu durum onları çok zorlar ve gebelik tansiyonu denilen riskli bir durum ortaya çıkar. Hamile kadınlar da aşırı sıcaklarda efor sarf etmemeye özen göstermelidir. Su kaybını giderecek sulu gıdalar almalı, hafif ve sık
  yemek yemelidirler.
 • Yüksek tansiyonlular
  Bu kişilerin zaten tansiyon sorunu olduğu için sıcak ve nem en çok onlara zarar verir. Bu kesim de efordan kaçınmalı, su kaybını önlemelidir. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.
  ***
  Bütün bir yaz böyle geçecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Daire Başkanı Seyfullah Çelik, Türkiye'deki hava sıcaklıklarının bütün bölgelerde normal seviyede olduğunu ifade etti. İki gün içinde 40 dereceye ulaşan sıcaklıkların beklendiğini
  belirten Çelik, nemle birlikte sıcaklıkların daha fazla hissedildiğini kaydetti. Çelik, şunları söyledi: "Rüzgâr nem oranında belirleyicidir. Ege rüzgâr aldığı için nem oranları genellikle düşüktür. Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi'nde ise nem oranının bunaltıcı etkisi çok hissedilir. Mevsimlik hava tahminleri yapmak çok zor. Ancak bu yaz mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık bekliyoruz. Bu birkaç derece fazla olarak kendini gösterir."